Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Çeşme’de olaylar ve Kaymakamın tayini?

7.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Çeşme benim için Türk turizminde bir yüzük taşıdır. Geçmiş zamanlardan beri özellikle havası, termal suyu ve denizi ile insana hayat veren bir sahil kasabamızdır.

İnsanları huzur içinde yaşıyor. Uzun yıllardır turizme hizmet veren bu şirin ilçe her geçen yıl daha da fazla rağbet görüyor.

Tarihine de bakarsanız Çeşme Osmanlı döneminde de Türk Donanmasının Akdeniz’e açıldığında ikmal ve tedavi ihtiyacının da karşılandığı son Batı Anadolu toprağındaki yerleşim yeridir.

Sözün özü her devirde aranan ve göz önünde olan bir vatan parçasıdır.

Türk turizminde ise ayrı bir yeri vardır. Anadolu topraklarında turizm hareketi 1960 /1970’lerde ilk bu ilçeden başlamıştır.

Güzel doğası ve özellikle doğal kliması insanı kendisine çeker. Denizinin ortasında (Ilıca bölgesinde) fışkıran termal kaynaklar dünyanın ender yerlerinde rastlanır. Denizde kaynayan termal sular ayrı bir sağlık kaynağı yerine geçer.

 

BU SENE NE OLDU DA ÇEŞME BİRAZ MENFİ ŞEKİLDE DİLLERE DÜŞTÜ

Çeşme ve Alaçatı bölgesi son birkaç yıldır çok popüler bir yer haline geldi. İstanbul ve diğer yerlerden gelenlerin istilasına uğradı. Evler yenilendi, eğlence ön plana çıktı. Gelenler daha değişik bir eğlence ve yaşam tarzını Çeşmeye taşıdılar.

Böylece Çeşme ve Alaçatı bölgesi, eski sakinliğini yitirdi. Kiralarla birlikte yazlık fiyatları aşırı derecede arttı. Özellikle yaz sezonunda ilçede artan nüfus, beraberinde gürültü ve çevre kirliğini de getirdi. Çeşme bugün gürültü ile anılır olmaya başladı. Şikayetler bugün değil, dünden başladı.

Çeşme’nin mülki amirleri ve belediye başkanları, ilçeye olan rağbeti teşvik ederken, gürültü ve çevre kirliğini kabul edilebilir noktada tutabilme başarısını da göstermekte zayıf kaldılar.

Bu yıl iş artık çığırından çıktı. Gürültünün önüne geçilemiyor. Plajların, Beach adı altında pahalı mekanlar olması, ünlüleri bedava ağırlanarak isimlerini duyurma gayretleri de işin içine girince korkunç bir tablo yaşanmaya başlandı.

Dayak olayı

Son olarak Ukraynalı model Daria Kyryliuk’un darp edilmesi hadisesi maalesef Çeşme için çok kötü bir imaj oldu. Bu darp olayı, Çeşme ile birlikte Türkiye’nin isminin bir dayak olayıyla dünyaya duyurulması gibi bir skandala yol açtı.

Bu olay kamu yönetimindeki zafiyeti de ortaya çıkarmış oldu.

Eğer iş yazıldığı gibi ise, Sayın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çeşme Kaymakamı Mehmet Kara’yı aramış, ilçeden muhtelif 6 adet şikayet aldığını, bununla ilgilenmesini ve gereken neyse yapmasını istemiş. Bu arada yoğun asayiş ve salgın denetimlerinin de yapmasını istemiş.

Sayın Kaymakam’dan “Efendim polisle gidiyorum ancak yeterli olmuyor” cevabını almış.

İş Burada kopmaktadır.

Bunun üzerine, Çeşme Kaymakamı Hacı Mehmet Kara, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı. Kara, Manisa Vali Yardımcılığına getirildi. Çeşme Kaymakamlığına ise İzmir Vali Yardımcısı Ünal Çakıcı atandı.

Bakanın tasarrufu doğrudur. Kaymakamın cevabı ise tam bir acizliğin ve devleti zafiyete uğratılmanın örneğidir.

Evet, hiç bir güç, Devlet gücünün üstünde olmamalıdır. Ayrıca bu olay, mülki amir tayinlerinin de pek sağlıklı olamadığımızın işareti de olsa gerek

SONUÇ

Çeşme maalesef hak etmediği bir itibar kaybının içine atılmakla karşı karşıyadır. Bunun sorumlusu yalnızca ilçenin mülki amiri olan Kaymakamlık makamı değildir. Yerel yöneticilerin ve bizzat Çeşmelilerin de sorumluluğu vardır. İşletmelerin disipline edilmesinde herkese görev düşüyor.

Bu arada nedense bazı gazete ve televizyonlarında ne yazık ki Çeşme’yi hep kötü örneklerle gündeme getiriyorlar. Bu da ayrı bir konudur.

Çeşme halkıyla, yerel güçleri ve potansiyeliyle güçlüdür.

Türkiye’nin nadir bir yerleşim köşesidir.

Bu yaşananların üstesinden gelecektir. Lafla değil icraatlarıyla gündeme geleceğine inanıyorum. Bu konuda yeni Kaymakam Ünal Çakıcı ve Belediye Başkanı Ekrem Oran’a inanıyorum.

Her şey doğru teşhis konulmaktan ve taviz vermemekten geçer.

Birde her yere ehlini getirerek işi sıkı tutmaktan ve müeyyideleri ve salahiyetleri doğru kullanmaktan geçer.

Dilerim iş bundan sonra doğru yola döner, adı üzerinde tatil beldesinde tatilin kuralları ve gerekleri yerine getirilir.

Unutmayalım, bir musibet, bin nasihatten evladır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 2 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Murat ergin

08.08.2020 - 18:08
Ben fransadan gurbet ci birisiyim 88 92 arasa buralarda calistim marangoz olarak cesme bolgesinin enguzel bakiir zamanlari imiş simdi tam anlamiyla alacati rezil kepaze bir carsi esnafi sistemi kokusmus avrupada yok boyle bir sistem kardesim . Buraya eglenmeye gelenler kimin parasiyla egleniyorlar acaba yoksa bir insan kazandigi parayi bu kadar sacamaz.belkide turk milleti haric demeliyim 1 cay intime 7 tl.allah bildigi gibi yapsin bu alacatiyi

Mmm

08.08.2020 - 12:25
Çeşme çocukluğumda temiz plajlarla dolu sakin hoş nezih biryerde. sadece izmirliler ve egeliler gelirdi. Oyle bebek bezi izgara semaver hali pet sise cam sise olaylari yoktu..alacatiya kavun almaya giderdik hos sessiz sakin nezihti.simdi hepsi kayboldu. Yeşil alanları yakılıyor ertesi sene bakıyorsunuz yakılan yerde siteler. Rant için mahvedildi bence..alacati da ipini koparanin geldiği kesmekes bir yere dönüştü. Gitmiyoruz artık. Zaten izmire nedense tv reklamlarıyla davet edilen nüfus göçüyle izmir nasıl bittiyse burası da aynı şekilde..mavi bayraklı temiz denilen denizde plaja tüm gün bedava şekilde şezlong şemsiye ve buzlukla gelenlerin büyük tuvaletleriyle beraber yuzdugunuz için denizler de bitti. Teşekkürler türkiye!!
Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 4 Aralık 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Aralık 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Aralık 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Bir grup gencin Dünya ve Güneş'in dönüşü hakkındaki tartışması sosyal medyada yüksek etkileşim aldı. Videoda bazı gençler, Güneş'in Dünya'nın etrafında döndüğünü iddia...

Yazarlar
Website Security Test