Facebook ta paylaştweet le

İbrahim Abilov'dan bir hatıra...

7.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Ordubat 1882-İzmir 1923

Zor günlerden geçiyoruz!

Bu zor günler içinde bugün bir de sevinçli Bayram atmosferini yaşıyoruz.

Zor günlerin geçeceğine olan inancımla, geçmiş Kurban Bayramınızı kutluyor ve yüz yıl önceye ait bir değerlendirmeyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

İstiklal Savaşımız sırasında Ankara'da Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nin Temsilcisi İbrahim Abilov'dur. İbrahim Abilov, Mustafa Kemal ile Lenin'in müspet ilişkisini sağlayan bir diplomattır. Ona ait iki önemli notu da bu vesileyle sizlerle paylaşmak isterim. İbrahim Abilov görevdeyken, kızı olur. İsmini Atatürk koyar. Anadolu.

Anadolu Hanımı, Bakü Büyükelçilik binamızın açılış merasiminde görme şansına erenlerdenim.

İkinci notum ise, görev süresi sona erdikten sonra İbrahim Abilov'u 1923 senesinde; Stalin, 17 Şubat ile 4 Mart arası tertiplenecek İzmir İktisat Kongresi'ne temsilci olarak gönderir. Ne var ki 23 Şubat günü aniden rahatsızlanan İbrahim Abilov vefat eder. Atatürk’ün arzusuyla cesedi mumyalanır ve defnedilmek üzere Bakü’ye gönderilir.

İbrahim Abilov'un Ankara Hatıraları 1967 yılında Bakü’de, Nesir İmankuliyev'in redaktörlüğünü yaptığı Vecerny Bakü Gazetesi’nde yayınlanır. Dikkatle okuyalım

"Dünya üzerindeki aklı başında hiç bir insan, milli mücadelenin bu şartlar altında kazanılacağına inanmazdı.

Ama kazanacaklardı!

İnanılmaz bir sıkıntı içinde idiler. Fakat hiç kimse borç istemiyor, kimse halktan kanunsuz para toplamayı düşünmüyor ve nihayet kimse yokluğunu dışa vurmayı denemiyordu. Bu Türklere has bir vasıftı. Zafere öylesine inanmışlardı, aralarındaki ihtilafa ve bazen Meclis'teki ters anlayışa rağmen buna öylesine iman etmişlerdi ki, çokluk Halide Hanım da başta olmak üzere günde bir öğün yemek yediklerini biliyorduk ama Sefaretten bir hediyeyi kendilerine göndermeğe cesaret edemiyorduk. Ankara’nın karanlığında, bir başka ışık parıldıyordu. "

Nereden nereye?!.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar