Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Z Kuşağı'' söylemleri

7.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçenlerde, “Z kuşağı”na mensup olduğunu düşündüğüm ama ismini belirtmeyen bir gencimiz, kendilerine “sizin yaşınızdayken Fatih, İstanbul’u fethetmişti” diyen bir demagog politikacıya güzel bir cevap yapıştırmış: Evet. Ben de Fatih ile aynı yaştayım ama ne babam II. Murat gibi hükmü sınırsız bir padişah, ne de Akşemsettin gibi Hocalarım var, memlekette oluşmasına katkı sağladığınız eğitim sisteminin ürünü karşınızda…”

Şimdilerde herkesin genel kategoriler içinde tanımlamaya çalıştığı kuşak terminolojisini ilk kez insan kaynakları uzmanları kullanmaya başladı. Amaçları aynı yaş grubunu segmente ederek, onların tüketim, iletişim, yaşam biçimi, öncelikleri gibi konulardaki tercihlerini analiz ederek, çalışma dünyası içinde verimlilik referanslı sonuçlar elde edebilmekti. Örneğin, 1981 ila 2000 yılları arasında doğanlar ile yapılan çalışmalarda, onların hedef odaklılık, özgüven, farklılıklara saygı ekseninde gelişen toplumcu sosyal sorumluluk tavırları ve teknolojiye hakimiyetleri ile her konuya neden, niçin (whY) ekseninde yaklaşmaları yüzünden “Y” harfi ile etiketlendiler.

Bugünlerde de gelecek seçimlerde sonuçları belirleme olasılığı kapsamında 1997 ve sonrasında doğan kitlenin muhtemel siyasi tercihleri birçok araştırma grubu kafa yormaya başladı. Bu konuda OECD, BM gibi uluslararası kuruluşlar ve London School of Economics gibi üniversiteler de raporlar yayınlıyor. Elbette, mutlak gerçek analizler elde etmek mümkün değil. Çünkü polimorf bir yapı söz konusu. BM İnsani Gelişmişlik İndeksinde de vurgulandığı gibi aile bazlı sosyo kültürel ve sosyoekonomik imkanlar dahilinde sağlanan eğitim, bu çocukların potansiyellerini ortaya koymaları için eşit imkanlar vermiyor. Ne yazık ki, yetişen insanların yeteneklerine odaklanan ideal bir toplum ve eğitim sistemi,2020 yılında bile tanımlanmış değil. Dolayısıyla sosyopolitik olarak bir genelleme içinde Z kuşağı profili yapmak mümkün değil. Temel eğitimi bile olmayan bir kişi ile saygın bir üniversitede marjinal bir konuda doktoraya başlamış olanlar, doğum yılları aynı olduğu için bu kuşak içinde değerlendiriliyor. Geçenlerde bir akademisyen bu kuşakla ilgili “bandwagon effect” tanımlamasını yapmıştı! Yani sürü psikolojisi, bir tür kazananın yanında olma ruh durumu. Ama bu kadar sığ bir düzlemde oy vereceklerini sanmak, onlara haksızlık olur. Belki apolitik bir perspektifleri olabilir, hatta sandığa gitme oranlar bile düşük olabilir, ancak sosyal medya hakimiyetleri ile ABD Başkanı Trump’ı trolleyebilecek yetenekteler. Onlar için sosyal medya sadece var oldukları bir yer değil, ciddi paraların da kazanıldığı bir gelir kapısı. Kuşağın %80’ine yakını instagram, Facebook, YouTube, Tiktok ve Twitter gibi yaygın ve/veya çok bilinmeyen dijital platform sunucularının gezgini. Günün en az dörtte birini internet ortamında geçiriyorlar. Daha egosantrikler, özgüvenleri tavan yapmış, özgür ruhlu, hızlı düşünen ve aksiyon alan bir kitle olarak karşımızdalar. Trump örneğinde olduğu gibi karşılarında Devlet Başkanları bile olsa dislike manuplasyonları ile moralleri bozabiliyorlar! Onlar, sığ, temelsiz, içten olmayan boş demagojik söylemleri değil, insan hakları, düşünce ve ifade özgürlüğü perspektifinde çevreye, küresel iklim değişikliklerine, habitat daralmasına, sıfır atık ile hayvan hakları bağlamında küresel ve insani sorunlarına karşı geliştirilmiş somut politikaları duymak istiyorlar.

Sizce, bu konuda onları tatmin edecek söylemleri ve politikaları olan bir parti var mı? Sanmıyorum. Dolayısı ile bu kuşağın hiç haz duymayacağı, “7 milyon Z kuşağının oyunu nasıl alacağız tarzı” primitif politik yaklaşımlar yerine, bir zahmet, parti programlarının içeriğini küresel değerler ile zenginleştirip, bu kuşak ile aynı dili kullanan parti yüzlerini oluşturalım. Doğrusu bu zor bir şey. Güncel politik dünyanın yönetici sınıfı bunu başaramayacaksa, Z kuşağını rahat bıraksınlar! Ama bunu yapamayan partiler ciddi bir maliyet ile karşı karşıya geleceklerdir, şimdiden söyleyelim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 27 Kasım 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Sosyal medyada dolaşan bir palyaço fotoğrafının Instagram'da hiçbir şekilde profil fotoğrafı yapılamadığı iddia ediliyor. Fotoğrafın üzerinde oynanmış bir palyaço foto...

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Kasım 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Kasım 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 24 Kasım 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test