Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türk siyasetinde kişisellik zaafı

7.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

18 yıllık AKP iktidarının, ülkeyi çağdaşlık rotasından Ortadoğu kültürünün bilim ve çağ dışı rotasına yöneltip, ülkeyi uçurumun başına taşıdığı bir süreçte, ilk kez çağdaş demokrasi yanlısı partilerle birlikte iktidar şansı yakalayan CHP’de sular bir anda bulandı. Zira Türk siyasetinin temel zaafı olan “kişisellik”, demokrasi ve çağdaş toplumların temel ilkesi olan ilke, kural, kurum ve yasalara saygıya yine galebe çaldı. Toplumun kendisinden hala beklentileri olabilecek bir siyasetçi olan, Muharrem İnce Parti kurarak, oluşmakta olan demokrasi cephesinde yeni bir çatlak yaratacak olan parti kurma sürecine soyunduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanlığı adaylığındaki seçim gecesi birden kaybolduğu gibi, şimdi de birden parti kurmaya kalktı. Anlaşılıyor ki duygusal ve tepkisel davranışlarından vazgeçemiyor. Kişisel egolarına yeniliyor. Bu duygusallığı parti kurarak değil, genel kurulda kendine reva görülen ilkelliğe karşı başka türlü gösterseydi, daha çok saygınlık kazanırdı. Zira 18 yıldır seçim kaybederek, hâlâ dar bir yandaş kadroyla çalışan Kılıçdaroğlu’nun da hataları az değil. Cumhuriyeti kuran ve çağdaşlık rotasının bir numaralı temsilcisi olan Atatürk’ün partisinde, bu kadar seçim kaybettikten sonra ve parti oylarını yüzde 25 dolayında donuklaştırdıktan sonra, yerini çoktan başkasına bırakmalıydı. Ancak son kerte de ekonomik kriz ve pandemi ortasında, demokrasi savunucusu partilerle birlikte ilk kez yakalanan bir iktidar değişimi şansını da İnce’nin harcama lüksü olmaması gerekir.

Ancak bütün bunların nedeni, Türk siyasetindeki yöneticilerin “kişisellik” zaafıdır. Bu zaaf aynı zamanda, insan beyninin alt beyin organlarından tetiklenen duygusallık ile sadece kendini ve konumunu koruma güdüsünden kaynaklanır. Meşhur Kuantum fizikçisi M. Kaku’ya göre bu tür davranışlar “Bilinç 2 Düzeye” tekabül eder. Kişiselliği aşan ve neokorteksin işlevi olan akıl ve bilim ile derin ve etraflı düşünme olarak, kendi dışında toplumu, diğer insanları, geleceği ve vizyoner düşünmeye ulaşanlar ise “Bilinç 3 Düzey” de kişiselliği aşar ve herkesin tabii olduğu, ilke, kural, kurum, hukuk devleti ve erdemli insan davranışlarına uyarlar. Günümüzden 2500 yıl önce Platon, eğitim ile kazanılan, akıl ve erdemle donanmış devlet yöneticileri ile siyasetin ve demokrasinin yönetilmesini önermiştir. Üstelik bu düşünceler, 2500 yıllık tarihsel birikimin deneyimleri içinde olgunlaştırılmış ve tahkim edilmiştir. Cumhuriyetin kurucu kuşağı, başta Atatürk, İnönü ve Bayar olmak üzere, ateş ve kanla imtihandan geçip, kendilerini topluma adamışlardı. Birkaç kez gidip gelmesi Demirel’in de demokrasiye, Ecevit ile birlikte saygılı olduklarının kanıtıdır. Ancak bunun dışında iktidar olan, yönetimi güçlü biçimde ele geçiren her tepedeki siyasetçi, daha çok güç ve iktidarı elinde toplayıp, toplumu tek elden yönetme sevdasına kapılmış, başkanlık sistemi istemiş ve devlet kadrolarına liyakat sahibi olmayan yandaşları getirip kişisel güçlerini tahkim etmişlerdir.

Bu olgular ışığında Sayın İnce’yi akıl ve erdemli davranış olarak, konuyu bir kez daha düşünüp; partiler mezarlığına yeni parti eklemek yerine, her şeye rağmen, Atatürk’ün Partisinde mücadeleyi sürdürmesinin tarihi bir görev olduğunu hatırlatmak isterim. Aksi takdirde, gelecekte kaybedilecek bir Cumhurbaşkanlığı seçiminin tüm sorumluluğu kendisinin üzerine yıkılacaktır. Bu sorumluluğu tek başına yüklenmek istiyor ise kendi bileceği bir iştir. Ancak 18 yıldır bu toplumu yeniden hilafet ve tarikatlar egemenliğini tartışır duruma getiren zihniyetten kurtarmak için, çağdaşlık yanlısı herkesin, ayrışmak değil birleşmek ve omuz verme zamanıdır. Görmüyor musunuz; ülkeyi bu duruma taşıyanlar, Sizin parti kurma haberinizle bayram ettiler.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 21 Ocak 2021 Perşembe. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Ocak 2021 Çarşamba. Astrolojik burç yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 19 Ocak 2021 Salı. Astrolojik burç yorumları.

Günlük Burç Yorumları 18 Ocak 2021 Pazartesi. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 16 Ocak 2021 Cumartesi. Astroloji Burç Yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test