Facebook ta paylaştweet le

Güvenli limana gidiyorlar

7.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye’nin dış ticaret açığı ortada ve artıyor. Para piyasalarında güven önemli bir faktör. Yurt dışında Türkiye hakkında olumsuz yayınlar yapılıyor. Türkiye’nin haklı olduğu davalarında bile haksızmış gibi yayınlar yapılıyor.  Türkiye bu haberlere karşı kamuoyu oluşturmada etkili olamıyor. Bu olumsuz yayınlar da dövizin artmasında etkili oluyor. Bu nedenle dolar da altın da güvenli liman olarak talep gördüğü için yükseliyor.

Dünyada da çok ciddi bir belirsizlik var. Coronanın etkileri gelişmiş ve gelişmekte olan bütün ülkelerin ekonomilerinde çok ağır tahribat bırakıyor. Bütün dünyada da insanlar varlıklarını kaybetmemek için sağlam, korunaklı ‘limanlara’ sığınmaya çalışıyorlar. Bu tabi altın ve dolar fiyatlarını yükseltiyor.

Unutmayalım ki dünyada dolaşan likidite yılda 2 katrilyona yaklaşıyor. Bu paranın her hangi bir likit borsaya yönelmesi ki bu altın olabilir, bakır olabilir, gümüş olabilir hatta petrol olabilir, bu ürünlerin fiyatlarında süratli bir yükselmeye sebep olabiliyor. Dünyada dolaşan bu likidite spekülatif ve manipülasyonlara da imkan hazırlaması bu düşüş ve artışları beraberinde getiriyor.

Bu yükselmeyi kontrole çalışmak yerine ihracatçıya bu seviyenin geri gitmeyeceğinin garantisi ve güveni verilse kısa sürede ihracat artar, ithalat azalır döviz fiyatları da dengelenir!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 22 Nisan 2021 Perşembe. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 21 Nisan 2021 Çarşamba. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Nisan 2021 Salı. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 19 Nisan 2021 Pazartesi. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar