Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Online çalışmalar, ihracattan iyi haberler gelmesini sağlıyor

14.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

TİM'in Ticaret Bakanlığı'nın desteğiyle düzenlediği online toplantılarda çok iyi sonuçlar alıyor. Bu toplantılarda somut pazar verileri ortaya konuyor.

Pandemi süreciyle birlikte kötü bilgiler hepimizin malumu. Biz size bazı olumlu bilgileri aktaralım, biraz olsun moraliniz düzelsin, umudunuz artsın. Vereceğimiz haberler ihracat ailesinden. İhracat, Haziran ayına göre Temmuz’da artış gösterdi. Pandemi döneminde 1641 firma ihracat ailesine katıldı ve yine aynı dönemde 77 ülkeye ihracat en yüksek seviyeye geldi. 16 sektör de en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirdi. Son 12 aylık ihracat ise yüzde 7.9 kayıpla 166 milyar doları geçti. Yani her şeye rağmen ihracat ailesi yüreğimize su serpmeye devam ediyor. Peki, bu tesadüfen mi oluyor? Kesinlikle hayır. İhracat ailesi yeni buluşlar, yeni pazarlar bularak yoluna devam etmeye çalışıyor. İhracat ailesinin yani Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle pandemi başlangıcında “gün umutsuzluk günü değil” diyerek işareti vermişti. Ve Temmuz’da ihracat toparlandı. Dedik ya bu tesadüf değil. Size sadece bir çalışmadan bahsedelim. Pandemi sonrası ihracatçı pazarlara ulaşamadı. İhracatla ilgili bilgi almakta zorlandı. İşte tam bu noktada İsmail Gülle yani TİM ekibi devreye girdi. Birbiri ardına pazar bilgileri vermeye başladılar. Hedef, ihracata kenetlenip sonra da kanatlanmak ve ihracatla yükselen bir Türkiye için çalışmaktı.

Ticaret Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve TİM el ele verdi. Hedef pazarlarla ilgili bütün ayrıntıları içiren raporlar hazırlandı. Güney Kore raporu bu konudaki en önemli adımdı. Sonra Özbekistan, Kenya, Nijerya, Hindistan, Pakistan ve Kolombiya - Meksika ile ilgili büyükelçilerin ve ticaret müşavirlerinin katıldığı bilgilendirme toplantıları yapıldı. Son toplantıya (Kolombiya ve Meksika) ilişkin ayrıntıları verelim. Açılışı Başkanı İsmail Gülle şu sözlerle yaptı:

“Ticaret Bakanlığı ve TİM’in birlikte organize ettiği bu buluşmalardan çok iyi sonuçlar alıyoruz. Şimdi sıra Meksika ve Kolombiya pazarında. Bu altıncı toplantımız. İki hafta boyuncu bu pazarı konuşacağız. Bütün ayrıntıları ile. Bu ülkelerde iş yapan veya yapmayı düşünen ihracat ailemizin üyeleri bu ülkelerin önemli kuruluşları ile görüşecekler. Sistemde 20’si yerli toplam 52 firma bulunuyor. Her iki ülke ile de ticarette eksi veriyoruz. Önce bunu düzeltip sonra pozitife geçmek istiyoruz. Bu online yani sanal buluşmalarla bunu yapmaya çalışıyoruz. Her zaman yapılacak bir şey vardır düşüncesindeyiz.”

Devam ediyor İsmail Gülle, gelişmeyi aktarıyor:

- “Her iki ülkeye de son dönemde ticaretimiz, özellikle de ihracatımız katlanarak artıyor. Online buluşmalarla bunu daha üst noktalara çekmeye kararlıyız.”

Sonra sözü Bogota Büyükelçisi Ece Öztürk aldı ve şu noktaların altını çizdi:

“2.5 yıllık Bogota’daki görevimde ticaret heyetleri en çok istediğim etkinlikti. Ticaret ve ihracatı arttırmak biz büyük elçilerin birinci görevi olarak kabul ettik. Fiziki ticaret heyetlerinin sanal ortama taşınması başlı başına yeni ortama uyum örneği. Bogota için daha önce 2 kez ticari heyet yapılmıştı ve verimli olduğunu öğrendim.  EVSİD gerçek bir öncü bu konuda ve sektördeki diğer firmaları da topluyor. Bogota’ya aynı formattan alıcıları çağırarak buluşturuyor. Bu son derece verimli iş yapma örneği oldu.”

Meksika Büyükelçisi Timur Söylemez’in verdiği bilgiler de önemliydi:

“Meksika bir Kuzey Amerika Ülkesi, dünyanın en büyük ekonomisi ile en büyük sınırlarından birine sahip. Ucuz kalifiyeli iş gücüne sahip. Rahat iş yapma ortamı var. Dünyadaki bütün markalar ve bütün büyük markalar Meksika’da bu sebepten dolayı firmalarımızın önünü açmak için elçilik olarak elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Meksika pazarında kalabilmek için agresif olmak gerekiyor diğer markalarla mücadele etmek gerekiyor tüm dünya markaları orada olduğu için. Bu pazara girmek kolay değil fakat girdikten sonra kazanmak mümkün.”

Çok sayıda ihracatçı bu toplantıyı yakından takip etti. Birinci elden bu iki ülke hakkında bilgi sahibi oldular. Dahası Bogota Ticaret Müşaviri Türker Kocamış ve Meksika Ticaret Müşaviri İnci Selin Bal Salkım devreye girip bu ülkelerle ilgili fırsatları aktardı. Önümüzde bu etkinlik sayesinde bu iki ülkeye ihracatımızda artış olursa asla şaşırmayın. Çünkü daha önceki yapılan toplantılar olumlu sonuçlar verdi. Özetle TİM bu tür etkinlikleri yaparak ihracattan iyi haberler gelmesin sağlıyor. Önümüzdeki günlerde yeni çalışmalar bu iyi haberlerin daha artması için kollar sıvanmış durumda.

 

Büyük bir ülke tanıtım kampanyası başlatıyoruz

TİM Başkanı İsmail Gülle Meksika Kolombiya buluşmasında çok önemli bir açıklama yaptı. Çok yakın bir tarihte ülke tanıtım kampanyası başlatacaklarını açıkladı. Tek tek ülkelerin özelliklerini incelediklerini söyleyen “Hangi ülkeye bizim ürünlerimizi nasıl anlatmamız gerekiyorsa öyle anlatacağız. Bazı ülkelerde sosyal medya, bazılarında başka iletişim imkanlarını kullanacağız. Türkiye kaliteyi uygun fiyata satıyor. Bunu harkese anlatacağız” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test