Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Beyin ve beyinsizler

14.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Erkek beyni kadın beyninden yaklaşık yüzde on daha ağırdır. Böyle bir cümle ile başlayınca hemen İstanbul sözleşmesine gönderme yaptığım sanılmasın.

Konuşma merkezi her orta yaşlı insanın bildiği  (en azından tahmin ettiği gibi farklıdır kadın ve erkeklerde). Fakat kadın en azından türümüzün gelişmesine öncü olan türlerde ve yaklaşık üç yüz bin yıldır, türümüzde daha az adale kitlesi ile erkeklerin yanında 2. Sınıf insan gibi görüldüğünden bambaşka beceriler geliştirmiştir.

Beynimizin ince bir tabakasını - ki sadece 3-4 mm kalınlıktadır korteks olarak, yani “kabuk” olarak isimlendiririz. Yaklaşık son 8-10-60 milyon yılda gelişmiştir.  İnce olmasına rağmen kıvrımlardan dolayı beynimizin yaklaşık yüzde 70 den fazlasını yapar. Bizi biz yapan bölüm, yani yeni kabuk (neokorteks)  ise bu haliyle son milyon yıl içinde belki de son 300 bin yılda geliştiğini tahmin edebiliriz

Onun içi olarak görebileceğimiz bölüm ise memeli beyni veya limbik sistemdir. Son 200 milyon yılda gelişmiştir.

Beynin sapı veya omurilik ve beyincik ise 500 milyon yıldan beri var. Bu bölüme gazetelerde sürüngen beyni de diyorlar.

“Tekrar ile!” öğrendiğimiz her şey bir süre sonra “ezber” haline gelir ve ABD’de adele hafızası denilen şekilde otomatikleşir. Yani düşünmeden yapılır.

“Beyinli”  her daim muzafferdir falan diye kibirlenmeyelim. Beyinsiz bir virüsün nelere kadir olduğunu şu anlar hep beraber yaşamaktayız.

Bu kadarı genel kabul gören bilgiler şimdi biraz serbest atışa (işkembeden? ) geçeyim izninizle. Beyin ile çok da fazla gururlanmayalım. Epeyce nöron karında da var! Sayıları yaklaşık omurilikte olanlar kadar olarak tahmin ediliyor!

Kadınların bundan 2000 sene önce olduğu gibi bu gün de birçok ülkede veya zihinde ayni konumdalar yani “mal” olarak görülürler. Ne der kutsal kitaptaki onucu emir: ”Komşunun karısına yahut kölesine yahut cariyesine yahut öküzüne yahut eşeğine tamah etmeyeceksin.”

Kadınların bu binlerce yıllık eğitim ve deneyim ile daha geniş perspektiften olaylara bakabildiklerine, daha gerçekçi olduklarına ve dolayısı ile adale gücünün önemsizleştiği çağımızda onların daha az kavgacı, genele daha az kibirli, daha geniş perspektifi bir ümit olabilir. Kadın liderlerin sayılarının giderek artması ezberlerle yaşamayı seven türümüz için bence kısırdöngüleri aşmak için bir fırsattır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test