Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Piyasalarda dans

14.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Olağanüstü gelişmeler, olağanüstü davranış biçimlerini ortaya çıkarıyor. Ülkelerin krizden çıkma çabaları piyasa enjekte edilen paralar, bizim gibi ülkelerde enflasyona, kurlarda harekete yol açarken, daha gelişmiş ülkelerde altına ve bitcoine talebi artırdı.

Hisse senedi piyasalarında yaşananlar apayrı bir konu.

Dünyadaki tüm ülkeler gibi Türkiye’nin de amacı; krizden bir an önce çıkıp büyüme kalkınma ve istihdam ivmesini tekrardan yükseltmek.

Fakat liberal sistemlerde bunun için kullanılan yol ve yöntemlerin işe yaradığı konusunda şüpheler her geçen gün artıyor.

Harcama psikolojisi paraya erişimle ilgili olduğu kadar güvenle de doğru orantılıdır. Ülkemizde yaşanan gelişmelerin, dünyada yaşanmadığını zanneden pek çok yatırımcı olduğunu görüyorum.

Pandemiden işini kaybedenler, işletmelerini kapatanlar bir yana, düşük faiz ortamında akar anlamındaki gelirlerinin risk altında olduğunu düşünenlerin, birikimlerini değerlendirmek ve birikimlerini güvenli limanlara taşıma gayretlerini görüyoruz.

Belki de henüz teşviklerle ortaya çıkmış paranın oluşturacağı balondan çok uzağız, şimdilik ürkmüş korkmuş kitlelerin güvenli limanlara yanaşma süreci devam ediyor.

Asıl kurumsal paranın devreye girmesiyle oluşabilecek balonların oluşturacağı değer artışları hayallerimizin ötesine ulaşacak.

İnsanların verilen teşvik ve destekleri tüketime çevirecekleri, istihdama katkı sağlayacakları teorisi Ülkemizi kısmen dışarıda bırakarak söylemek gerekirse şimdilik bir şehir efsanesidir.

Bugün sahip olduğu değere ya da daha fazlasına, yarında, sahip olacağı güvenini hissetmeyen hiçbir birey, elindeki parayı kaybetmek istemeyecektir. Ve elindekini azaltmak yerine çoğaltmak amaçlı işlemler yapacaktır.

Bu dönem tam olarak yaşanan budur.

Önceden faiz geliri sağlayanların, kayıplarını telafi için birikimlerini çoğunlukla altın, döviz gibi araçlara yönlendirirken, biraz bilgisi olan ya da bilgisi olmasa da tanıdık ve çevre yönlendirmesiyle hisse senedi piyasalarına girenlerinde hiçte az olmadığını görüyoruz. Belli bir uzmanlık ve tecrübe gerektiren bu piyasalarda rastgele yapılan yatırımların dalgalanmalar esnasında zarar gördüğü, yeni yatırımcıların sabrının test edildiği, endişe ve korkuya kapıldıkları görülmektedir.

Hisse senedi önyargısı ve korkusu yaşayanların çoğunlukta olduğunu biliyoruz, ancak benzer korku ve endişelerin altın ve döviz alarak kendilerini korumaya çalışanlarda daha az görülmekle birlikte onlarda da olduğunu söyleyebiliriz.

Zamanlama oyunu içerisinde, balonlaşma süreci devam ederken yaşanan dalgalanma çok normal. Bu tipik bir arz talep dengesidir.

Erken alınmış pozisyonların tatmin noktası yaklaşırken, sonradan tetiklenen talebin üzerine satışın boca edilmesi, fiyatların tersine çevrilerek endişeye kapılan kitlenin pozisyonlarını ellerinden alıp tekrardan yeni zirvelere yelken açmak tam bir ‘’korkut al, umutlandır sat ‘’oyunundan başka bir şey değil.

Ons altının 3.000 dolar olabileceği söylemlerinin yoğunlaştığı dönemde 2.075 dolardan gelen satışların 1.863 dolara düştükten sonra tekrar 2.000 dolara tırmanması az önce anlattıklarımızın çok bariz örneğidir.

Yatırımlarınıza para kazandırmaya çalışırken sağlığınızı kaybetmemeye dikkat edin.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Özcan KAPLAN

15.08.2020 - 14:38
Küçük yatırımcıyı bilgilendiren çok güzel bir yazı teşekkürler Murat Bey
Yazarlar
Website Security Test