Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Gerilimi artıran hamleler

15.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki kararlı tutumu bölgede gerilimi yükseltmektedir. Türkiye ile Libya'nın 27 Kasım 2019'da imzaladığı deniz yetki ve münhasır ekonomik bölge sınırlandırma anlaşması başından itibaren Yunanistan'ın ve Kıbrıs Rum Yönetiminin (GKRY) tepkisiyle karşılaşmıştır.

Aylardır Türkiye aleyhinde kulis faaliyetini sürdüren Yunanistan, Mısır ile deniz yetki alanlarını belirleyen bir anlaşma imzalamıştır. İmzalanan bu anlaşmanın iki ülke parlamentosunda onaylanması ve Birleşmiş Milletlere tescil edilmesi gerekmektedir. Yunanistan AB ve ABD nezdinde yürüttüğü politikayla Türkiye aleyhinde bir algı yaratmaya çalışmaktadır. Fransa, Türkiye'nin Libya'daki etkin politikası nedeniyle Türkiye'ye karşı tavır içindedir ve Yunanistan'dan yana tutum sergilemektedir. Almanya da Türkiye'ye karşı denilebilir.

Türkiye'nin Rodos ve Meis adaları arasındaki bölgede hidrokarbon araştırmalarını başlatmak üzere Oruç Reis araştırma gemisini bölgeye göndermesi gerilimi üst noktaya taşımıştır. Yunanistan Türkiye'nin ilan ettiği NAVTEX bölgesinin Yunanistan'a ait adaların kıta sahanlığı üzerinde olduğunu ileri sürmektedir. Türkiye ise, adaların kıta sahanlığı bulunabileceğini kabul eden uluslararası deniz hukuku sözleşmesine taraf olmadığı için bu iddiayı tanımamaktadır.

Yunanistan AB'ni yanına çekmek ve Türkiye'ye yaptırım uygulatmak için çaba göstermektedir. ABD de yaptığı son açıklamayla Yunanistan'ı kayıran ifadeler kullanmıştır. ABD'nin hasmane tutumu açıkça görülmektedir. Petrol şirketi vasıtasıyla PKK/PYD terör örgütü ile petrol anlaşması imzalamıştır. Ayrıca ABD GKRY ile askeri eğitim anlaşması imzalamıştır. Fransa da GKRY ile ortak savunma anlaşması imzalamıştır.
Türkiye'nin aleyhine olan cephe genişlerken ülkemizin öncelikle atması gereken adımların başında münhasır ekonomik bölgenin bir an önce ilanı gelmektedir. Ayrıca bölgede Libya'nın dışında itifak arayışlarına girişmesi yerinde olacaktır.

Mısırla uzun süredir bozuk olan ilişkiler bu ülkeyi Yunanistan ve GKRY'nin yanına itmiştir. Mısır Yunanistan ile yaptığı anlaşmada Meis hakkında kesin bir tavır görülmemektedir. Bu durum Türkiye'nin hassasiyetini dikkate alan bir yaklaşım olarak değerlendirilebilir. Dolayısıyla Türkiye Mısır ile ilişkileri artık düzeltme arayışına girmek durumundadır. Ayrıca bölgede İsrail ve Suriye ile bölge dışında da İngiltere ile diyalog yollarını aramalıdır.

Türkiye, Yunanistan ve GKRY tarafından oluşturulan cephenin genişliğine karşı haklarını ve politikalarını izah edecek politikalar içinde olmalıdır. Nitekim Cumhurbaşkanı Erdoğan bu yönde çağrıda bulunmuş ve uluslararası toplantı önerisinde bulunmuştur.

Yunanistan her zaman Türkiye'ye karşı uzlaşmaz ve aşırı taleplerle ortaya çıkmıştır. Bu cesareti kurulduğu tarihten bu yana Avrupa devletlerinden ve ABD'den almaktadır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 21 Ocak 2021 Perşembe. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Ocak 2021 Çarşamba. Astrolojik burç yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 19 Ocak 2021 Salı. Astrolojik burç yorumları.

Günlük Burç Yorumları 18 Ocak 2021 Pazartesi. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 16 Ocak 2021 Cumartesi. Astroloji Burç Yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test