Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İstanbul'a meteor mu düştü? Meteor düşmesi İzmir'den de görüldü

18.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İstanbul'a meteor düştüğü belirtiliyor. Meteor düşme anı İzmir'den ve Ege Bölgesi'ndeki birçok ilden de görüldü. Meteor nereye düştü? Sosyal medyada meteor paniği.

İstanbul ve İzmir'de yaşayan birçok vatandaş, meteor düştüğü yönünde sosyal medyada paylaşımlar yaptılar. Ege bölgesinde birçok ilde görülen meteor düşmesi olayı nerede yaşandı? İstanbul'a meteor mu düştü? İzmir'e meteor mu düştü? İşte vatandaşların merak ettiği sorular...

Sosyal medyada birçok kullanıcı bulundukları il veya yakınına meteor düştüğü konusunda paylaşım yapmaya başladı. Yapılan paylaşımlara göre meteor İstanbul ve Marmara bölgesine yakın bir lokasyonda atmosfere girdikten sonra parçalanarak büyük bir ışık yaydı.

İşte söz konusu video;

GÖKTAŞI NEDEN DÜŞER?

Gök taşı ya da meteorit, uzaydan Dünya yüzeyine düşen maddelerin genel adıdır. Meteorit düşen nesnenin katı bir kalıntısıdır. Bu nesnekuyruklu yıldız, asteroit veya meteordur. Bütün bunlar dış uzaydan herhangi bir gezegene veya dünya'nın atmosferine girer ve genellikle de yeryüzüne ulaşamadan eriyerek atmosfere karışırlar.

Objeler dünyanın atmosferine girdiği andan itibaren sürtünme, basınç ve diğer kimyasal etkileşimlerin de sonucu olarak ısınmaya ve sonrasında bu ısıyı yaymaya başlar. Böylece meteora dönüşmüş olur ve "ateş topu" oluşturur. Kayan yıldız olarak da bilinir. Astronomlar en parlak olanlara bolit derler. Gök taşlarının atmosferi aşıp da bıraktığı etkiler kendi aralarında çok çeşitlidir.

Gök taşları, Dünya atmosferine saniyede 11–72 km arasında değişen bir hızla girerler. Sürtünmeden meydana gelen ısıdan dolayı büyük bir kısmı eriyerek toz parçacıkları halinde yeryüzüne inebilir. Büyük gök taşları atmosferde gözlenebilir. Düzenli olarak her sene gerçekleşen meteor yağmurları bulunmaktadır. Bu yağmurlardan en çok bilineni ise Perseid yağmurudur.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test