Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Hacı Bektaş’tan dünyaya mesaj

21.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hacı Bektaş-ı Veli ile ilgili önümüzdeki dönemde ses getirici etkinlikler yapılacağını açıkladı

Pazarları telefon pek fazla çalmaz. Geçtiğimiz pazar öyle olmadı. Arayan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı, Beyoğlu’nun efsane belediye başkanı Ahmet Misbah Demircan’dı. Açtım, selamlaşmadan sonra:

- “Artık bakanlar da hafta sonu çalışıyorlar?” dedim. Yanıt netti:

- “Siz bizi yıllardır tanıyorsunuz biz de hizmet kesintisiz sürer” dedi ve devam etti:

- “ Bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak Hacı Bektaş Veli’nin vefatının 749. Yılı dolasıyla bir etkinlik yapıyoruz. Sizi de aramızda görmek isteriz.”

Sonra ekibinden arayanlar oldu. Bol konuşmalı bir pazar geçirdik. Sonra Cuma günü Hacıbektaş’taydık. Çok şık bir etkinlik düzenlenmişti. Pandemi şartları yerine getirilmiş, izdihama izin verilmemişti. Etkinlik Hacı Bektaş Veli Müzesi'nde yapıldı. Etkinliğe Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Nevşehir Valisi İnce Sezer Becel ve Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı katıldı. Etkinliğin bütün yükünü de tahmin edeceğiniz gibi Ahmet Misbah Demircan çekmişti. Bakan Ersoy’un açılış konuşması çok anlamlıydı, şu sözleri çarpıcıydı:

- “Hacı Bektaş-ı Veli bize canlar diye seslenir. İsim ya da namımız, dilimiz ya da toprağımız, velhasıl hiçbir farklılığımız onun dergahında ayrıma tabii tutulmaz. Zaten marifet, farklı olanlardan bir ve bütün meydana getirebilmektir. Yol bilene yer tarif edilmez. Bilmeyene yardım gerekir. İşte büyük velinin rehberliği de bilmediğini öğrenmek isteyenlere ışık tutar. Şunu asla unutmamalıyız, çocuklarımızın geleceği, içinde yaşadıkları dünyanın kaderiyle birdir. Dolayısıyla mücadelemiz hem bireysel hem evrenseldir.”

Uçuşların durduğu, seyahatlerin dibe vurduğu bir dönemde Bakan’ın dünyaya bu mesajları vermesi çok önemliydi.

Sonrasında belki de Kapadokya’nın en yeni otelinin sahibi Tevfik Ölmez’in ev sahipliğinde Ahmet Misbah Demircan ile sohbet şansımız oldu. Özetle şunları şöyledi:

- “Hünkâr Hacı Bektaş-ı Veli’nin insanlığa rehber olan evrensel değerlerini yaşatma sorumluluğuyla, vefatının 749. yılında bu etkinliği yapıyoruz. Etkenlik kısa süre içinde uluslararası özellikler kazanacak. UNESCO’nun bu doğrultuda çalışmaları olacak. Hacı Bektaş-Veli bereketin timsali Ceylan ile yiğitliğin ve mertliği sembolü Aslan’ı bir araya getirip barış mesajı veriyor. Onun evrensel değerlerini yaşatma sorumluluğumuz var. Her yıl olduğu gibi bu dergahın havasını solumak, lezzetini paylaşmak; aşından da aşkından da tüm canların nasiplenmesini sağlamak derdiyle dertlendik. Bu güzel derdin bir nebze olsun hakkını vermek için bir araya geldik.”

Bu tür etkinliklerde geçmişte de çok sık gördüğümüz bir isimdi Ahmet Misbah Demircan. Bir aşura gününe katıldığını hatırlıyorum. Hatta orada “Susuzluğumuzu dindirecek tek bir yok, tek bir çare var. Muhabbette buluşmak. Can cana kardeşler olmak” diye verdiği mesaj çok dikkat çekmişti.

 

 

Şimdi kendi kendine yeten kentler konuşuluyor

 

Ordu doğal güzelliklerinin yanı sıra kalkınma projeleri ile de dikkat çekiyor.

Hilmi Güler’in Ordu’da büyükşehir belediye başkanlığına aday olması ve ardından seçilmesi kent yönetimlerinde yeni başarı hikayelerinin önünü açacağını söyleyenlerin sayısı hayli fazlaydı. Bunu söyleyenler şimdilerde hakkı çıktı.Virüsün ülkeler hatta kentler arası sınırları net bir şekilde hatırlattığı şu günlerde farklı bir kentsel kalkınma modeli ile Hilmi Güler bütün yerel yöneticilere aslında çok önemli bir mesaj verdi.Çünkü artık ülkeler değil kentlerin kendi kendine yetmesi gereken yeni bir dönem başlıyordu. Virüste ülkeler arası hatta kentler arası sınırlar kapanmıştı. Ülkelerin hatta kentlerin kendi kendine yetme hikayesi artık bir zorunluluk haline gelmişti. Ve Ordu'da salgın öncesi bir kalkınma modeli olarak başlatılan kendi kendine yetme projesi tam da virüsün zorunluluk haline getirdiği gündemle örtüşüyordu.

Şöyle bir hatırlatma yapalım Hilmi Güler projelerinden:

. Fındık Ordu’nun her şeyi. Dünyanın en çok fındık üretilen kenti Ordu. Ve fındıkla ilgili katma değer çalışması başlatılmalıydı. Çikolata bunun ilk adımı oldu. Başkaları da sırada. Fındık sütü için bile çalışma yapılıyor.

. Fındık altı boş duruyor. Burada tavukçuluk çalışması başlatıldı. Örnek modeller var. Bu konuda kısa sürede girişimcilerin çok önemli adımlar atması söz konusu olabilir.

. Ordu'nun doğal otları ile yemek çalışması yapılıyor. Çok kısa süre içinde Ordu'da bir gastronomi buluşması gündemde.

. Eko ve yayla turizmi ile meyvecilik de kalkınma modelinin kapsama alanı içinde. Kapsama alanı deyince hemen ekleyelim Ordu’nun kısa süre içinde teknoloji ile ilgili atakları da olacak.

Evet özetle nitelikli tarım, kaliteli turizm, yüksek teknoloji ile Ordu Karadeniz'in merkezi olmak için de düğmeye basmış durumda.

Ve artık denize sırtını dönmeyecek. Ve artık göç veren değil tersine göçü hedefleyen bir il olacak hilmi Güler’in Ordusu…

 

Bolaman’da örnek proje

İyi düşünürsen iyi oluyor. Hilmi Güler’in bir yandan belediyenin imkanları ile kalkınma çalışmasına yürütürken diğer taraftan farklı destekler de alıyor. Bolaman Havzası Islah Projesi bunlardan biri. Belediye, tarım ve Orman Bakanlığı ve çok sayıda kamu kuruluş tarafından desteklenen proje ile Bolaman Deresi boyunca tam bir kalkınma modeli ortaya konacak. Proje çevre, turizm, göç, içmesuyu ve tarım alanında yöreye kalkınma hızı kazandıracak. Proje Türkiye'nin diğer benzer yörelerine örnek gösterilecek.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test