Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ekonomik sorunlar ağırlaşıyor

21.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Sebep, pandeminin getirdiği ek harcamalar, enflasyonun artışı, dış güçlerin müdahalesi, büyüme ihtiyacı veya bir kaçının bir araya gelmesi olabilir ancak kur artışlarının sürekli hale gelmesi ve nerede biteceğinin bilinmemesinin ekonomik dengeleri bozduğu açıktır. Hem yerli ve hem de yabancı yatırımcılar için belirsizlik en olumsuz yatırım koşullarının başında gelmektedir.

Bu durumun ana sebeplerini şu şekilde özetlememiz mümkündür.

Faiz hadlerinin düşürülmesi ile birlikte enflasyonun gerileyeceği görüşü haklı çıkmamıştır. Aksi olmuş, faizler düşürülürken veya son defa olduğu gibi sabit tutulurken enflasyon yükselmiş, Merkez Bankası da yılsonu enflasyon tahminini %7,4’ten,% 8,9’a çıkartmıştır. Bu duruma paralel olarak piyasada faiz hadleri de artmaya başlamıştır.

İç talebi canlandırmak için piyasaya verilen destek, ithal ihtiyacını da arttırmıştır. Buna ekonominin yeniden büyümeye başlamasının getirdiği ithalat gereksinimi ve dış borç ödemeleri,  dış kaynak ihtiyacını o da cari açığı arttırmıştır. Bu yılın ilk altı ayında cari açık 19,8 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.  Oysa Türkiye geçtiğimiz yıllarda cari fazla veren bir ülke konumunda görünmüştür. Ebette, ana sebep ithalatın o dönemde çok düşük düzeyde kalmış olmasıdır.

Merkez Bankası’nın rezerv miktarı tartışma konusudur. Ekonomi yönetimi rezervi 90 milyar dolar olarak verirken, ekonomistler swap yolu ile ve bankaların Merkez Bankası’nda tuttuğu zorunlu karşılıkları dikkate almamakta ve gerçek rezervin ekside olduğunu öne sürmektedir. İç piyasa koşulları yanında, rezervlerin azlığını da dikkate alan yabancı sermaye ülkeden çıkmaktadır. Bu yılın 7 ayındaki sermaye çıkışı 11,6 milyar dolara ulaşmıştır. Daha önce bu büyüklükte bir çıkış olmamıştır.

Döviz değerlerinin artmaması için, dolar, kamu bankaları kaynakları kullanılarak baskılanmaya çalışılmış ve böylece kamu bankalarının döviz açığı 10 milyar doları aşmıştır. Bu açığın ne şekilde kapatılacağı açıklanmamıştır.

İhracat ve doğrudan yabancı yatırım sermaye ile birlikte ana döviz girdisi kaynağı olan turizm gelirlerin de ciddi bir azalış olması beklenmektedir. Bu durum, hizmet sektörünün tümü için ve bu arada uluslararası fuar ve kongreler için de geçerlidir. Bu durum da döviz ihtiyacını arttırmaktadır.

Bir zamanlar, cari açığın kapatılmasında, teknoloji ithalinde, ek sermaye elde edilmesinde çok önemli bir yere sahip olan doğrudan yabancı yatırımlar artık asgariye inmiştir. Ülkeye giren yabancı sermeyenin önemli bir bölümü ise reel sektör yerine gayrimenkule yönelmektedir.

Genel bütçede açıklar büyümekte, kamu borçlanması da artmaktadır. 2020 yılı için öngörülen 140 milyar liralık açık düzeyine bu yılın ilk yedi ayında ulaşılmıştır.

Belki en üzücü olan şeylerden biri, hane halkının milli para yerine, dövize güvenir hale gelmesidir. Bu çok önemli bir eksikliktir. Siyasi ve ekonomik istikrar ve güven bu yönelimi tersine çevirecek nitelikte olmalıdır.

 

 

Dış politikada da sorunlar büyümektedir. Çok haklı davalarımızda bile yabancı destek bulmakta zorlanmaktayız. Bu durum ülkemizle ilgili yanlış ve abartılı algılara yol açmakta, bu durumun olumsuz ekonomik sonuçları da olmaktadır.

Çözümler bellidir. Döviz kazandırıcı işlemlere öncelik verilecektir. Eğitim ve hukuk sistemi yenilenecektir. Sanayi politikasında yüksek katma değer esas alınacaktır. Verim arttırılacaktır. Kıt kaynaklar, reel sektöre aktarılacaktır. Artık ekonomi ile birlikte yürüyen dış politikada dostların sayısının arttırılması asıl hedef olacaktır. Ekonomik sorunlar, ekonomik önlemlerle çözülecek, siyaset ekonominin önüne geçmeyecektir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test