Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Akdeniz’de tehlikeli gerilim

28.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Akdeniz sahillerini dolduran tur tekneleri ve yatlara bu yaz savaş gemileri eşlik etmekte. Gemilerin orada oluş sebepleri elbet Yunanistan ve Türkiye arasındaki “tartışmalı” sular. 12 Ağustos'ta Yunan ve Türk firkateynleri arasında meydana gelen sürtüşme, iki NATO müttefiki arasındaki 1996 yılında, ıssız bir adada neredeyse savaşa yol açan yüzleşmeden bu yana NATO müttefiklerinin karşılaştığı en kötü çatışma oldu. AB üyesi Yunanistan’a dayanışma gösterilerine girişen Fransa, çok gecikmeden bir çift Rafale savaş uçağını Girit’e yerleştirerek, Yunan donanmasıyla tatbikat yapmak için iki savaş gemisi konuşlandırdı. Bu tür hamleler, soğukkanlı davranılmaz ise olayın tahminlerden çok daha büyümesine yol açar.

Bu yaşananların felaketin göstergesi olduğuna işaret üç unsur bulunmakta. Bunlardan ilki bölgedeki enerji kaynaklarına olan ilgilinin yalnızca Türkiye ve Yunanistan’dan değil, Kıbrıs, İsrail, ve Mısır gibi ülkelerden de geliyor olması. Bu gibi ülkeler bölgesel enerji merkezine hakim olmayı, Avrupa pazarına Rusya dışında enerji alternatifi olabilmek adına istemekte.

İkinci gösterge ise bölgede güç çatışmasında olan ülkeler. Enerji fırsatı bu ülkeleri yatıştıracakken, çıkar çatışmalarının daha da alevlenmesine yol açtı. Güneyi Rum-Kıbrıs kökenli, kuzeyi ise Türk Cumhuriyeti arasında bölünmüş Kıbrıs’ın, Kuzeyini yalnızca Türkiye tanımakta. Geçen yıl Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesinde Türk doğalgaz arama çalışmaları, AB’den kınama ve sembolik yaptırımlara yol açmıştı. Şimdi Türk gemileri yine Kıbrıs sularında sismik araştırmalar yapmakta.

Yunanistan ve Türkiye ilişkileri tartışmalı bölgeler üzerine her an gerilmeye hazır. Yaşanan en son gerilim geçtiğimiz Kasım ayı Türkiye ve Libya’nın Birleşmiş Milletler destekli Libya Birlik Hükümeti ile yaptığı anlaşma yüzünden meydana gelmişti. Yapılan anlaşma, Yunanistan’a oldukça büyük gelen bir deniz sınırı iddia etmekte. Almanya’nın, Yunanistan ve Türkiye’yi yan yana getirme çabaları, Yunanistan’ın bir kaç hafta önce Mısır’la anlaşmaya varmada acele etme eforları yüzünden başarısız oldu. Yunanistan ve Mısır arasında yapılan anlaşmada çizilen deniz sınırları, Türkiye-Libya anlaşmasına ters düşmekte.

Üçüncü unsur ise, Libya’dan Suriye’ye, Türkiye’yi de kapsayarak çoğu ülkenin komşuları ile ilişkilerindeki gerilimler. Libya’da örneğin, Türkiye ve Fransa ters düşmüş durumda. Geçtiğimiz Haziran ayında Türk savaş gemileri, bir Fransız firkateyninin Libya Birlik Hükümeti’ne silah taşıdığından şüphelenilen bir gemiyi incelemesini engelleşmişti. Fransızlar geri adım atmamıştı. Türkler ise Fransız müdahalesini kınayarak, Yunanistan ile sözde dostlarının kendilerine karşı birlik olduklarını savunmuştu. Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise çok gecikmeden olaya ağırlığını koymuştu. Çünkü her ne kadar İngiltere gibi bazı ülkeler NATO müttefiki Türkiye ile gerilmekten kaçmıyor olsa da, Almanya gibi diğer ülkeler, Türkiye’nin göçmenlere Avrupa kapılarını açmasından korktuğundan rahatlıkla Türkiye’nin karşısında yer alamıyor.

Peki bu olay nasıl çözüme kavuşacak, ne yapılmalı? Eleştirmenler Türkiye ve Yunanistan’ın rahat bırakılması gerektiğini savunuyor. İki ülkeye konuşarak anlaşmaya varılması için zemin hazırlanmalı. Çünkü kuşkusuz dış müdahaleler, olayları dindirmekten çok alevlendirmeye hizmet etmekte.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test