Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Karadeniz, Doğu Akdeniz ve egemenlik haklarımız

28.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Önce Akdeniz’in Doğusunda başlayan enerji paylaşımı mücadelesi ve daha sonra Karadeniz’de bulduğumuz doğal gaz, ülkemizi deyim yerinde ise bir enerji savaşının içine sokmuştur. Konu yalnız ekonomik değil, ülkenin geleceği ve egemenlik sorunudur.

Karadeniz’de bulunan 320 milyar metreküp gazın çıkarılmasında, depolanmasında, dağıtımında bir başka ülke ile anlaşmazlığımız yoktur. Karadeniz’deki enerji dahil zengin kaynaklar üzerinde, bölge ülkelerinin daha önce imzaladıkları anlaşmalar yürürlüktedir. Bulunan kaynağın, bugünkü fiyatlarla değeri 65 milyar dolar olarak hesaplanmaktadır. Ülkemizin yıllık ihtiyacı yaklaşık 50 milyar metreküp olarak hesaplandığına göre, bulunan kaynak 6-7 yıllık ihtiyacımızı karşılayacaktır. Çok kabaca, bulunan doğal gaz kullanılmaya başlandığında, yıllık enerji faturamızı yıllık 10 milyar dolar civarında azaltacaktır. Rakam sevindiricidir ama Türk ekonomisinin yönünü değiştirecek büyüklükte değildir.

Bazı bilinmeyenler doğal olarak vardır. Bulunan miktar henüz kesin değildir. Başka kaynakların da bulunması ihtimali vardır. Gazın çıkarılma maliyeti, depolama imkanları ve maliyeti henüz bilinmemektedir. Ama bir husus artık açıktır. Ülkemizde hidrokarbon yataklarının varlığı artık bilinmektedir. Bulunacak miktara bağlı olarak, enerji bağımlılığı ve dış kaynak ihtiyacı azalabilecektir.

Mevcut haliyle, bulunan doğal gaz miktarının cari açığı kapatması birçok şarta bağlıdır ama açığın finansmanına olumlu katkıda bulunacağını söylemek mümkündür. Cari açığın miktarı, büyüme hızının büyüklüğüne, dış ticaret açığına, iç talebin durumuna, ithal mallarının yurt içinde üretilmesi imkanına, kurların seviyesine, ihracat ve turizm gelirlerine, ülkeye dış kaynak giriş miktarlarına bağlı olacaktır. Bu kalemlerin, kısa vadede cari açığı azaltıcı etki yapma ihtimali oldukça zayıftır. İşsizlik boyutunun giderek arttığı bir dönemde, ekonomik büyüme hızını küçültme imkanı fazla değildir.

Karadeniz’de 320 milyar metreküplük doğal gaz kaynak bulunduğunun açıklanması, iç piyasada ve genel olarak kamuoyunda beklenildiği kadar olumlu tepki yaratmamıştır. Psikolojik etki, bu tür haberlerin daha önceki yıllarda da müjdelenmiş ancak gerçekleşmemiş olmasıdır. İkinci sebep, bulunan gaz miktarının önce 800 milyar metreküp olduğu haberinin dolaşması ancak daha sonra bu miktarın altında kalınmış olmasıdır. Abartılı algı, piyasada olumsuz etki yapmıştır. Üçüncü ve esas sebep, halkın ciddi ve yaşanan, çoğu kısa vadeli sorunları varken, uzun vadeli(en az beş yıl olduğu söylenmektedir) çözüm yollarını fazlaca dikkate almamasıdır. Aynı şey piyasa için de geçerlidir. Açıklamadan hemen önce, döviz değer kaybetmiş ancak kısa bir süre sonra yeniden yükselmiştir.

Enerji konusunda asıl sorunumuz Akdeniz’in doğusundadır. Yunanistan, Güney Kıbrıs’ı, Mısır’ı, Birleşik Arap Emirliği’ni, İsrail’i, Fransa’yı, AB’ni ve ABD’ni yanına alarak Türkiye’nin bölgedeki doğal gaz kaynaklarından haklı payını almasını önlemeye çalışması bir yana, egemenlik haklarımızı ihlal edecek bir politika izlemeye çalışmaktadır. Bu anlaşmazlığın, istenilmeyen sonuçlar doğurabileceğini de gözönünde tutmak gereklidir. Her zaman ve hemen her konuda diyalog çağrısında bulunan, uluslararası kuruluşların ve ülkelerin(bir ölçüde Almanya hariç) Türkiye’nin diyalog çağrısını dikkate almaması ilginçtir. Yunanistan’la kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölge sorunu hep vardır ama bu kez, bölgedeki zenginliklerin paylaşımı söz konusu olduğunda, anlaşmazlık doruk noktasına çıkmıştır. Bu da bize, artık dünyada dış politikanın, giderek dış ekonomik ilişkilerle beraber yürümeye başladığını ve her iki politikanın birlikte yürütülmesi gerektiğini bir kez daha göstermiştir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test