Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Artık düğünler bile Zoom üzerinde yapılmaya başlandı

4.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Zoom Gelişen Pazarlar, Pazarlama Müdürü Emrah Aydın

Son yıllarda teknoloji sohbetlerinin ana başlıklarından biri hep uzaktan çalışma oldu. Oldu olmasına da bunu uygulamaya ne çalışanlar ne de işletme sahipleri sıcak bakmadı.

Ama her şey pandemi sonrası değişti. Salgın adım adım dünyaya yayıldı. Sonrasında Türkiye'yi de kapsama alanı içine aldı ve işte o noktada herkesin bir kurtarıcısı Zoom oldu. Önce biz ekonomi gazetecileri olarak kullanmaya başladık. Yönetim kurulu toplantısı ile işe başladık. Sonra sektörel toplantılarla devam ettik. Bu sırada DEİK, Türkiye İhracatçılar Meclisi da Zoom toplantılarını başlattı. Fuarlar ne olacak toplantısı ile patente yönelik toplantılarımız rekor katılımla gerçekleşti.

Bunun üzerine nedir bu Zoom diye merak etmeye başladık. Artık hayatımızın bir parçası olan Zoom aslında çok önceleri de vardı. Daha çok kurumsal toplantıları ve kurumsal ilişkiler Zoom üzerinden gerçekleşiyordu.

Bir başka ifade ile Zoom uygulamasının 2019 yılı biterken günlük kullanıcı sayısı 10 milyon civarındaydı. Ama sadece bir kaç ay sonra adeta patlama yaşandı. Pandemi sonrası en çok indirilen, duyulan Zoom 2011’de ABD California’da Eric S. Yuan tarafından kuruldu. Online çalışma şansına sahip birçok kişi ve kurum iletişimini bu uygulama üzerinden yürütmeye başladı.

Toplam gelirler ise ikinci çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 355 artarak 663,5 milyon dolar oldu.Gelirlere son 12 ayda 100 bin dolardan fazla katkı sağlayan müşteri sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 112 arttı.Toplam çalışanı 10’dan fazla olan müşteri sayısı 370.200’e çıkarak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 458 arttı.

Evet, artık hayatımızın bir parçası haline gelen en son ekonomi gazetecilerinin bayramlaşma için kullandığı, bazı yerlerde düğün, nişan gibi aktivitelerde de kullanılan Zoom konusunda bilgi almak öğrenmek gerekiyordu.

Biz de öyle yaptık. Araştırırken bir de gördük ki Zoom’un en önemli isimlerinden biri genç bir Türk yönetici…

İşte Zoom Gelişen Pazarlar, Pazarlama Müdürü Emrah Aydın bu şekilde ulaştık. 100’e yakın ülkenin bağlı olduğu Aydın çok içten bilgiler verdi. Sözlerine şöyle başladı:

- Ürünümüzü hazırlarken birkaç hafta içerisinde tüm dünyanın evden çalışacağını, ders göreceğini ya da sosyalleşeceğini hesaba katmamıştık.

Evet Zoom Türkiye, Doğu Avrupa, Rusya, Afrika, Güney Avrupa’dan sorumlu. Bu önemli. Emrah Aydın sözlerine böyle başladı, sonra da devam etti:

. Aslında konuştuğumuz iş içinde bulunduğumuz yüzyılda yani 21’inci yüzyılda iletişim nasıl olacak. Herkesin bu konuyu kafa yorması gerekiyor. Zoom artık bu noktaya odaklanmış durumda. Bizim bu konuda etkinliğimiz artarak devam edecek. Çünkü müthiş bir değişim yaşanıyor. Y ve Z kuşağının ağırlığı giderek artıyor ve onlar youtube, facebook gibi sosyal medya platformları ve akıllı telefonlar ile büyüdüler. Bu kuşağın temel beklentileri teknoloji ve hız haline geldi. 10 yıl ilerisini değerlendirdiğimizde iş gücünün yüzde 60’lık oranını Y ve Z kuşağından oluşacağı bekleniyor.

. Teknoloji dizüstü bilgisayarlar, cep telefonları ve giyilebilir teknolojileri kullanılarak hayatımız daha kolay hale getirmeye başladı. Toplantıları sanal yapabilir hale geldik. Toplantılar için uzaklara gitmek masraflı ve zaman kaybı haline gelmişti. 10 yıl içinde mega şehir sayısı 43’ü bulacak ve trafikte geçen zaman, stres ve verimsizlik yakıcı hale gelecek. Bunun yerine video konferans olanaklarını avucumuzun içine alarak zamanımızı verimli ve sağlıklı geçirmek mümkün hale geldi.

. İletişimin Covid-19 sürecine ele aldığımızda Dünya Sağlık Örgütü pandemi ilan etti ve konferansları okulları iş yerlerini eve taşımak zorunda kaldık. Bu durumda önceliğimiz eğitim oldu. 23 ülkede 90 binin üzerinde okulun online eğitimini sağladık. Ülkemizde milli eğitim bakanlığı ile birlikte Zoom alt  yapısında kurulan eba canlı yayınına katkı sağladık.

. İş dünyasında en çok kullanılan ve tercih edilen uygulamayken birden tüm dünyada en çok indirilen uygulamalar arasında birinci olduk. ZOOM’ un insanları birbirine bağlama ve haber almalarını sağlamalarına önderlik etmiş olduk. Aynı zamanda insanların farklı amaçlar içinde kullandıklarına şahit olduk. Mahkemeler, duruşmalar, davetler, düğünler cenaze törenleri gibi birçok fiziksel toplanmaların sosyal platformda yapılmasına olanak sağlamış olduk.

 

Müthiş büyüdük sürekli yenilik yaptık

Zoom’daki tek Türk Emrah Aydın ilk çeyrekteki müthiş büyümeyi açıklarken bugünlerde suskunluk döneminde olduklarını da ekliyor ve bizim için bozduğu suskunluğunu şu sözlerle sürdürüyor:

. Evet bugünlerde yeni rakamlar gelecek. İlk çeyrekte yıllık yüzde 169 büyüdü Zoom. 100 bin okul Zoom üzerinden online eğitime devam etti. Sadece Nisan ayı içinde geçirilen zaman 2 trilyon dakika insanlar Zoom üzerinden online toplantılarda geçirdi. Türkiye üzerinde 139 kat artış sağlandı.

. Online toplantı olanaklarının yanında ofiste kullanılan tüm uygulamaları tek aplikasyoda toplamış olduk. Aramayı konferansa dönüştürebilirsiniz ve chat yaparken tek tuşla aramaya yada konferansa geçebilirsiniz. Tüm bunları başka bir programa ihtiyaç duymadan yapma olanağı sağlıyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 21 Ocak 2021 Perşembe. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Ocak 2021 Çarşamba. Astrolojik burç yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 19 Ocak 2021 Salı. Astrolojik burç yorumları.

Günlük Burç Yorumları 18 Ocak 2021 Pazartesi. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 16 Ocak 2021 Cumartesi. Astroloji Burç Yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test