Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Marangozun suçu, hamaset, soğuk savaşçılar ve bıkkınlık!

4.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Şimdi 80 yaşında olan bir marangoz, genç iken bir savaşta asker olmuş ve bir çatışmada attığı bir kurşun bir duvardan sekip 3 yaşında bir çocuğu öldürmüş.

1. Marangoz dahil hiç kimse bu olayın marangozun tüfeğinden kaynaklandığının farkına varmamış. Marangoz savaştan sonra giderek büyüyen köyünde saygın bir vatandaş olarak marangozluğa devam etmiş. Çoluk çocuk, torun sahibi olmuş. Hep sevilen bir insanmış.

2. Şans eseri o zaman savaşın filmini çeken bir gazetecinin filmi sonradan değerlendirilirken o çocuğu öldüren kurşunun marangozun tüfeğinden çıktığı tespit edilmiş. Yıllar sonra marangoz mahkemede yüzde 20 oranda suçlu bulunmuş ve 6 ay hapse mahkum olmuş.

3. Beraat etmiş. Olay zamanla unutulmuş.

4. Beraat etmesine rağmen köyde sonraları çoğunlukta olan savaş karşıtları marangozu kötü adam olarak ilan etmişler ve marangozun savaştığı zaman pasifist olma ve askerlik görevini reddedip, sağlık veya temizlik görevinde çalışma olanağı olmamasına rağmen hep giderek büyüyen, kasabalaşan yerde marangoza karşı tavır almaya ve onu suçlamaya devam etmişler.

Yukarıdaki öyküyü tam bu zamanlar için yazdım. Artık ülke olarak önümüze bakma zamanı gelmedi mi?  Alın size Alevi, Sünni ayrımı, Türk, Kürt veya Türk, Ermeni ya da Hıristiyan, Müslüman ayrımı.  Kazanılan savaşları kutlamak, kaybedilenleri unutmak. Alın size CHP, DP kavgaları bitmez tükenmez, doğru yanlış ve hep süregelen.

Alın size şu an devam eden tabular ve tabuları kutsallaştırma çatışmaları. Saldırganca tutumlar.

Ve bu tabular ve çatışmalar sayesinde neredeyse ülkeye ümit olarak lanse edilecek Muharrem İnce, Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan, Doğu Perinçek gibi isimler. Önümüze bakıp genç ve dinamik bir lider etrafında toplanamamak. Hâlbuki 100 bin oy ile bunu yapmak mümkün.

Çevremizde karşıtı Nowolny’i ı zehirleten (yoksa kaza ile mi oldu?)  bir komşu. Rus Putin muhalifi şu an Berlin’de tedavi ediliyor.  Beyaz Rusya’da hep seçimleri “kazanan” Lukaşenko – son seçimi de yüzde seksen oy ile kazandı? İnanamadığımız olaylar. Alın size ülkemizde hapishanelerde yatan fikir suçluları. Alın size komşularımız: Irak, Suriye.

 Nezaket ve anlayış ise zarafet ve ölümsüzlük

Hala İskender ile (Sinoplu) Diyojen’i anıyoruz “Gölge etme başka ihsan eylemem.” İskender’e fazla alaycı (sinik – köpeksi) davranan Diyojen’e, İskender bir tabak kemik yollamış. Kemikleri alan Diyojen: “Bana yakışan bir hediye teşekkür ederim” demiş ve devam etmiş “Ama krala yakışan bir hediye mi bilemem?”

Sonra da İskender’in “İskender olmasaydım Diyojen olmak isterdim” dediği rivayet edilir. Malum fıçı içinde yaşayıp dilenerek yaşamını idame ettiren Diyojen’in para ve pulda gözü olmamış.

Yaklaşık 2400 yıl sonra bu insanları anıyoruz. Pekâlâ, İskender “atın adamı hapse aklı başına gelsin, zindanda çürüsün, bir daha güneş yüzü görmesin, bu nasıl saygısızlık!”  da diyebilirdi.  Ve emin olun İskender’in istilalarında binlere çocuk da kazara oluşan ok veya mızrak yaraları ile oku atan sonra marangoz olsun veya olmasın, ölmüştür.

Olumlu yaklaşmak ve önümüze bakıp çözüm üretmek hep bir olasılık. Hiç unutmamalı.

Velev ki bir marangoz bir çocuğu öldürdü. Marangoz’un oğluna, torununa, torununun torununa karşı tavır almak reva mı? Bırakın moralist yaklaşımı, akıllıca mı?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test