Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Savaş yıllarından pandemi günlerine; İzmir Fuarı

4.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Enternasyonal Fuarı’nın (İEF) tarihçesi, aynı zamanda İzmir’in, Ege Bölgesi’nin ve ülkemizin yakın dönem tarihidir. Fuar’ın gelişim sürecinde, İzmir’imizin, Ege’mizin ve ülkemizin, ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasal tarihini buluruz.

Bu denli köklü geleneklere sahip olan Fuar, bu yıl ‘Akdeniz’ temasıyla 4-8 Eylül tarihlerinde 89’uncu kez düzenleniyor.

 

Savaş yıllarında bile Fuar açılmıştı

İçinde bulunduğumuz pandemi koşulları, Fuar tarzı kitlesel organizasyonların yapılmasını zorlaştırıyor. Bu nedenle de bu yılki Fuar’la ilgili bir tereddüt yaşandığını anlıyoruz. Sonuçta pandemi koşullarına uygun biçimde, gerekli önlemler alınarak açılış gerçekleşiyor.

İEF tarihine baktığımızda, benzeri tereddütlerin ikinci dünya savaşı yıllarında da yaşandığını görüyoruz. O zaman da, karartma önlemleri uygulanarak Fuar açılmıştı. Üstelik o dönem birbiri ile savaşan ülkeleri de yan yana getirerek… Fuar’ın böylesine barışçı bir yönü de vardır. Savaşan ülkelerin bayrakları, İEF çatısı altında, barış içinde yan yana birlikte dalgalanmıştır.

Aslında yalnızca bu olay bile, İzmir’imizin ‘barışın, demokrasinin, özgürlüğün ve hoşgörünün kenti’ olarak anılması için önemli ve tarihsel bir referanstır.

 

Pandemi fuarcılığı değişime zorluyor

Dünyada ve ülkemizde yaşanan coronavirüs salgını, ekonomik ve sosyal yaşamı doğrudan etkiliyor. Bazı iş alanları bu etkileşimden çok daha büyük çapta nasibini alıyor. Bu alanların başında da fuarcılık sektörü geliyor.

Günümüzün pandemi koşullarında, ihtisas fuarları, artık o eski klasik biçimleriyle yapılamaz durumdadır. Bu durumun ne kadar süreceği de şimdilik belirsizdir.

Bu durum, zorunlu olarak, sanal ve hibrit fuarcılık tarzı yeni organizasyon biçimlerini gündeme getiriyor. Bu tarz yeni fuarcılık konusunda da, İzmir’e ve İZFAŞ’a önemli görevler düşüyor.

 

Sanal ve hibrit fuarcılıkta da İzmir önder olmalı

Ülkemizde fuarcılık İzmir’den başlamıştır. Fuarcılığın geçmişi, Cumhuriyetin kuruluş yıllarına ve İzmir İktisat Kongresi’ne kadar uzanır. Bu köklü geleneğin bayrağı, günümüzde İZFAŞ’ın elindedir.

İzmir’in ve İZFAŞ’ın güçlü fuarcılık geleneği, engin bilgi ve deneyim birikimi, bu zorlu dönemin yeni yol ve yöntemler uygulanarak aşılabileceğini göstermektedir.

Adları İzmir ile bütünleşmiş ihtisas fuarlarımız, dönemin koşullarına uygun yeni yöntem ve uygulamalarla zenginleştirilerek hayata geçirilmelidir. Sözün özü, İzmir’in fuarcılık geleneği mutlaka yaşatılmalı, fuarcılık bayrağı dalgalandırılmalıdır.

 

İEF’in ve Kültürpark’ın yenilenmesi

89’uncu İEF nedeniyle, İEF’in ve Kültürpark’ın yenilenmesi konularını yeniden gündeme getirmek istiyoruz. Kentin günlük yaşamında İzmirliler Kültürpark’ı Fuar olarak andıkları için, çoğunlukla bu iki konu birbirine karıştırılır. Oysa birbiriyle ilintili olsa da ikisi farklı projelerdir.

İçinde bulunduğumuz pandemi koşulları nedeniyle, bu projeler şimdilik kentin ve yerel yönetimin gündeminden çıkmış gibi görünse de, aslında hiç unutulmaması ve her daim gündemde kalması gereken önemliliktedir.

Bu iki çalışma, iki ayrı koldan ama ortak bir bakış açısıyla yürütülmelidir. Yerel yönetim sorumluluğunu taşıyanlar, kentin tüm toplumsal dinamiklerini bu konularda harekete geçirmelidir. Kısacası, İEF’in ve Kültürpark’ın yenilenmesi konularında ‘İzmir’in ortak aklı’ oluşturulmalıdır.

 

İzmir’e fuarcılık müzesi yakışır

İEF’in 89’uncu kez düzenlenmesi nedeniyle, fuarcılık müzesi konusuna da bir kez daha dikkat çekmek istiyoruz.

İZFAŞ’ta görevde bulunduğumuz dönemde, İzmir’e bir ‘Fuarcılık Müzesi ve Belleği’ kazandırılması için bir çalışma başlatmıştık. Türkiye’de fuarcılığın başladığı kente, ülkenin ilk ve tek fuarcılık müzesinin kurulması anlamlı olacaktı. Düşüncemize göre, bu iş mutlaka İzmir’de ve Kültürpark’ta olmalıydı.

Bu çalışmalar bağlamında, biz İzmirliler için çok derin anlamları olan mini fuar treninin peşine düştük. Fuar treninin izini hurdaya çıkarılmış olduğu Erzincan’da bulduk ve İzmir’e getirilmesi için girişimler başlattık. Ama bizden sonra bu konular yeterince sahiplenilip takip edilmedi.

89’uncu İEF nedeniyle, ‘Fuarcılık Müzesi ve Belleği’ önerimizi bir kez daha ilgililerin ve yetkililerin dikkatine sunuyor; gelecek fuarların çok daha güzel koşullarda ve görkemli biçimde gerçekleştirilmesi dileğiyle, 89’uncu kez açılan fuarımızı selamlıyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Ekim 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Ekim ayında burçların aşk hayatı nasıl olacak? Burçları neler bekliyor?

Esra Erol'un programında yaşanan skandal bir olayla gündeme oturan Cengiz Koraltan'a Ülkücü oldukları anlaşılan bir grup meydan dayağı attı. Dayak görüntüleri sosyal m...

Günlük Burç Yorumları Aşk 30 Eylül 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 29 Eylül 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 28 Eylül 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test