Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Pandemi labirenti

4.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Korku filmlerinde kötü karakter, bütün oyuncuları öldürdükten sonra, son kızı öldürecekken, esas oğlan gelir kötüyü öldürür. Fakat tam arkalarını dönüp giderken, kötü canlanır son bir hamle yapar. Esas oğlan ölümcül darbeyi indirir ve mutlu son.

Klişe dediğinizi duyar gibiyim. Pandemi döneminde, evde kapalı kaldığımızda en az beş tane salgın filmi izlemişliğim vardır. Yaşadığımız duruma göre biraz daha dramatize edilmiş olsa da, bugün yaşananlarla çok benzeyen tarafları da var. Asıl benim merak ettiğim bizzat yaşadığımız bu senaryonun neresindeyiz.

Dileğimiz Kötünün son bir hamle yaptığı bölümde olmamız ancak görünen o ki filmin mutlu sonla bitmesine bir süre daha var.

Değerli hocaların söylediğine göre dünyada hiçbir salgın iki yıldan daha fazla sürmemiş, kaba bir hesapla dokuz ayı geçti on beş ay dişimizi sıktık mı yırttık sayılır.

Tabi aklıma geçmiş pandemilerin, hangi çağda, hangi sosyal toplumlarda, iletişim ve ulaşım şartlarında gerçekleştiği gibi konuları aklıma getirmemeye çalışıyorum.

Öyle gariplikler oluyor ki akıllara zarar. Türkiye’nin GSYH (gayri safi yurt içi hasılası ) 2020 yılı 2.Çeyrekte 9,9 daralacak ve biz buna sevineceğiz deselerdi, bir sene önce bunu söyleyene ağır konuşup, deli muamelesi yapardık.

Fakat bugün, memnuniyet verici veriyi herkes göğsünü gerer gere paylaştı, çıkışın bir işareti olarak anladı, anlattı.

Neden;

Çünkü AB GSYH küçülme ortalaması 14,1, G7 ortalaması 11,9, OECD ortalaması 10,9 ve ağır abi ABD ise, tam tamına 31,7 daraldı.

Büyük daralmalar ve arkasından beklenen V dönüşleri, toplumların verdiği tepkilerle yakından alakalı. Bizim gibi dinamik toplumlar hızlı çıkış yakalayabilirken, yaş ortalamalarının yüksek olduğu ülkelerin yeni normallere adaptasyonları zaman almaktadır.

Dinamik toplumların çıkış yakalamaları iyidir diye algılanmasın, dinamizm iyidir ancak asıl marifet bir jonklör gibi her şeyi dengeli götürmektir.

Fazla gaza basarak faizleri hızlı indirdiğinizde, talep tetikleniyor talep ithal mallar yoluyla dış ticaret açığını artırıyor, dış ticaret açığı kura baskı yapıyor, kur enflasyonu etkiliyor. Fiyatlar genel düzeyi yükselince talep azalıyor, talep azalınca, üretim düşüyor, işsizlik artıyor.

 Yazarken yoruldum doğrusu, kısır anlamsız insanı toplumu daraltan bir girdap.

Türkiye’nin dış ticaret açığı Ağustos ayında bir önceki yıla göre yüzde 170 oranında artarak 6,34 milyar dolar oldu. Yani talep oldukça tetiklenmiş. Talebin kırılımları da ilginç.

Altın ithalatımız 4.08 milyar dolara çıkmış. Bu da nerden çıkmış diye düşünürken. Son zamanların popüler yatırım aracına banka kanalıyla işlem yaparak yüzde 1 vergi vermek istemeyenler döviz büfesi ve kuyumculara akın ederek fiziki altına hücum ettikleri ortaya çıktı.

Çelik kasa satışları da patlamış mı rakamlara bakmak lazım.

Ekonomi son zamanlarda bir taraftan sıkınca diğer taraftan pırtlayan oyuncaklara döndü.

Borsada işler hepten acayip bir hal aldı, Adı sanı duyulmamış şirketlerin halka arzına olan talep 25 yıldır sermaye piyasası gelişsin diye çaba gösteren bizlerin gözünü yaşartacak cinsten.

Geçenlerde yapılan bir halka arzda, sanırım bir rekor kırıldı. Talep edenlere verilen en az hisse rekoru. Talep eden hesap başına tam 32 adet. Gün yapamayan Ablalar teyzeler gelip hesap açarak halka arz edilecek hisseden almak istediler.

Aslında haksız değiller bundan önceki halka arzla piyasaya çıkanların tamamı yüzde yüze yakın hatta daha fazla prim yaptı.

Ancak hisseyi tanımadan bilmeden hatta hisse nedir bilmeden yapılan alımların istenmeyen sonuçları olabileceğini unutmamak gerekir.

Diğer taraftan, hak ettiğinden fazla prim yapan hisse senetlerinin bedelli sermaye artırımı yapmaları ve kuponlarının fiyat olarak cazip olduğunu gören tecrübesiz yatırımcılarca adeta kapışılması hisse ile kupon arasında dengesiz fiyat oluşumlarına neden oldu.

Netice olarak, Olağanüstü bir dönem ve şimdiye kadar hiç tecrübe edilmemiş olağanüstü gelişmelere neden oldu. Sonunun nereye gideceğini bilmediğimiz, kestiremediğimiz bir dönem.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test