Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İhvan, karanlığa yolculuktur

5.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

1990'lı yıllarda hızlanan küreselleşme sürecinde yaşanan köklü değişimler, Milenyum dönümünde ABD’yi yeni bir küresel strateji oluşturmaya yönlendirdi. Süreç içinde BRİÇ ülkelerinin öne çıkması, ABD'nin, 21. yüzyılda da Dünya süper gücü olarak kalabilmesi için yeni strateji oluşturması kaçılmazdı. Bu stratejide, BRİÇ ülkeleri dışındaki ülkeleri ve bu ülkelerin yönetimlerini, dolayısı ile zengin doğal kaynaklarını kontrol altında tutmak bu stratejinin ana unsuru oldu. Söz konusu ülkeler Afrika, Ortadoğu ve buradan Güney Doğu Asya ülkelerine uzanıyordu. Bu ülkelerde ağırlıklı olarak İslam kültürü egemendi. Öncelikle kontrol edilmesi gereken ülkeler, doğal kaynak sahibi Orta Doğu ve Arap ülkeleriydi. Önce "Orta Doğuda Haritalar değişecek" dendi. Bu stratejinin ilk uygulaması Arap dünyasındaki ulusalcı ideolojiye dayalı güçleri iktidardan uzaklaştırmaya yönelikti. Bunun için ülkelerdeki Müslüman Kardeşlerin, yani İhvancı grupların bu ülke nüfusundaki çoğunluğu dikkate alınarak onları kullandılar. Kuzey Afrika'dan başlayarak Suriye'ye kadar geldiler.

Kuzey Afrika ve Mısır'da ulusal yönetimler tasfiye edildi. Suriye'de işler karışıktı. Zira Suriye'deki durum İsrail ve Batı açısından önemliydi. Bu nedenle kilit ülke olan Suriye'de planlanan 3'e bölüp yönetme stratejisi daha derin düşünüldü. Bunun için İŞİD olgusu, Batılı emperyal güçler tarafından yaratılarak uygulandı. Yaratılan kaos ortamında Suriye bölünebilir duruma taşındı. Ayrıca İsrail'e destek bir güç yaratabilmek için PKK ve uzantısı güçlere yeni bir alan açıldı. Nihai hedefe adım adım ilerleniyor. Hem İsrail'e destek bir bölge veya ülke, hem de petrol kaynak ve yollarını, Doğu Akdeniz zenginliği ile birlikte kontrol altıma alma hedefi burada temel amaç. Çağ dışı ve bağnaz İhvancı güçlerle bu ülkelerin yönetilemeyeceği, emperyal güçler tarafından da biliniyordu. Bu nedenle Mısır'daki gibi darbe ve benzer müdahaleler ile Batının kontrolünde, Arap milliyetçisi olmayan otoriter liderleri iktidara taşıdılar. Ayrıca stratejinin yeni aşaması olarak, emperyal güçler, IŞID ile yaratılan korku olgusunu da kullanarak Huntington'un kültürler arası çatışma tezine de işlerlik kazandırmaya devam ediyor. Bu sayede Orta Doğu ülkelerinde kendine bağlı despotlar yaratırken bunlar sayesinde, hem bölge yönetimlerini, hem de böl yönet sistemi sayesinde bölgenin stratejik petrol ve doğalgaz kaynaklarını kontrol altına almayı garantilemeye odaklandılar. Ayrıca yeni teknoloji ve silah satışları ile gösteriş düşkünü zengin Arapların gönlünü kazanmaya çalışıyorlar. Burada uygulanan derin stratejileri doğru okuyamayan Türk hükümeti yanlış üstüne yanlış üretti.

Batının Huntington tezi gereği, ikinci aşamada tasfiye etmek istediği İhvancı gruplara yakın bir politika izleyen Türkiye, kendini bir boşlukta ve yalnızlıkta buldu. Üstelik sloganvari söylemlerle de olsa Batıya meydan okuyan açıklamalar, sadece Batılı emperyal güçlerin işini kolaylaştırdı. Onlar kararlılıkla kendi stratejilerini izlerken, Türkiye yapması gerekenin tam tersini yaparak kendini yalnızlığa itti. Eğer Türkiye en baştan Irak, Suriye, İran ve Mısır ile ilişkilerini, doğru rotaya oturtsa ve İsrail ile ilişkiyi, bu denli bozmasa idi, bugün Doğu Akdeniz'de karşılaştığı sorun yumağından kendini kurtarabilirdi. Sığ yaklaşım ve tek yönlü bağnaz bakış açıları Türkiye'yi çok dar bir koridora hapsetmiş bulunuyor. Türkiye'nin tek şansı bu dar koridorda kalmak değil, aksine yeni bir ufuk içinde yeni stratejilere yönelmekten geçiyor. Zira İhvan sevdası her yönü ile karanlığa yolculuktan başka bir şey değildir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test