Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

BOP İsrail’in güvenliği projesidir

5.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Üç tarafı Müslüman Arap ülkeleriyle, dördüncü tarafı Akdeniz’le çevrili, Müslümanların kutsal saydığı topraklar üzerinde 21-22 bin kilometre karelik alanda yerleşmiş, 8,5 milyon civarında nüfusa sahip İsrail; kuruluşundan bu yana güvenlik alanını genişletmeye çalışmaktadır. ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi (BOP); bölgenin kaynaklarının sömürülmesinin yanında İsrail’in güvenliği için de uygulamaya konmuştur.

ABD öncülüğündeki batı ülkelerinin Ilımlı İslam söylemiyle desteklediği Siyasal İslamcılık da BOP’un bir parçasıdır. Siyasal İslam; mezhep ayrılıkları nedeniyle inanç konusunda bile uzlaşamayan bölge ülkelerinin birbirinden daha da uzak kutuplara itilmelerine neden olmuştur. Çünkü Müslüman ülkelerin her biri (yönetimlerinin ideolojisi doğrultusunda) kendi inanç değerlerinin en doğrusu olduğu iddiasıyla İslam dünyasının liderliğini (Halifeliği) amaç edinmişlerdir. Siyasal İslam aynı zamanda iç siyasette iktidarı ele geçirmenin ve iktidarda kalmanın bir aracı olarak da kullanılmaktadır.

İsrail, bu durumdan yararlanarak, bir taraftan güvenlik kuşağını, diğer taraftan siyasi ve ekonomik çıkar alanını genişletmektedir. Nitekim Mısır ve Ürdün’le başlattığı “normalleşme” sürecine hafta başında Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) de dahil etmiştir. Sırada Sudan, Bahreyn, Suudi Arabistan, Umman ve Fas vardır, bu konuda ABD ve bazı Avrupa ülkelerinin desteğini de arkasına almıştır.

Buna karşılık ülkemizin bölgedeki etki alanı daralmış, İsrail’le normalleşme anlaşmaları yapan ülkelerin yanında bölge ülkelerinin neredeyse tamamı bizden uzaklaşmıştır. Sadece bölge ülkeleri de değil, neredeyse dünyanın yarısıyla ilişkilerimiz zayıflamıştır, gün geçtikçe daha da zayıflamaktadır. Şöyle ki;
Yunanistan içinde bulunduğumuz durumu fırsat olarak görmekte, Akdeniz ve Ege’deki hak ve menfaatlerimizi göz göre göre ihlal etmektedir, batılı ülkelerin desteğini sağlamayı da başarmıştır.
Almanya Başbakanı Angela Merkel’e göre AB’nin Yunanistan’ın yanında durması gerekmektedir. Hemen ardından AB Avrupa Komisyonu sözcüsü; Türkiye’ye yaptırım uygulamaya devam edileceğini söylemiştir. Fransa, İtalya ve BAE Akdeniz’de Yunanistan’la müşterek askeri tatbikatlar yapmaktadır.

ABD Akdeniz’de Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorun devam ederken Güney Kıbrıs’a silah ambargosunu kaldırmış, Başkan Trump'ın damadı Jared Kushner, İsrail-BAE normalleşme anlaşmasına katkısının yanında Türkiye'ye parasını ödediği halde verilmeyen F-35 uçaklarının BAE'ye satılabileceğini açıklamıştır. Yine ABD Suriye’de yıllardır askeri destek verdiği PKK uzantısı PYD ile petrol anlaşmaları yapmıştır.

Rusya PKK/YPG güdümündeki “Suriye Demokratik Konseyi” temsilcilerinden İlham Ahmed başkanlığındaki bir grubu Rusya Federasyonu'na davet ederek muhatap kabul etmiştir.

Dünya genelindeki sosyalist partiler; 30 Ağustos zaferimizin 98’inci yıldönümünde, Sevr Antlaşması’nın uygulanması ve Ermenilere tazminat ödenmesi için çağrı bildirisi yayımlamıştır.

Alman DieWelt gazetesi; provokasyon izlenimi uyandıran haberinde “Erdoğan’ın bir Yunan gemisinin batırılmasını istediğinden, Türk generallerin bunu kabul etmediğinden” bahsetmektedir.

Irak, Suriye ve Libya’nın yaşadığı süreçlerle benzerlik gösteren bu durumu “değerli yalnızlık” olarak adlandırmak büyük bir hatadır. ABD ve destekçilerinin bölgeyi şekillendirme planı adım adım yürütülmektedir. Göründüğü kadarıyla ülkemiz de dahil bölge ülkelerinin çoğu; zamanında bu planın kendilerine etkilerini hesap edememişlerdir. Etkileri hissetmeye başladıktan sonra da öngörülü, planlı, programlı hareket tarzları belirlemek yerine gelişen durumlara tedbir almaya çalışmakta, bölgeyi kontrol altına almak için çalışan ABD, İsrail, Rusya arasında savrulmaktadırlar. Bence bizim durumumuz hamaset söylemleriyle üstesinden gelinemeyecek kadar ciddidir. Ortam her türlü provokasyona karşı son derece hassastır. Bölgede ya da Akdeniz’de aleyhimize yaratılacak bir provokasyonun ülkemizi Irak, Suriye ve Libya gibi ülkelerin düştüğü duruma düşürmesi tehlikesi vardır. Korkarım başta BOP’un mucidi ABD ve İsrail olmak üzere müdahil ülkelerin amacı da budur.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test