Facebook ta paylaştweet le

İnsanca ve özgürce yaşamak isteyenler, Atatürk’e sahip çıkarlar!

5.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhuriyet bir faziletler rejimidir ve arkadaşlarıyla birlikte Gazi’nin o tarihteki rotası Batı’dır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’te aklı ve öne koyan çağdaş Batı düşüncesini ön plana koymuştur. İyiyi, Doğu olarak düşünenler, Gazi’yi benimsemezler. Gazi’nin düşüncesinin ülkenin yararına olmadığını söylerler. Doğu kültürünün içerisinde inanç, Batı kültürünün içerisinde ise akıl ve ilim öndedir. Gazi, akıl ve ilmi rehber olarak benimsemiştir. Aklı ve ilimi; inancın önüne koyma tarzındaki anlayışı içlerine sindiremeyen kişiler, sadece ve yalnızca inancın ölçülerine göre hayatı yönlendirmeye çalışanlar, Gazi’nin varlığına tahammül edemezler.

Oysaki gelişme, yenileşme ve çağdaşlaşma akıl ve ilimle mümkündür. Doğu kültürünün içinde kalıp tek ölçümüz “İnanç” olacak ve onunla mı yetineceğiz? Yoksa, “Çağın Devleti” olmak için aklı ve ilimi ön plana çıkaran bir ülke olarak mı devam edeceğiz? Ortaçağ düşüncesindeki insanlar yani aklı ve ilimi reddeden insanlar Atatürk’e küfür ederler. Gazi’ye küfür edilmesinin asıl sebepleri; yeniliğe düşman olmak, “tutsak fikirli” olmak ve insanca yaşamaya tahammül edememektir. İnsanca, özgürce, hür akılla yaşamak isteyenler Atatürk’e sahip çıkarlar.

Gazi’ye hakaret ve küfürlerin son dönemlerde artmasının sebebini bulmak isteyenlere sorumdur, “Batı medeniyeti Türkiye’yi, ortaçağ anlayışıyla skolastik düşünceyle mi görmek ister; yoksa çağın devleti olma yolunu benimsemiş olarak yönetilmesini mi tercih eder? Altını çizerek söyleyelim; uygar ve özgür, insanca yaşamayı amaçlamış hukukla yönetilen bir toplumu Gazi ön plana çıkardıysa, ona şükran ve minnet duymamız gerekirken, hurafelerin peşinde koşanlar Cübbeli Ahmet gibi isimlerin peşinden gidenler Atatürk’e hakaret ederler. Ölçümüz ne olmalıdır? Dünyanın reddettiği ve ne günümüz dünyası ne de gelecekteki dünyada geçerliliği olmayan görüşler mi? Aklı ve ilimi, çağdaşlığı en çağdaşı öne koyan Gazi’nin görüşleri mi? Geçmişin köhneliğinde kalmış, skolastik düşünce ile yönetilen bir ülke olmak istemiyorsanız Gazi’nin ortaya koyduğu görüşleri benimsemeye mecbursunuz. Zaten Atatürk’e hakaret ve küfür edenler onu sevmeyenler, skolastik düşünceyi benimseyenlerdir.

24 ayar pırıl pırıl bir ülkede yaşamak istiyorsanız, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e sahip çıkacaksınız. Doğu’nun skolastik, tek önemli görünen konunun inanç olduğu bir yerde yaşamak istiyorsanız da Gazi’ye sövenlerin yanında olacaksınız. Ben Doğu kültürünü benimsemiş olanların Türkiye’ye faydalı olmayacağını, çağdaş bir ülke yerine keyfiliğin egemen olduğu bir ülke olacaktır. Bilimden uzak olacağı noktasından hareket ederek, Cumhuriyet’e sahip olma fikrini benimseyenler Atatürk’ün yanında yer alırlar.

Atatürk’e küfür edenlere karşı; hukuk sisteminin içerisinde Cumhuriyet’e bağlı ve kararlı olanlarla yürünmeli, her tarafı işgal altında olan bir vatan parçasını kurtarıp bunu da tüm dünyaya kabul ettirebilen bir lidere fikren, ilmen, hukuken, ahlaken ve yaşam halinde sahip çıkılmalıdır. Karşıda sokak ağzıyla konuşan biri var ise de, “Efendilik ben de kalsın” düşüncesi artık geçerliliğini kaybetmiştir. Çünkü sokak ağzıyla konuşan bu insanlara “doğru”yu onun anlamadığı dille anlatmanın bir faydası yoktur. Onlara, onların kullandığı ölçülerle yanıt vermek ve Gazi’yi daha fazla yıpratmalarına izin vermemek boynumuzun borcudur.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 21 Nisan 2021 Çarşamba. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Nisan 2021 Salı. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 19 Nisan 2021 Pazartesi. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 17-18 Nisan 2021 Cumartesi. Pazar. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar