Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Muhteşem ekip dünyanın mutfağına yerleşti

11.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Derneğin başarısında Başkan Burak Önder ile Başkan Vekili Talha Özger’in ve yönetim kurulu üyelerinin çalışmalarının büyük etkisi var.

Geçtiğimiz günlerde Kolombiya Büyükelçisi Ece Öztürk katıldığı bir toplantıda Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği’nin (EVSİD) başarı hikayesini anlatmıştı. EVSİD’in başarı hikayesi sadece bu ülke ile sınırlı değil. Farklı ülkelerde yaptıkları alım heyetleri ve çeşitli aktivitelerle ihracatta büyük bir başarı yakaladılar. Derneğin başarısında Başkan Burak Önder ile Başkan Vekili Talha Özger’in ve yönetim kurulu üyelerinin çalışmalarının büyük etkisi var. EVSİD yönetimi ihracat ailesinde muhteşem ekip olarak anılıyor. EVSİD genç bir yönetim kurulu ile sektörde çok iyi bir jenarasyon yakaladı. Tıpkı Türk Milli Takımı’nın dünya üçüncüsü olduğu ekip gibi, çok uyumlu ve aktif bir ekip EVSİD’i farklı bir noktaya taşıdı. Yapılan çalışmalarla artık Türk ürünleri dünya mutfaklarının baş köşesinde yerini aldı.

Geçtiğimiz yılı 2.5 milyar dolar ihracatla kapatan ev ve mutfak eşyaları sektörü bu yıl pandemiye rağmen geri düşmemek için çaba içinde. Başkan Burak Önder özellikle inovatif ürünleri özendiren adımların atılmasını sağlıyor. EVSİD Başkan Vekili Talha Özger, sektörün Haziran’da yüzde 33, Temmuz’da yüzde 7,7, Ağustos’ta ise yüzde 12 oranında büyüme kaydettiğini vurguluyor ve şu görüşlerin altını çiziyor:

. “Ev ve mutfak eşyaları sektörü özelinde dünyada en fazla pay yüzde 42 ile Avrupa bölgesinde. ABD ise tek başına bir ülke olarak yüzde 23,4 pay alıyor. Orta Doğu yüzde 6, Afrika Yüzde 4, Latin Amerika yüzde 4,6, Asya ülkeleri de yüzde 4,5’lik pay alıyor. Türk ev ve mutfak eşyaları sektörü olarak en fazla ihracatı yüzde 9,1 ile İngiltere’ye yapıyoruz. Kilogram başına ihracat değerimizin en fazla olduğu ülke ise Mısır ancak bu ülke ile gümrüklerde ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Sektör olarak en fazla ihracatımızı yüzde 55 ile AB ülkelerine yapıyoruz. Avrupalı firmalar pandemi nedeniyle tedarik zincirlerini değiştiriyor. Ülke olarak bu bölgedeki fırsatları iyi değerlendirir ve kalıcı olursak hem sektörümüze hem de ülkemizin cari açığının kapanmasına ciddi katkımız olur. Dünyadaki rakiplerimize göre daha ucuz fiyatla piyasada yer alıyoruz. İleri teknoloji ürünler geliştirip dünya pazarlarına sunan üreticilerimiz kilogram başına ihracat değerlerini artırmalı.”

 

SEKTÖRÜN ANALİZİ

. Ürün grupları bazında dünyada en fazla elektrikli küçük ev aletleri ithal ediliyor.

. Bu ürün grubu dünyada yüzde 39’luk pazar payına sahip.

. Küresel dağılımda yüzde 28 metalden mamul sofra eşyaları, yüzde 19 plastik, yüzde 8 seramik, yüzde 6 ise cam grubu var.

. Türkiye en çok yüzde 35’lik oranla elektrikli küçük ev aletleri ihraç ediyor.

. Yüzde 31 metalden mamul sofra eşyası, yüzde 17 plastik ve yüzde 11 cam grubu var. Cam grubunda ülke olarak önemli bir aktör olduğumuzu söylemek yanlış olmaz.

 

TÜRK TENCERESİ SPONSOR OLDU

EVSİD’in Başkan Vekili Talha Özger 90 ülkeye özellikle tencere ve diğer mutfak eşyası ihracatı gerçekleştiren OMS’nin de Yönetim Kurulu Üyesi… Özger İstanbul ve Adıyaman’daki fabrikalarında toplamda 420 kişiye istihdam sağlayan şirketin gelecek vizyonunu şu cümlelerle aktardı: “

Pandemi öncesinde toplam üretimimizin yüzde 60’ını ihracat oluşturuyordu. Salgınla beraber bu oran yüzde 70’e çıktı. İhracat yaptığınız bir ülkeye sadece ürün satmak yeterli olmuyor. Tunus’un MasterChef’ine üç ay önce sponsor olduk ve tüketici özelinde çok iyi geri dönüşler aldık. Rusya pazarına son üç yılda ciddi yatırımlar yaptık. Amerika kıtası sektörümüz için kritik öneme sahip. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre salgın sonrasında ülkedeki ev ve mutfak eşyası satışları mayısta bir yıl önceye göre yüzde 300 artmış. Bunu sektör olarak çok iyi okumamız ve fırsatları çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Adıyaman hem şirketimiz hem de ailemiz için büyük önem arz ediyor. Adıyaman fabrikamızda üç yıl içerisinde küçük ev aletleri üretimine başlamayı hedefliyoruz. Bu alanda ilk etapta 2 milyon dolar civarında bir yatırımımız olacak. Daha da önemlisi bölgede bir meslek lisesi projesini hayata geçirmek istiyoruz. Gölbaşı 33 bin nüfuslu bir yer. Projemiz iş garantili olacak. Şu anda Adıyaman’daki fabrikamızdan AB ülkelerine, ABD’ye, Latin Amerika’ya, Uzak Doğu’ya, Rusya’ya, Hindistan’a, Tayvan’a, Vietnam’a, Tunus’a, Mısır’a, Cezayir’e ve İsrail’e ihracat gerçekleştiriyoruz. Kısa bir süre içerisinde Adıyaman fabrikamıza 1,5 milyon dolar ilave yatırımla güneş enerjisi panelleri kurarak kendi enerjimizi üretecek çevreci bir sisteme geçeceğiz.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 21 Ocak 2021 Perşembe. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Ocak 2021 Çarşamba. Astrolojik burç yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 19 Ocak 2021 Salı. Astrolojik burç yorumları.

Günlük Burç Yorumları 18 Ocak 2021 Pazartesi. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 16 Ocak 2021 Cumartesi. Astroloji Burç Yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test