Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Resmi işsizlik verileri ve sefalet endesksindeki son durum

11.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Haziran ayı işsizlik oranları açıkladı. Haziran verileri salgında gerilemenin başladığı ve ekonominin açıldığı dönemi yansıtıyor. TÜİK’in açıklamış olduğu veriler işçi çıkarma yasağı ve ücretsiz izin uygulamalarının devamı nedeniyle tam olarak gerçeği yansıtmıyor. Bu hususları dikkate alan bir revize fiili işsizlik oranı ve istihdam verileri alarm verici nitelikte. TÜİK’in yayınlamış olduğu Haziran 2020 işgücü istatistiklerini kısaca özetleyecek olursak; Resmi işsizlik oranı 0,4 puan artışla yüzde 13,4 seviyesinde. Tarım dışında işsizlik ise 0,6 puan artışla yüzde 15,9 oldu. İşsiz sayısı 4 milyon 101 bin kişi. Genç işsizlik yüzde 26,1’e yükseldi. Ne eğitimde ne de istihdamda olanların oranı ise bir önceki yıla göre 3,1 puanlık artışla yüzde 29,3 seviyesine yükseldi. İşgücü de 2 milyon 134 bin kişi azalarak seviye 30 milyon 632.000 kişiye indi. Katılım oranı bu düşüşle yüzde 49’a geriledi.

Resmi rakamları bu şekilde verdikten sonra fiili durumdaki işsiz sayılarını ve buna göre işsizlik oranlarını irdeleyecek olursak şu sonuçlara varmak mümkün. Covid-19 etkisiyle geniş tanımlı işsiz ve eşdeğer iş kaybı (TÜİK istatistiklerine göre çalışılan saat yüzde 28,6 oranında azaldı)  toplamı; DİSK-AR’ın İLO yöntemini esasa alarak yaptığı hesaplamalara göre Haziran 2020’de işsiz sayısı 14,2 milyona ulaştı. Aynı araştırmaya göre geniş tanımlı işsiz sayısı 10 milyon 184 bine yükselmekte, geniş tanımlı işsizlik oranı ise yüzde 28,9 olarak hesaplanmaktadır. Ümitsiz işsizlerin sayısı ise bir yılda 583 binden 1 milyon 377 bine yükselmektedir. Eğer işsizlik fonundan harçlık alan fiili işsizleri ve iş kaybını ekleyecek olursak işsiz sayısı 14 milyona, Oranı ise yüzde 40’lar civarına yaklaşmaktadır. Kadınlar salgından daha çok etkilendiler. Kadın iş gücü ve istihdamı yaklaşık yüzde 9 oranında azaldı. 37 ülkenin işsizlik kıyaslamasında Türkiye yüzde 14,3 mevsimsellikten arındırılmış resmi işsizlik  oranıyla Güney Afrika (30,1), Kolombiya (20,2) ve İspanya (15,3) dan sonra sondan dördüncü durumda.

İstihdam sorunu Türk ekonomisinin enflasyon ve cari açık gibi kronik sorunlarından birisi. Geçmiş 18 yıldaki verilerden anlıyoruz ki büyüme dönemlerinde bile istihdam yaratamayan bir ekonomimiz var. Aslında küreselleşmenin yaygınlaştığı yenidünya düzeninde büyümelerin aynı oranda istihdam yaratamadığını da gözlemek mümkün. Ülkemizde yüzde 33,1 gibi önemli bir kayıt dışı istihdam var. İstihdamın üzerindeki yüksek vergiler ve gizli işsizlik de istihdam yaratamamaya neden oluyor. Açlık sınırı 2.438 Türk Lirasının altında olan 2,324TL’lik asgari ücret seviyesi, toplam çalışanların yaklaşık yüzde 43’ünün asgari ücretli olduğu ve 83 milyonluk ülkede 30 milyonluk çalışanın olduğu veriler “neden istihdam yaratılamadığı” gerçeğini ortaya koyuyor.

Daha önceki yazılarımızda konu ettiğimiz “Sefalet Endeksi” deki durumumuz ise gerçekten içler acısı. Endeks ülkelerin enflasyon oranları ile işsizlik oranlarının toplanmasıyla hesaplanıyor. Türkiye 37 ülke içinde sefalet endeksindeki 26,1 oranıyla Arjantin (51) ve Güney Afrika (33,3) den sonra üçüncü durumda.

Gerek işsizlik gerekse bozulan diğer makro göstergelerimiz kuşkusuz Covid-19 salgınından önemli ölçüde etkilendiler. Ancak salgın öncesinde de bu göstergelerimizde ciddi problemler mevcuttu. Bunu 2013 yılındaki FED’ in “faiz” döngüsü kararından sonrası GSYİH rakamlarımızın gelişiminden görmek mümkün. 2013 yılında 953 milyar dolar olan milli gelirimiz yıllar itibarıyla sırasıyla 940, 867, 869, 859, 797, 761 ve nihayet 2020 2. çeyreği itibarıyla (tahminen) 730 milyar dolara sürekli düşmüş durumda. Yürütülen ekonomi, para ve maliyet politikaları başarısız olmuş, borçlarımız artmış, risk primimiz yükselmiş ve rezervlerimiz ciddi oranda azalmış halde. Ancak salgın sonrası alt gelir gruplarının (işçi, küçük esnaf, emekli, çiftçi) işi bundan sonra daha da zorlaşacak. 2021 bu yıldan daha da zorlu geçecek. Bu nedenle enflasyonu önceleyen ve ekonomi literatüründe maceralar aramayan, güven ve istikrarı tesis edecek “yeni bir program”a ve bunu başarıyla yürütebilecek ehliyetli kadrolara ihtiyaç var.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test