Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Önlemler alındı ve ilk fuar açıldı

18.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erdem

Gazetelerde ekonomi haberleri yarım sayfa olarak yer almaya başlamıştı. Ekonomi servisleri de yeni kuruluyordu. Yani 80’li yılların sonlarıydı. Bir dergi grubu hayatın her alanında çıkardığı dergilerle fırtına estiriyordu. Bütün bu dergilerin reklam müdürlüğünü genç bir kadın yapıyordu. Çok başarılıydı, uzak görüşlüydü. O günlerde Türkiye'de fuarcılık da minik adımlarla ortaya çıkmaya başlamıştı. İşte o kadın yani efsane reklam müdürü Ceyda Erem dergi grubundaki koltuğunu bıraktı ve ilk fuar şirketini kurdu ve girişimciliği seçti.

Fuarın tam olarak ne anlama geldiğini pek bilen yoktu. Ceyda Erem birbiri ardına fuarlar yapmaya başladı. Şirketler fuarlara katılmanın önemini anladı. Fuarlar ihracatta önemli hale geldi ve bütün bu adımlarda Ceyda Erem ve birkaç kişinin imzası vardı.

Fuarlar onun çok sevdiği iki oğlunun yanında üçüncü çocuğu gibiydi. Ve pandemi döneminde bütün fuarlar bıçak gibi kesildi. Ertelendi. Ne zaman yapılacağı üzerine uzun vadeli konuşmalar yapılmaya başladı. Fuarların annesi devreye girdi. Ve geçtiğimiz hafta ilk fuarı açtı. Büyük bir cesaretle. Herkes anahtar deliğinden fuarın nasıl bir etki yapacağını gözlemeye başladı.

Ceyda Erem tecrübesini konuşturmuş açtığı fuar ses getirmişti. Pandemi sonrası ilk fuar CNR Beauty & Wellness Show çok GÜZEL olmuştu. Böylece Ticaret Bakanlığı’nın almış olduğu karar doğrultusunda Mart sonrası ertelenen fuar organizasyonları, Eylül itibariyle yeniden kapılarını açmıştı.

Kozmetik, Güzellik, Medikal Estetik Cihaz ve Ekipmanları Fuarı olarak bilinen ve farklı sektörleri kapsama alanına alan fuara katılım geçen yılın üstünü çıkmış ikinci holde dolmuştu.

Güzellik salonu işletmecileri, yöneticiler, estetisyenler, hastane ve kliniklerin dermatoloji birimi yöneticilerinin de yer aldığı yerli ve yabancı sektör profesyonellerini ağırlayan fuarda 500'ün üzerinde marka görücüye çıkmıştı.

4 günde 20 binin üzerinde ziyaretçi maske ve mesafe kurallarına uyarak fuarı gezmiş, ticaret yapmıştı. Her geçen gün gelişerek 10 milyar dolarlık bir pazar büyüklüğüne ulaşan Türk kozmetik sektörü de fuarla birlikte yeni pazarlar keşfetmiş ve önemli ticari bağlantılar yapmıştı.

 

Bütün önlemler alındı

Fuarlarda katılımcı ve ziyaretçilerin sağlığı güvence altına alınarak, olası risklerin bertaraf edilmesi için devletin ve Uluslararası Fuarlar Birliği’nin (UFI) belirlediği yeni normale dönüş kriterleri kapsamında bir dizi önlem alındı. Buna göre; fuara giriş ve çıkış noktaları yeniden düzenlendi. Fuar girişlerinde vücut ısısı kontrolü yapıldı. Havalandırma sistemlerinde harici hava kullanılarak içerideki hava sürekli temiz tutuldu. Aynı anda fuar alanında bulunacak kişi sayısı ‘10 metrekareye 1 ziyaretçi’ şeklinde sınırlandırıldı. Fuara girişlerde katılımcı, ziyaretçi ve görevlilerin HES kodu sorgulaması zorunlu hale getirildi.

 

Şimdi sırada gıda fuarı var

Ceyda Erem önlemler alarak bir yerden başlanması gerektiğini düşünüyor ve ekliyor;

” Bir yerden başlamalıydık. Biz fuarları yaparak ihracata katkı sağlıyoruz. İhracatın toparlanması fuarlardan geçiyor. 40’tan fazla fuar yapıyoruz. Bu 40 sektör demek. Bu kadar sektörün pazarlarını kaybetmemesi ve yeni pazarlar bulması fuarlardan geçiyor. Yeni döneme hazırlanmalıyız.”

Ceyda Erem bunları söyledikten sonra sonraki ilk fuar için hazırlıkları da başlatmayı ihmal etmiyor. Şimdi Türkiye ve dünya için pandemi ile birlikte önemi bir kat daha artan CNR Food İstanbul- Gıda ve İçecek Ürünleri, Gıda İşleme Teknolojileri Fuarı’nda sıra, önümüzdeki günlerde bu fuar ile ilgili hazırlıklar kamuoyu ile paylaşılacak. Şunu ifade edelim şimdiden büyük ilgi var. Hatta CNR’ın çiçeği burnunda CNR Holding Pazarlama ve İletişim Direktörü Yıldırım Ünverdi gıda fuarında çok kapsamlı bir etkinliğe imza atmak için kolları sıvadı. Yıldırım Ünverdi’nin Yıldırım gibi başlattığı etkinlikte gıda sektörü enine boyuna tartışılacak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test