Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Turizmin düzelmesi 2023 den önce çok zor…

18.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türk turizm sektörü bütün dünyada olduğu gibi yıl sezona iyi bir başlangıç yaptı, ancak Covid-19 salgını bütün planları alt üst etti.

Zira salgın ismi üzerinde salınmış ve toplumu sarmış devamlı ölüm saçmaktadır.

Dünyayı etkileyen bu salgına karşı Türkiye, ilk vakalar görüldüğünde başarılı mücadele örneği verdi ve iyi tedbirler aldı. Ekonomiye canlılık kazandırma adına ülkelerin tedbirleri gevşetmesi virüsün yeniden yayılmasını sağladı. Virüse karşı dünya ne yapacağını şaşırırken, en başarılı sonucu Çin aldı. Çin salgın bölgesini karantinaya aldı ve ülkeye yayılmasını önledi.

Şu an durum nedir?

Avrupa’da, İtalya ve İspanya salgını önlemede yetersiz kaldı. İngiltere bu ülkelerden bir derece daha iyi durumda ama Almanya daha başarılı bir süreç izledi. Avrupa kıtasında yayılma hızı düşen salgın son dönemde tüm dünyada olduğu gibi yeniden artmaya başladı. 

Salgının yeniden arttığı ülkeler arasında Türkiye’de bulunuyor.

Bu arada Sayın Sağlık Bakanı, salgını neredeyse sona erdirecek beyanatlar veriyor. Keşke öyle olsa, ancak tablo farkı görünüyor.

İATA teşkilatı, turizm sektörünün salgın öncesi (2019) canlılığına kavuşmasının 2025 yılına uzayabileceğini söylemektedir.

Bu da turizm sektöründe 2 ila 4 yıllık bir sıkıntılı süreç var önümüzde.

Peki, turizmciler ne yapmalı, sektörde gerçek tablo nedir? Ona bir bakalım. Şu anda tatile Alman ve Rus turistler geliyor. Gelenlerin sayısı bir milyonu geçiyor. Geçen sene yaklaşık 5.5 milyon Alman ve 7.9 milyon Rus turist gelmişti. Bu yıl geçen yılın yüzde 20 – 30’u kadar turist gelirse iyi diyecek durumdayız.

Gelecek yıllarda durum ne olabilir

Bu yıl pek çok otel, kapılarını açmadı. Gelecek sene açılacaklar mı, belli değil. Zira dünya ekonomisi daralıyor. Bu daralmadan turizm sektörü de olumsuz etkilenecek.

Salgın tedbirleri maliyetleri yükseltecektir.

Misal oteller kapasitelerinin yüzde 60’dan fazla doluluk istemeyecektir. Konulan kurallar nedeniyle değişen standart çalışma usulleri işletmelere ek masraflar getirecektir.

Açık büfeler kaldırılmıştır. Bu daha az müşteriye daha fazla personel demektir.

Uçak seyahatleri pahalılaşacaktır.

Zira pek çok uçak bugün Afrika ülkelerinin ucuz hava alanlarında beklemektedir.

Birçok uçak ise kargo uçağına dönüştürülüyor. Salgın en fazla hava yolu şirketlerini etkiledi. İflaslar peş peşe geldi. Otobüs ve diğer toplu taşıma araçlarında sıkışık oturma düzeni tarihe karışmaktadır. 

Türkiye’ye gelen Turist orta ve orta altı sınıftır. Bunların çoğu da devlet yardımı ile seyahat edendir.

Dünyada turist başına ortalama gelir 1050 dolar iken, Türkiye’de 700-750 dolar seviyelerindedir.

Türk turizminin tesisleri yenidir, kalitelidir. Personeli eğitimlidir. Ancak gelecek sene açılacak olan konaklamalarda servis kalitesi düşmemelidir.

Rusların yanında Alman turistte önem verilmelidir. Zira Almanların gelmesi gelirle birlikte aynı zamanda referans demektir.

Türkiye’de 120 milyar dolara varan turizm yatırımı bulunmaktadır. Bu yatırımların yaşayabilmesi için çok iyi bir “Envanter” ile uygun finansman modeli ile korunması sağlanmalıdır.

Türk turizmi bugün için başka bir sorunu daha yaşıyor. Maalesef sektörün yatırımcıları ile Turizm Bakanlığı arasında “ahenk” yoktur. Sorunların çözümünde ortak tavır alınamaması endişe vericidir.

Başarılı Türk Hava Yolları, sıkıntılı bir süreçten geçiyor. THY’nin değişen şartları karşılayan acil bir destinasyon planlamasına ihtiyacı vardır.

Sonuç olarak, AB ülkeleri, İsrail, ABD ve İngiltere, Türkiye’nin yalnızlaştırılması için adımlar atıyorlar. Yunanistan ise Akdeniz’de sorun olmaktadır. Fransa, ortalık karıştırıcı rolüyle Akdeniz’de olabilmek için Yunanistan’ı kışkırtmaktadır.

Bütün bunlar pandeminin etkileri ve devamlılığı yanında ülkemizin güncel sıkıntılarıdır. Turizm ise güven ister huzur ister.

Türkiye’nin turizminin geleceği ne yazık ki açık değil bulutludur. Sektör gelecek 2 ila 4 yılda “kara bulutları çok olan dönem” için tedbirler alınmalıdır.

İnşallah ile maşallah ile değil, reel gerçekler ışığında tedbirler alınmalıdır.

Felaket tellallığı değil, gerçek olmayı tercih ediyoruz ve mesajımızı sektörün dikkatine sunuyoruz. Dilerim ki yanılalım ve iyileşme sürecimiz kısa olsun.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 30 Kasım 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Boris Johnson'ın, göreve geldiği 2019 aralık ayından bu yana ve özellikle pandemi boyunca, halkın gözüne girmek için elinden geleni yapmasına rağmen, etiğe aykırı kara...

Yazarlar
Website Security Test