Facebook ta paylaştweet le

Borsa İstanbul’da neler oluyor?

18.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Borsa İstanbul’da neler oluyor, hep birlikte anlamaya çalışıyoruz. Uzun yıllardır beklediğimiz yatırımcı teveccühü gerçekleşmiş, borsaya 500 bin yeni yatırımcı akmıştı. Toplam bireysel yatırımcı sayımız 1 milyon 700 bin rakamına ulaştı.

İnsanın beklentisine ulaşması ve fakat beklediği hazzı duymaması gibi bir duygu içindeyiz. Bu muydu istediğimiz, yoksa büyük yatırımcı kitlelerini çekmek böylemi oluyor?

Önce kafasına gözüne vurarak borsaya giren yatırımcılar, bir süre sonra bilgi ve tecrübe kazarak bilinçli yatırımcılara mı, dönüşüyorlar?

Yoksa borsayı yatırım mecrasından uzaklaştırarak, yıllarımızı verdiğimiz piyasa defter değeri, fiyat kazanç oranları, öz kaynak oranları gibi değer belirleme kriterlerinin çöpe atıldığı, “Milli Borsa” kumarhanesine mi çevirecekler?

Şimdilik bu konuyla ilgili net yargılarım yok sadece endişelerim mevcut. İsterseniz borsada gördüğüm garipliklerden biraz bahsedeyim. 

Önceden borsa, diğer yatırım araçlarının bir parçası ve ekonominin barometresi olarak görünür, döviz yükselince düşer, faiz düşünce yükselirdi.

Faizler düştüğünde banka hisseleri yükselir, sanayi hisseleri de bundan faydalanırdı.

Mali yapıları bozuk fiyat kazançları düşük, hisselerden yatırımcılar mümkün olduğunca uzak durur ülkemizin medarı iftarı şirketlerimize, hem yerli hem de yabancı talebi sürekli olurdu.

Çoğunluk yatırımcı piyasalar pozitif seyrederken Bist 30, Bist 50 en fazla Bist 100 hisselerinde işlem yapmaya çalışır. Diğer hisselerde fazla risk almak istemezdi. Keza şimdiye kadar işlem sırası kapanan onlarca hisse senedi bulunuyor.

Bugünlerde olan ise temel, teknik hiçbir bilgi ve datayı umursamayan bir kitle var karşımızda ve bu kitlenin, bir şey öğrenme ve anlama derdi de olmadan sadece bol ışık yakan hisselere atlayıp, hissenin yükselmesini umut ediyor. O olmazsa diğeri, olmadı bir başkası para bitene kadar devam.

Cahil cesareti denen terimin tam karşılığı. Şimdilik saadet devam ediyor bu sebepten kimseye bir şey söylemek laf anlatabilmek mümkün değil.

Bir şeyler anlatmak istediğinizde, piyasanın güçlü hisselerinin prim yapmadığını hatta dolar bazında tarihin dip seviyelerinde olduğu gerçeğini önünüze koyuyorlar.

Adı sanı belli olmayan, iki masa bir sandalye şirketlerin defter değerlerinin, sekiz on katı piyasada fiyatlanırken, güçlü hisseler defter değerlerine ulaşamamış durumdalar.

Hele son zamanlarda bedelli sermaye artırımlarında, bedelli parası vermek istemeyenlerin kuponlarını satmak için 15 günlüğüne açılan Rüçhan pazarlarındaki kupon fiyatları ana hissenin fiyatını aşabilmekte, iki ya da üç katından işlem görebilmektedir. Akıl tutulmasıyla ifade edebileceğim bu durum, işleyişin boşluklardan yararlanan bilinçsiz kitlenin operasyonlarından kaynaklanmakta, küçük yatırımcıya büyük zarar açabilecek potansiyel taşımaktadır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar