Facebook ta paylaştweet le

Tarikatlar din tüccarlarıdır

18.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda tekke ve zaviyeler kaldırıldı. Kanunlar ona göre çıkarıldı ve Cumhuriyet, aklı ve bilimi kabul etti. Böylece metafizik görüşün içinde olanlarla mistik düşüncelerin sahibi olanlar Orta Çağ’ın derinliklerinde Cumhuriyet’le birlikte bizim bünyemizde terk edildi. Ama Türkiye’de zaman içerisinde tarikatlar yeniden yeşermeye başladı. Tarikatların tekrar ortaya çıkmasının sebebi; toplumun, bilim seviyesinde yeterli düzeyde olmayışıdır. Cehaleti yenemediğimiz ortada, eğer tarikatlarda amaç; Allah’la irtibatı çoğaltmaksa bunun için aracıya gerek yoktur ve bu doğrudan doğruya O’na ulaşmak isteyenle Allah’ın arasındadır. Tarikatın önde çıkan adamları kim? Bana göre bu tarikat liderleri; dünyevi nimetlerini çoğaltmak için Allah’ın ve İslam’ın adını kullanan tüccarlardır. Bu “din tüccarları” kendilerine dokunulduğu zaman savaşa girerler mi, girerler. Birbirlerini öldürürler mi, öldürürler. Tüccarların dünyasında aslolan dünya nimetlerinin çoğuna sahip olmaktır.

10 tane ana tarikatın değişik kolları var. Nakşibendiler bir taraftan, diğerleri bir taraftan… Cübbeli Ahmet Hoca Nurcu tarikatının içerisindedir ama ona sorarsanız, “Ben bir tarikatın içinde değilim” demektedir. Esasında bu konuda üzerinde durulması gereken konulardan birisi “Cübbeli Hocanın” televizyona çıkarılması konusudur. Bunun olabilirliğini anlamak mümkün değildir. Öte yandan onun beyanatlarını önemsemenin olabilirliğini de anlayabilmek mümkün değildir. Cübbeli Hoca Cumhuriyet’in ölçülerinde değersiz bir nesnedir. Ama şimdi onun söyledikleri bir gündem haline gelmiş durumdadır. Tarikatlar, menfaatleri için, “Savaşsa savaş” her şeyi yaparlar.

Maalesef, üzülerek söylüyorum Sayın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, dinin eğitim üzerindeki etkisini sileceğine tamamen aksini yaptı. Şu anda din, ağırlıklı olarak eğitimin üzerine çöreklenmiş durumda. Diyanet İşleri ise Sayın Başkan’dan da anlaşılıyor ki… Kur’an’daki İslam’ın aydınlığını anlatmıyor. Kendilerine göre yaptıkları yorumu anlatıyor ki bu yorumun Kur’an ile bir ilgisi yok. 4-6 yaş arasındaki çocukların tamamıyla bir din eğitimi altında tutulması tamamıyla bir felakettir. Sadece o çocuklara yazık etmiyorlar, Türkiye’nin geleceğine de yazık ediyorlar.

Cumhuriyet kuruluşu itibariyle Batıyı hedeflemiştir, “Batıcı olmak değil” Batının medeniyet ve kültür anlayışını yani ileriyi en yenilikçi en muasır ne ise onu hedeflemiştir. Fakat şu anda Diyanet İşleri Başkanı siyasi İslam’ın temsilcisi olarak hareket etmektedir. Siyasi İslam nerede çıkarsa çıksın o ülkeyi batırmıştır ve o sebeple savunulacak hiçbir tarafı yoktur. Ege Üniversitesi’nin değerli hocalarının yaptığı araştırmaya göre tarikatlar 2.5 milyon genci avuçlarının içine almışlardır. Ne yazık ki Milli Eğitim Bakanının da en hafif ifade ile orada egemen olmadığı gözüküyor. Fakat bu yapılan doğru değildir bunu bilmesi gerekmektedir.
Demokratik, laik Cumhuriyet fikrinde mi beraber olalım? Skolastik, yobaz anlayışın içinde mi olalım? Bunun cevabı nettir; tamamıyla çağdaş, bilimci, ilerici, akılcı fikri benimseyenlerle birlikte olmalıyız. Bunu sağlamak için ne gerekiyorsa, o yapılmalıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 19 Nisan 2021 Pazartesi. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 17-18 Nisan 2021 Cumartesi. Pazar. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar