Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

15 yerli ilaç firması yabancıya gitti, onlar İsviçreli ilaç devini satın aldı

25.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Nezih Barut sadece kendi şirketini değil, Türkiye'de ilaç sektörünün gelişmesi noktasında da önemli adımlar attı.

Nezih Barut geniş anlamda sağlık, dar anlamda ilaç sektörü denildiğinde ilk akla gelen isimlerden biridir. Bugüne kadar bazı sosyal sorumluluk projelerinde bir araya geldik, sohbet ettik. Her kademesinde görev aldığı ve kurumsallaşmasında imzası bulunan Abdi İbrahim İlaç’ın Yönetim Kurulu Başkanı olan Barut, Türkiye ilaç endüstrisinin gelişimi yönünde de misyon üstlendi. Bu doğrultuda İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyor. İstanbul Eczacı Odası ile İstanbul Ticaret Odası’nda da etkin görev yapıyor. Nezih Barut geçtiğimiz hafta çok önemli bir adımın müjdesini verdi. Abdi İbrahim ilaç sektörünün öncü ülkesi İsviçre’de kurulu 83 yıllık OM Pharma ilaç şirketini İsviçreli bir ortak girişim grubu ile birlikte satın aldı. Böylece Abdi İbrahim Avrupalı bir ilaç firmasıyla stratejik ortaklık kuran ilk ve tek Türk ilaç şirketi olarak tarihe geçti. Peki, son yıllarda 15’e yakın yerli ilaç firması ilaç devleri tarafından satın alınırken, Abdi İbrahim uluslararası alanda etkili bir ilaç şirketi olma hedefine nasıl koşmuş, ilacın anavatanında köklü bir ilaç şirketine nasıl ortak olmuştu?

Nezih Barut’a sorduk. İşte aldığımız yanıt:

- “ Evet haklısınız. Çok sayıda ilaç firması yabancılar tarafından satın alındı. Ve hep şu ilaç firması satıldı, haberleri okudu insanlarımız. Biz tersini yaptık. Satılan ilaç firmalarının kuruluşları hep başka işlere yöneldi. Bazılarının zaten başka işleri vardı. O alana yöneldiler. Dayanamadılar. Ama bizim bildiğimiz başka bir iş yoktu. En iyi bildiğimiz iş ilaç işiydi. Ve bu alanda kaldık.”

Abdi İbrahim en iyi bildiği işte kalınca ortaya bugünkü global şirket çıktı. Ve 1912 yılında İstanbul’un Küçükmustafapaşa semtinde Eczacı Abdi İbrahim Bey'in kurduğu küçük bir eczanede temelleri atılan şirket bugün tereciye tere satar duruma geldi. İnsan hayatını iyileştirme sloganı ile başarı yolculuğunu sürdüren Abdi İbrahim 200’ü aşkın marka ve 400’den fazla ürünle kutu satışı ve ciro bazında 2002 yılından bu yana sektör liderliğini sürdürüyor Abdi İbrahim Avrupa Birliği ülkelerinden Kanada’ya, Kuzey Afrika’dan Asya’ya 60'tan fazla ülkede hayatları iyileştirmeyi üstlenirken Nezih Barut’un ifadesiyle 15’e yakın ilaç şirketi neden dayanamamış ve yabancılara satılmıştı. İşte bu sorunun yanıtını da en iyi bilen isim Nezih Barut’a sorduk… Soruyu çok anlamlı bulduğunu vurguladı ve devam etti Nezih Barut:

- “ Önemli bir soru… Neden 15 ilaç şirketi satıldı bunu irdelemeliyiz. Türkiye’de ilacın en büyük alıcısı SGK… İlacı uygun fiyata almak istiyor. Bu halk içinde önemli. Şu anda ilaç kuru 3.65 ile 3.70 arasında. İlacın hammaddesi ithal ediliyor. Yani dolarla alınıyor. İthal ederken dolar kuru dayatma şansımız yok. İlaç üretiminde dolar kuru sürekli yükseliyor. Ama satışta kur sabit. Buna kim dayanabilir? Yerli ilaç firmalarının olması isteniyorsa bu çelişkinin olmaması gerekiyor.”

 

En büyük 100 ilaç şirketi arasında olacak

Nezih Barut’un hedefi 2025 yılında dünyanın en büyük 100 ilaç şirketi arasında yer almak olarak açıkladı. Sonra da bu doğrultuda düğmeye bastı. İsviçre’de kurulu 83 yıllık OM Pharma ilaç şirketini İsviçreli bir ortak girişim grubu ile birlikte satın aldı gelişmeyi şu sözlerle duyurdu Nezih Barut: “Üç kuşaktır Türk ilaç sanayine hizmet veren bir ailenin temsilcisi olarak yalnız Abdi İbrahim için değil ülkem ve sektörüm adına da bir hayali gerçekleştirmenin gururunu yaşıyorum. Türk sanayi yalnız ilaçta değil, her alanda gelişmiş insan kaynağı, üretim tecrübesi ve girişimci potansiyeliyle dünyada fark yaratabilecek güce sahip. Uluslararası alanda etkili bir ilaç şirketi olma hedefimize, ilacın anavatanında köklü bir ilaç şirketine stratejik ortak olarak daha da yakınlaştık.’’

Ortaklıkla birlikte Abdi İbrahim’in OM Pharma ile sinerji içinde pek çok yeni proje yürüyeceğini belirten Nezih Barut, OM Pharma’nın kimyasal ilaç portföyündeki bazı ürünleri tüm dünya için Esenyurt’taki tesislerde üretmeyi planladıklarını ifade etti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test