Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Eğitimin eğitimsizliği!

25.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Eğitim ve sağlık, toplumun en geniş kesimlerini doğrudan ilgilendiren en önemli ve başat gündem maddeleri. Bu nedenle de her daim ilgi alanımızda ve odağımızda…

Hemen her yıl eğitim döneminin başlaması sancılı olurdu. Ama içinde bulunduğumuz salgın koşulları nedeniyle, bu yıl hepten sancılı başladı. İlköğretimden üniversiteye milyonlarca öğrenci ve onların aileleri, adeta diken üstünde!..

 

‘Yüz yüze eğitim’ ne idi ki, ‘uzaktan eğitim’ ne olsun?

Normal zamanlarda da eğitimimiz çok sorunluydu. Sürekli değişen sistemler ve sınav düzenleri, öğrencileri ve ailelerini bunaltmıştı. 18 yıldır iktidarda bulunan siyasal anlayışın, en başarısız olduğu ve büyük tahribat oluşturduğu alanların başında eğitim geliyordu.

Covid-19 virüsü salgını, eğitim alanındaki altyapı yetersizliklerini ve uygulamadaki yanlışlıkları bir kez daha su yüzüne çıkardı. Hem de en çarpıcı biçimde!.. Bu dönemde eğitimimiz adeta tel tel döküldü!..

Şimdilerde ‘uzaktan eğitim’ ile ilgili tartışmaları izledikçe, insan ‘yüz yüze eğitim ne idi ki, uzaktan eğitim ne olsun?’ diye sormadan edemiyor. Kısacası, eğitimimiz Covid-19 sürecine kötü yakalandı!..

 

‘Şahtı şahbaz oldu!’

Milli Eğitim’in Covid-19 sürecinde uygulamak isteyip de aslında uygulayamadığı ‘uzaktan öğretim’ sistemi ile ilgili veriler, içinde bulunulan durumu gözler önüne seriyor. Eğitim-Sen’in ‘Salgın Günlerinde Uzaktan Eğitim Çalıştayı Sonuç Raporu’ verilerine göre, Eğitim Bilişim Ağı’ndaki (EBA) canlı derslere öğrencilerin yalnızca yüzde 15’i katılıyor. İşin daha da ilginç tarafı, öğrencilerin yüzde 60’ı bu süreçte EBA’ya giriş dahi yapmamış.

Halk arasında böylesi durumlarda sıkça söylenen bir deyim vardır; ‘Şahtı şahbaz oldu’ denir. Salgın günlerinde eğitimin içinde bulunduğu hal-i pür melali görünce, gelin de bu sözleri anımsamayın bakalım!..

 

3 milyondan fazla öğrencinin interneti yok

Bilgisayara ve internet üzerinden eğitime erişim konusunda ilginç veriler var. Türkiye, ‘Okul Çalışmaları İçin Bilgisayara Erişim’ listesinde, 77 OECD ülkesi arasında 64’üncü sırada yer alıyor. OECD raporunda, bilgisayar sahipliği oranı 2016’da yüzde 50,6 iken 2019’da yüzde 44,1’e gerilediği görülüyor (Salgın Riski Altında Okula Dönüş / Güray Öz / BirGün Pazar-20 Eylül 2020)

Geçtiğimiz günlerde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, devlet okullarına giden öğrencilerden 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin evinde internetin, 754 bin 429 öğrencinin evinde de televizyonun bulunmadığını açıkladı. Ayrıca, salgın koşullarına uygun eğitim için en az 57 bin 340 yeni dersliğe ihtiyaç olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, eğitim konusunda 16 maddelik öneri paketi sundu.

 

CHP’nin ve muhalif belediyelerin eğitim atağı

Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı gibi, merkezi yönetimin eksik bıraktığı alanlarda yerel yönetimler görev üstlenmeye hazırlar. Ancak engellenmezler ise!.. Daha önce salgın günlerindeki dayanışma kampanyalarında olduğu gibi; muhalif belediyeler, eğitim alanında da kampanyalar açmaya hazırlanıyorlar. Böylece, Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısını da yerine getirmiş oluyorlar.

Örneğin, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, öğrencilere 2 bin tablet 20 bin internet paketi, 130 TL yüklü 25 bin kırtasiye kartı dağıtacaklarını açıkladı. Ayrıca, belediyeler, yeni eğitim öğretim dönemi için, devlet okullarına dezenfekte çalışması ve hijyen malzemesi desteği veriyorlar.

 

Çağdaş, laik ve demokratik eğitim

Aslında bütün bu yaşananlar, eğitimdeki sıkıntıları ve eğitimin içler acısı halini gözler önüne seriyor. Derslik eksiğinden eğitsel yanlışlıklara kadar uzanan bir dizi temel sorun, boylu boyunca önümüzde duruyor. Salgın döneminin getirdiği ek sorunlar ve zorluklar da, bütün bunların üstüne adeta tüy dikiyor!..

Doğrusu, çocuklarımız, gençlerimiz ve ülkemizin geleceği adına büyük endişe duyuyoruz. Kaybedilen zaman nasıl telafi edilecek, eğitimdeki tahribat nasıl onarılacak? Bütün bu sorular, bugünlerde bilincimizde ve yüreğimizde dönenip duruyor.

Muhalefetin ve muhalif belediyelerin, salgın dönemi zorluklarının aşılması için katkı sunması güzel. Ancak, bizce, muhalefetin asıl; çağdaş, laik ve demokratik eğitim anlayışı doğrultusunda, eğitimin tüm yönleriyle yenilenmesi ve yeniden yapılandırılması için bugünden hazırlanması gerekiyor. Unutulmamalıdır ki eğitim ülkemizin geleceğidir!..

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test