Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye'nin zor ve şımarık komşusuyla sıkıntıları

25.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Doğu Akdeniz ve Ege'de yaşanan gerilim konusunda 24 Eylül günü yapılması heyecanla beklenen AB liderler toplantısı pandeminin azizliğine uğramıştır. AB Konseyi Başkanı Charles Michel'in koruma ekibinden bir kişinin Covid 19 testinin pozitif çıkması üzerine Michel kendini karantinaya almış ve zirve bir hafta ertelenmiştir.

Bu zirvede Doğu Akdeniz'deki durum ele alınacak ve Yunanistan ile Kıbrıs Rum Yönetiminin (GKRY) Türkiye'ye uygulanmasını istediği yaptırımların ele alınması beklenmekteydi. Yunanistan ve GKRY'nin ısrarlı taleplerine rağmen Türkiye için ağır yaptırım kararı alınması söz konusu olamaz. Zira, Türkiye AB için önemli bir ticaret ortağıdır. Ayrıca bugün için AB'nin lideri olarak Macron'un tüm şamatasına rağmen Fransa değil Almanya görülmektedir. Almanya'nın nisbeten ılımlı bir yaklaşım içinde olduğu kabul edilebilir. Nitekim Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Şansölye Merkel ve Konsey Başkanı Michel ile yaptığı üçlü görüşme havayı yumuşatmıştır.

Ancak bununla birlikte Rumlar her zamanki şımarık talepkârlığını sergilemeye devam edeceklerdir. Öyle ki Lukaşenko'nun tartışmalı seçimi sonrasında Beyaz Rusya'da kesilmek bilmeyen gösteriler devam ederken AB tarafından uygulanacak yaptırım paketi, GKRY'nin Türkiye'ye yönelik yaptırım ısrarı sonu kullandığı vetosu nedeniyle kabul edilmemiştir.

Bir başka gelişme Yunanistan Dışişleri Bakanlığının Türkiye ile kıta sahanlığı görüşmelerine yakın gelecekte başlanacağını açıklaması olmuştur. Ancak görüşmelerin yer ve zamanı henüz belli değildir.

Öte yandan BM Genel Kurulu'na hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğu Akdeniz konusunda tüm tarafların katılımıyla bir konferans düzenleneceğini açıklamıştır. Bu Türkiye açısından önemli ve olumlu etki yaratacak bir adım olmuştur. Doğu Akdeniz konusu sadece Türkiye ve Yunanistan arasında bir sorun değildir. Türkiye haklı olarak bölgedeki haklarını ve KKTC'nin çıkarlarını koruma kararlılığı göstermektedir. Çok taraflı konferans çağrısı Yunanistan'ın ve Rumların Türkiye'yi uzlaşmaz ve hatta saldırgan gösterme adımlarını sekteye uğratacaktır. Ancak bunun için ülkemizin komşularıyla ve bölge ülkeleriyle uzun zamandır bozulmuş olan ilişkilerini düzeltme yoluna girmesi gerekmektedir. Bu çerçevede Mısır, İsrail ve Suriye sayılabilir. Bu suretle Türkiye içine düştüğü yalnızlıktan sıyrılacaktır.

Türkiye diyaloga taraftır, ancak kararlı olduğu mesajını vermekten geri kalmamalıdır. Nitekim bunun gereği olarak Oruç Reis tekrar Akdeniz'e açılmış ve neden limana çekildiğine dair spekülasyonlara da son verilmiştir.

Ayrıca Limni adasının Lozan Antlaşmasına aykırı olarak Yunanistan tarafından silahlandırıldığı da Türkiye tarafından uluslararası kamuoyunun dikkatine getirilmiştir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test