Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

O, bu... demeden haksızlıkların karşısında hep birlikte durmak gerekir

25.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Demokrasi; siyasi ve ekonomik haklar ile eşitlik yönetimidir. Demokrasi esası itibariyle hür fikrin ve hür ekonominin revaç bulduğu rejimdir. Demokrasiyi içine sindiremeyenler hâkimleri baskı altında tutmanın yollarını ararlar. Eğer siz, demokrasiyi hukukla donatmaz, ahlakı da demokrasinin dışına atarsanız karşınıza otoriter rejimler çıkar. Israrla, “Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” diye altını çizerek vurguluyoruz. Demokrasi, Cumhuriyet ile birlikte tam ve kâmil anlamıyla Türkiye’de yerleşemedi. Bu bir talihsizlik değil geçen zamanın azlığıydı. Batı Dünyası yüzyıllar önce demokrasiyle tanıştı ve aklı, yönetimde egemen kıldı. Türkiye ise demokrasisini tam yerleştiremediğinden ya müdahalelere, “27 Mayıs, Talat Aydemir ve arkadaşlarının yaptığı, 12 Mart Muhtırası, 12 Eylül” gibi maruz kaldı. Türkiye’de devamlı suretle bir otoriter anlayışı egemen kılma müdahaleleri yaşandı.

Şu anda Türkiye’de uygulanan sistem; Türkiye’nin bünyesine uygun değildir, demokrasiyle de hiç ilgisi yoktur. “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” demokrasinin dışında olan bir sistemdir ve Sn. İçişleri Bakanı’nın Anayasa Mahkemesi Başkanı’na sarf ettiği sözleri de, Sn. Bahçeli’nin TTB’ye sarf ettiği sözleri de bunun kanıtıdır. Demokrasinin olduğu bir yerde kimse hâkimlere talimat veremez. Hukuklu devlette barolar, meslek kuruluşları, sivil toplum örgütleri, birlikleri ve basını; “ben istediğim gibi hapsederim, istediğim gibi kapatırım” diye bir şey yoktur. Bu yaşananların hepsi demokrasiden nasibini almamış insanların yapıp etmeleridir.

Faziletler, hoşgörü, hukuklu nizam olan demokrasi, şu anda sağından solundan çekiştirilir durumda ve baskı altındadır. Türkiye’de fikri saygın hale getirmek, hukuku gerçek bünyesi içerisinde yaşatabilmek, hâkimi Allah’ın huzurunda vicdanı ile baş başa kalmış bir kanun adamı olarak saygıyla karşılamak; demokrasinin aslıdır ve görevidir. Adalet ve hak kavramları teşekkül etmediyse orada zaten demokrasi yoktur. Hiçbir ırk, düşünce, görüş, din… ayrımı yapılmaksızın haksızlıkların karşısında hep birlikte durmak gerekir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 22 Ekim 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

MHP'nin başlattığı askıda ekmek uygulaması sonrasında Twitter'da #Askıdaİktidar etiketi Türkiye gündeminin üst sıralarına oturdu.

Sosyal medyada patlak veren numara komşusu akımı iyice yayıldı ve sıkıntılar ortaya çıkmaya başladı. Uzmanlar numara komşusu akımı için uyarılarda bulunuyor. Numara ko...

Günlük Burç Yorumları Aşk 21 Ekim 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 20 Ekim 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 19 Ekim 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test