Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yalan ötesi, yarı doğru ve “corona uydurmacası”

2.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bizde günlük hayatımızda bolca kullandığımız bir sözün rütbelerinin sökülmesini ve boş laf olarak ortada dolaşmasını öneriyorum: “Ateş olmayan yerden duman çıkmaz.”

İnternet çağında “tavşan yuvası / deliği (Rabbithole)” denilen bir tabir var; içine giren bir daha çıkış yolunu bulamıyor, yarı doğrudan başlayıp kendi inancını geliştirip bir harcama, bir şiddete varana kadar giden bir yönlendirme biçimi. Ve bal gibi “ateş olmadan” duman çıkıyor.

Yurtları internet: 4chan, 8kun, Reddit, facebook, Utube gibi siteler. Kolayca binlerle takipçiye ulaşıyorlar. Qanon diye bir grup ise ABD’den Almanya’ya sıçradı. Kısmen Coronavirüsün Bill Gates tarafından yayıldığını ve aşı adı altında insanlara çip takılacağını falan sanıyorlar. Bir kısmı da böyle bir virüsün olmadığını ve gazete – TV uydurmacası olduğundan emin! Bu yaygın inancın önlenmesi ve tedavisi de kolay değil, neredeyse Corona kadar zor.

2016’da silahlı bir adam Washington’da Comet Ping Pong Pizacısına girdi. Amacı orada, bodrum katında Hillary Clinton ve “çetesi” tarafından esir tutulan ve çocuk pornosunda kullanılan çocukları “kurtarmak” idi. Ama Pizzacı’da bodrum yoktu ve çocuklar da yoktu.  Silahlı adam hapiste, yalanı yayan kadın ise hâlâ “serbest gazeteci” olarak internette.

Almanların yarı doğru (Halbwahrheit) diye bir tabiri var. Bilinen doğrunun peşine takarsın birkaç yalanı, yarı doğru, yarı yalan olur, malını satarsın.

Yalan ötesi  (Posttruth)   yani doğru sonrası ise artık lisanlara yerleşti. Yalanı çok kez, çok yerden duyunca artık gerçeği söyleyene inanan kalmayabilir.

“Gerçek ayakkabılarını giyene kadar yalan dünyayı 3 kez gezermiş” der Amerikan atasözü (Yanlışlıkla Mark Twain’e atfedilir). 150 yıl daha önce de “Yalan uçar, gerçek arkadan topallayarak gelir” diye İngiltere’de bir söz var.

Bizde de “Eminönü’nde söylediğim yalana Karaköy’de kendim inandım” derler.

Almanya’da bir ankette deneklerin %26’sı “Coronavirüs’ün Çin’de bir laboratuvarda üretildiğine inandığını” söylemiş. Yüzde 16 ise, Bill Gates’in insanlara aşı ile mikroçip takmak istediğine inancını paylaşmış.

Utube ‘daki Qanon “Global change” kanalının abone sayısı Ocak ayından 17 Eylül’e kadar yüzde 323 artmış.

ABD’de Cumhuriyetçi seçmenlerin %34’ü Corona virüs salgınını elitlerin planladığına inanıyor. Demokrat seçmenler arasında bu oran yüzde 18!

Bu tür inançlar genelde “Evini sat, altın gümüş al” gibi hezeyana kadar gidiyor. Bu sitelerde ilginç yarı doğru tedaviler, ilaçlar satılıyor. Reklam gelirleri ile geçinenler çok. Kısmen ünlü, okumuş etmiş üyeleri var.

Bizde de ailesinde Corona vakası olmayanlar arasında tüm olayın bir uydurmaca olduğuna inanan çok.  Ne yapacağız? Topallayarak da olsa yazarak doğruları söylemeye devam edeceğiz. Arada yanılınca, düzelterek. Karamsar olmaya da gerek yok.  Corona tedbirleri sayesinde normal grip hastalıkları sayısında da azalma olduğu yönünde haberler geliyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Boris Johnson'ın, göreve geldiği 2019 aralık ayından bu yana ve özellikle pandemi boyunca, halkın gözüne girmek için elinden geleni yapmasına rağmen, etiğe aykırı kara...

Gazeteci yazar Murat Kışlalı, GÖZLEM’in Türkiye’nin gündemindeki olay ve gelişmelerle ilgili sorularını cevapladı. Kışlalı, “ekonomide ve hukukta reform” açıklamaları,...

Yazarlar
Website Security Test