Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Siyasette ilginç gelişmeler!..

2.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Son dönemde siyaset alanında ilginç gelişmeler yaşanıyor. Dış politikada, özellikle de Suriye’de ve Libya’da izlenen politikalarla oldukça sıkışan siyasal iktidar, iç politikada yeni siyasal gerginlikleri ve kutuplaşmaları körüklüyor.

Kamuoyunun ilgisi ve dikkati bir yandan Azerbaycan - Ermenistan çatışmasına yönelirken, diğer yandan ülke içinde de önemli siyasal hareketlenmeler meydana geliyor. TBMM’nin yeni çalışma döneminin başlaması da, iç siyaseti hareketlendiren bir başka önemli gelişme oluyor.

 

‘Millet İttifakı’ çökertilmeye ve muhalefetin hareket alanı daraltılmaya çalışılıyor

Siyasal iktidar ve iktidar bloku, ekonomide ve dış politikada yaşanan olumsuzlukları, iç politikada yeni yapay gündemler yaratarak gölgelemeye çalışıyor. Burada bir başka hedef de, muhalefetin birlikteliğini ve dayanışmasını çözmek, muhalefetin hareket ve etkinlik alanını daraltmak.

Bu bağlamda iktidar blokunun öncelikli hedefi, muhalefet cephesinin temel omurgası olan ‘Millet İttifakı’nı dağıtmak. Bu amaçla da HDP’ye yüklenilerek; buradan hareketle, CHP ve özellikle de İYİ Parti köşeye sıkıştırılmak isteniyor.

 

HDP’nin oyun dışına itilmesi, kime yarar?

TBMM’nin üçüncü büyük partisi HDP’ye yönelen son operasyonlar, kamuoyu vicdanında hukuksal bir girişimden çok siyasal bir girişim olarak algılandı. Doğrusu, HDP’nin izlediği politikalara sıcak bakmayan birçok çevrede bile tepkiye yol açtı.

Bizce, HDP’nin oyun dışına itilmesi amacıyla atılan bu adımlar siyaseten ters tepebilir. HDP’yi kitlelerin gözünde mağdur duruma düşürebilir. Temsil ettiği kesimlerle ve seçmenle bağını daha da güçlendirebilir. Hatta iktidara sempatiyle bakan Kürt kökenli muhafazakâr seçmeni iktidar partisinden uzaklaştırabilir. Böylece iktidar dimyata pirince giderken, evdeki bulgurdan da olabilir.

Bu girişimlerin bir başka hedefi; HDP’yi oyun dışına iterken, seçmenini bıktırıp usandırarak siyasetten soğutmak ve seçimleri boykot ederek oy kullanmamalarını sağlamak olarak görünüyor. Bizce bu girişim de ters tepebilir. İktidara karşı bilenen bu kesimler, tam tersine iktidar blokunun en zararına olacağını düşündükleri tavır ve davranışa daha çok kilitlenebilirler.

 

‘Bize yar olmazsan, seni kimseye yar etmeyiz’

İktidar çevrelerinin doğrudan hedef aldıkları bir başka parti de İYİ Parti. Hatta HDP’ye yönelik girişimlerde bile dolaylı olarak İYİ Parti’ye yönelik hedefler var. Bu girişimlerle, İYİ Parti’nin içi karıştırılmak ve Millet İttifakı’ndan koparılmak isteniyor. Öncelikli hedef, İYİ Parti’yi iktidarın yanına ‘Cumhur İttifakı’na çekmek. Bu olmazsa, yeni bir ittifak oluşumuna yöneltmek.

İYİ Parti’nin son kurultayında yaşanan tartışmaların ve tasfiyelerin perde arkasında da, böylesi planların ve MHP ile İYİ Parti’yi yakınlaştırma hesaplarının olduğunu düşünüyoruz. Kısacası, iktidar bloku İYİ Parti’ye, ‘ya bizimle olursun, ya da seni başkasına yar etmeyiz’ diyor.

Ancak burada hesap edilmeyen HDP’nin de, İYİ Parti’nin de seçmen tabanlarının iktidara karşı çok net duruşu ve kesin tavırlı oluşu. Üstelik siyasete yapılan müdahaleler, bu partilerin tabanlarını daha da keskinleştiriyor. Öyle görünüyor ki İYİ Parti yöneticileri iktidara karşı yumuşasa bile, seçmenlerini yumuşatmak mümkün olmayacak. O yüzden iktidarın bu girişimlerini ‘beyhude çaba’ olarak değerlendiriyoruz.

 

İktidarda plan, hesap, oyun bitmez!

Böylesi durumlar için, halk arasında geçmişten günümüze söylenegelen bir özdeyiş vardır; ‘Osmanlı’da oyun bitmez’. O nedenle bizim siyaset dünyasında da plan, hesap, oyun tükenmez. İktidar bloku, iktidarını sürdürebilmek adına, durumu kabullenmeyecek ve benzer girişimlerini sürdürecektir.

Muhalefet partilerinin içini karıştırmaktan, muhalefette yeni ayrışmalar yaratmaya; seçim yasasıyla oynayıp, kendi siyasal çıkarlarına uygun ‘oldubittiler’ oluşturmaya kadar uzanan bir dizi yeni siyasal girişim gündeme gelebilir. Hatta iktidarı kaybetmemek adına, mevcut sistemde birkaç küçük değişiklik gündeme getirilerek, ön alınıp; sanki parlamenter sisteme dönülüyormuş gibi algı oyunlarıyla, muhalefetin kafası ve safları karıştırılabilir. Sonuçta girişimlerin buraya kadar uzanabileceğini düşünüyoruz.

Bütün bu oyunlara ve girişimlere karşı muhalefetin uyanık olması, çok dikkatli ve sorumlu davranması, bütünlüğünü ve dayanışmasını koruması gerekiyor. Muhalefetin üzerine düşen sorumlulukları ve gündeme getirebileceği politikaları, bir başka yazımızda irdelemeye çalışacağız.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test