Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ermenistan'ın destekçileri vardır

2.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

90’lı yılların başında Ermenistan’ın Azerbaycan toprağı olan Dağlık Karabağ’ı işgaliyle başlayan gerginlik süreci, geçen 30 yıl içinde sık sık yaşanan silahlı çatışmalarla günümüze kadar gelmiştir. Bu gerginlik, Ermenistan’ın 12 Temmuz 2020’de Azerbaycan sınırları içinde enerji nakil hatlarının, kara ve demiryolu güzergahının kavşak noktası olan stratejik öneme sahip Tovuz bölgesine saldırısıyla tırmanma eğilimine girmiş ve son olarak 27 Eylül’de Dağlık Karabağ’a yönelik kışkırtıcı Ermeni saldırıları bardağı taşırmıştır.

İki ülke arasındaki anlaşmazlıklar önce diplomatik yollarla giderilmeye çalışılır. Diplomatik çabalardan sonuç alınamazsa, hayati çıkarları korumak için savaşarak sonuca ulaşmak kaçınılmaz olacaktır. Oysa Ermenistan, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana Azerbaycan’a karşı tutumunda diplomasiyi saf dışı bırakmış, başta Rusya olmak üzere arkasına aldığı dış destekle istediklerini zor kullanarak elde etme yolunu seçmiştir. Bunu yaparken uluslararası hukuku, BMGK kararlarını, MİNSK grubunun girişimlerini de görmezden gelmiş, dikkate almamıştır. Uluslararası camianın Azerbaycan’la Ermenistan arasındaki sorunların çözümüne katkı sunmakta istekli olmaması da ayrıca değerlendirilmesi gereken bir konudur.

Diplomasiyle sonuca ulaşılamayan durumlarda askeri güç kullanmak kaçınılmaz olabilir. Ama bunun birtakım koşulları vardır. Öncelikle askeri gücün, muhatap ülkeden üstün olması gerekmektedir. Sonra da savaşı sonuç alıncaya kadar sürdürecek ekonomik, teknik, nüfus gücüne ve halk desteğine sahip olunmalıdır. Ermenistan, Azerbaycan karşısında askeri, ekonomik, teknik ve nüfus gücü açısından son derece zayıftır, halkı ülkeden kaçmanın yollarını aramakta, fırsat bulan kaçmaktadır. Kısaca bu günkü Azerbaycan 1993-94 yıllarındaki Azerbaycan değildir, Ermenistan da Azerbaycan’la tek başına mücadele edecek, mücadeleyi uzun yıllar sürdürebilecek imkân ve kabiliyete sahip değildir. Buna rağmen Tovuz bölgesine saldırarak savaşı bütün Azerbaycan sınırına yaymaya, cepheyi genişletmeye çalışmak gibi stratejik bir hata yapmıştır. Bunda destekçilerinin yönlendirmelerinin de payı vardır. Ermenistan destekçileri; Tovuz ve Kazak bölgelerinin Ermeni tarih ve kültürünü yansıtan mimari eserler ve kiliseleri barındıran bölgeler olduğu iddiasını ortaya atmışlar ve adını da “Kuzey Artsah (Karabağ)” koyarak Ermenistan’ın iştahını kabartmışlarıdır. Tovuz’un stratejik öneminin de cazibesine kapılarak Kafkaslarda sınırları dışındaki zengin kaynaklardan pay kapmayı düşleyen Ermenistan hesapsız bir eyleme kalkışmıştır.

Cepheden gelen haberler Azerbaycan’ın oldukça büyük bir üstünlük sağladığını işaret etmektedir. Sadece görüntülere bakıldığında bile hedeflerin noktasal doğrulukta vurulduğu açıkça görülmektedir. Bu Azerbaycan’ın hava ve ateş destek gücünün ve düşman karşısındaki üstünlüğünün göstergesidir. Bir askeri harekatta tek tankın, tek topun, bir askeri tesisin, askeri birliğin bu şekilde isabetle vurulması büyük başarıdır ve düşman üzerindeki psikolojik etkisi de çok büyüktür. Bu koşullarda Ermenistan’ın tek başına askerî harekâtı sürdürmesi mümkün görünmemektedir. Ermenistan durumun geç de olsa farkına varmıştır, PKK’lı teröristleri getirerek Türkiye’yi bölgeye çekmeye çalışmaktadır, Türkiye’nin konuya müdahil olduğu iddiasını ortaya atarak taraftar toplama, masada elini güçlendirme arayışına girmiştir. Rusya ve Fransa masada Türkiye’yi istememektedirler. Bu nedenle Fransa Türkiye’nin müdahalesi ile ilgili kanıt olmadığını açıklamak zorunda kalmıştır. Bunun yanında bir de İran’ın Ermenistan’ı desteklediği haberleri yayılmaktadır. Buna karşılık İran; Rusya’nın İran topraklarını kullanarak Ermenistan’a silah sevkiyatı yaptığı iddiasını kesin bir dille yalanlamış, “Tahran ve Bakü ilişkileri bu yalanlar etkisi altında kalmayacaktır. İşgalin son bulması bölgede istikrarı sağlayacaktır” diyerek duruşunu ortaya koymuştur.

Bütün bunlar bölgede inisiyatifin Azerbaycan’ın eline geçtiğinin göstergesidir. Bu aşamadan sonra Azerbaycan azami ölçüde gayret göstererek Karabağ sorununu çözecek, Ermenistan’ın bütün Karabağ’da ve özellikle Hocalı’da yaşlı, kadın, çocuk demeden katlettiği binlerce Azerbaycan Türkü’nün ruhlarını huzura kavuşturacaktır. Türk Milleti’nin inancı ve dileği budur.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 3 Mart 2021 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Mart 2021 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Mart 2021 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 28 Şubat 2021 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test