Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

AB'nin tutumu: Ne şiş yansın ne kebap!

2.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Avrupa Birliği'nin 1 Ekim günü Brüksel'de yapılan liderler zirvesinde, beklendiği gibi Türkiye için yaptırım kararı çıkmamıştır. Konsey Başkanı Charles Michel yaptığı açıklamada, bir yandan diyaloga şansa verilmesini tercih ettiklerini söylemiş, ayrıca Kıbrıs ve Yunanistan'a destek konusunda kararlılığın gösterilmek istendiğini ifade etmiştir.

Böylece AB iki tarafı da dengeleyen bir tutum sergilemiştir. Bununla birlikte Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen, Ankara'nın tek yanlı adımlar atmaktan kaçınmasını beklediklerini, aksi takdirde AB'nin elindeki seçenekleri kullanacağını vurgulamıştır. Zirveden sonraki iki haftanın önem taşıyacağını belirten Başkan Michel, Türkiye konusunun Aralık sonu zirvesinde ele alınacağını belirtmiştir.

Zirvede yaptırım kararı alınmamakla birlikte Türkiye'ye ambargo tehdidinin çıktığı söylenebilir. Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da AB kozunu her zaman kullanmaya devam edecektir.

Doğu Akdeniz'deki gelişmeler, Türkiye ile Yunanistan arasında başlayacak görüşme süreci bundan sonraki zirveye kadar ortamı belirleyecek ve ona göre yeni politikalar ortaya çıkacaktır.

Azerbaycan ve Ermenistan çatışmasının göstereceği gelişme de AB tutumunu etkileyecektir. Fransa'nın Ermenistan'a müzahir tutumu Türkiye üzerinde yeni bir baskı alanı çıkartacak nitelikte önemli bir faktördür.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test