Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Algı ekonomiyi kurtarmaz

9.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ekonomide istatistiki verilere yeterli işkenceyi yaparsanız istediğinizi söyletebilirsiniz. Bu nedenle kuyruklu yalandan sonraki üçüncü yalana "istatistiki yalan" deniyor. İktidar giderek tüm ekonomik verilerde inandırıcı olmaktan uzaklaşıyor. TÜİK, enflasyon verilerinin son üç aydır yüzde 12 bandının altında kaldığını gösterme gayreti içinde görünüyor. Pandemide kavramlar üzerinden verilerle oynuyor. İşsizliği düşük göstermek için iş aramayanları kale almıyor. Vatandaşın yıllık enflasyon algısı yüzde 30'un altında değil. Özellikle de her gün tüketmekte olduğu temel gıdalarda ve temel ihtiyaç mallarında. Elektrikte, benzinde, kirada, peynirde ve günlük gıda maddelerinde bunlar açıkça gözleniyor. Diğer yandan pandemi etkisi ile işsizler ordusu hızla artıyor. Ya da Asgari ücretin yarısı kadar bir gelirle geçinsin isteniyor. Gençlerde işsizlik yine yüzde 30 bandına dayanmışken, resmi veriler neredeyse işsizliğin azalmakta olduğunu ilan edecek. Her gün yükselen döviz kurları, mercimeği bile ithal etmek zorunda kalan vatandaşın sofrasına yansıyor. Bir yandan işsizlik nedeniyle bir geliri olmayan veya çok düşük bir gelirle yaşam mücadelesi vermek, diğer yandan enflasyonun yarattığı baskı ve sürekli yoksullaşma kitleleri çaresizliğe itiyor. Ayrıca iktidar ve destekçisi çevrelerin iç siyaseti gerginleştirici yaklaşımları toplumda çaresizlik ve yılgınlık duygusunu doruklaştırıyor. Üstelik dış politikada yaşanan yalnızlık, tüm komşularla ve dünyanın etkin güçleri ile yaşanan gerginlikler aynı şekilde giderek artıyor.

Bütün bunlara karşın iktidar cephesinin kullandığı tek silah, toplumda algı yönetimi yapmaya odaklı gözüküyor. Medyadaki ağır hakimiyetini kullanarak kitlelerde, özellikle de geleneksel inanç sistemi nedeniyle lidere bağlılık duygusu yüksek, kendine bağlı muhafazakar oy tabanını stabilize etmek ön planda yer alıyor. Bırakın iç politikayı, derin diplomatik maharet gerektiren dış politika konuları bile algı yönetimine kurban ediliyor. Ekonomide deniz bitti. Üretime yönelik işletmelerini özelleştiren veya yabancıya satmak zorunda bırakılan Türkiye, üretmek yerine, daha az katma değerli ve sürdürülebilir olmayan ticaret ve inşaat gibi alanlara yöneldikçe daha çok sıkışıyor. İthalata dayalı ekonomi sürdürülebilir değildir. Üstelik dış ilişkilerde yalnızlaşan bir ülkenin dış ticaretini sağlıklı yönlendirmesi de olanaksızdır. Bu olgular nedeniyle dış ticareti açık veren ülkemizin, hele bu pandemi nedeniyle aksayan turizmle birlikte, döviz sorununu da çözümlemesi mümkün değildir. Bırakın ülkeye sıcak para gelmesini, İç ve dış siyasetteki yanlış politikaların döviz çıkışına yol açtığı bir ortam yaşanıyor. Bu durum tüm olumsuz gelişmelerin, ne yazık ki, artışına yönelik süreçleri besliyor.

Sonuç olarak iktidar çevreleri artık, istatistiki verilerle oynayarak algı yönetimi üzerinden iç siyasette oyunu konsolide etmeye yönelmeyi tez elden bırakmalı. Bunun yerine ekonomide yarattığı olumsuzlukların, siyasette yarattığı gerginliğin ve sosyal yaşamdaki yoksullaşma ve eriyen orta sınıf sorunlarının çıplak yüzü ile yüzleşmelidir. Aksi durumda olumsuz yöndeki bütün bu gelişmeler, tüm toplumu içinden çıkılmaz bir uçuruma doğru sürüklüyor. Çözüm aklı selime, katılımcı ve çoğulcu demokrasiye, uzlaşmaya, adalete, üretime, iç ve dış siyasette daha tutarlı stratejilere yönelmekten geçiyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 21 Ocak 2021 Perşembe. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Ocak 2021 Çarşamba. Astrolojik burç yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 19 Ocak 2021 Salı. Astrolojik burç yorumları.

Günlük Burç Yorumları 18 Ocak 2021 Pazartesi. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 16 Ocak 2021 Cumartesi. Astroloji Burç Yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test