Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

ABD'nin Yunanistan'a ilgisi dikkat çekicidir

9.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Doğu Akdeniz'deki gergin ortam bir ölçüde yatışmış durumdadır. Yunanistan Başbakanı Miçotakis, 1-2 Ekim tarihlerinde yapılan AB zirvesinde alınan kararların Yunanistan ve Kıbrıs Rum yönetimini tatmin ettiğini söylemiştir. Miçotakis öncelikli hedeflerinin AB'nin Türkiye'ye yaptırımlar uygulaması olmadığını, Türkiye ile Yunanistan arasında yürütülen istikşafi görüşmelere ilaveten dışişleri bakanlıkları ve askeri heyetler arasında da görüşmeler bulunduğunu belirtmiştir. Miçotakis, NATO'da Türkiye ve Yunanistan askeri heyetleri arasında sağlanan mutabakatın olumlu olduğuna işaretle bir soruya cevaben görüşmelerin seyrine bağlı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşebileceği imasında bulunmuştur.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'in Ankara ziyareti öncesinde Yavuz sondaj gemisi Mersin Taşucu limanına çekilmiştir. Oruç Reis gemisi de faaliyet bölgesinden ayrılıp geçen ay kıyıya çekildiğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan bu adımın diplomasiye bir şans vermek anlamına geldiğini söylemiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın BM Genel Kurulu'na hitabında yaptığı çok taraflı Doğu Akdeniz konferansı çağrısı konusunda bir gelişme olmamıştır. Erdoğan bu konferansta Kıbrıs Türklerinin yer almasının gerektiğini vurgulamıştır. Ancak böyle bir konferansın yakın zamanda gerçekleşme olasılığı zayıftır. Bir yandan Türkiye'nin arama ve sondaj faaliyetleri ile Yunanistan ile karşılıklı NAVTEX ilanları; diğer yandan Türkiye'nin Suriye, Mısır ve İsrail ile ilişkilerinde bir iyileşme işaretinin bulunmayışı bu konferansı yakın gelecekte gerçekleşmekten uzak tutmaktadır.

Son dönemde ABD'nin Yunanistan'a gösterdiği ilgi dikkat çekicidir. Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Atina ve Girit ziyaretleri bu çerçevede sayılabilir. Pompeo yaptığı açıklamada amaçlarının Ankara ve Atina arasında olası kazaları önlemek olduğunu söylemiştir. ABD ve Yunanistan geçtiğimiz Ekim ayında imzaladıkları anlaşma ile Amerikan kuvvetlerinin Yunan askeri tesislerini daha geniş kapsamlı kullanımına izin verilmiş, Dedeağaç'taki askeri üs ABD'ne tahsis edilmiştir.

Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinden sonra ABD'nin bölgeye yönelik ilgisi ve Türkiye hakkındaki politikaları yeniden biçimlenecektir. Bu gelişmelere göre Türkiye Doğu Akdeniz ve Orta Doğu politikalarını yeniden değerlendirecektir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test