Facebook ta paylaştweet le

Urla tepelerinde bir kültür anıtı

9.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Urla, yalnız doğal zenginlikleriyle değil kültürel dinamikleri ile de öne çıkmaya başlayan bir ilçemiz. Binlerce yıllık bir geleneğin devamı olan bağları ve şarapları dünya çapında ünleniyor, ödüller alıyor. Urla Şarapçılık, Urlice, USCA, MMG, Mozaikgibi markalar coğrafi işaret alma yolunda ilerliyor.

Yeme-içme (gastronomi) zevki de gelişiyor Urla’da. Ünleri İzmir dışına da taşmış balık lokantalarının, ‘Şafak’, ‘Beğendik Abi’ gibi zengin yerel tatlar içeren lokantaların yanısıra, ‘Od’, ‘Hiç’, ‘Vino Lokale’, ‘Levan’gibi kent dışından müşteri çeken mekânlar var.

Kültür merkezleri de serpiliyor tarihi ‘Klazomenai’de. İskele’deki tarihi ‘Zeytinyağı İşliği’, ‘360 Derece Derneği’nin eski gemilerin benzerlerinin bulunduğu yerleşim, ülkemizde benzerleri arasında öne çıkan ‘Köstem Zeytinyağı Müzesi’, dünyaca ünlü müzisyenlerin yıllardır ustalık dersi verdiği ‘Urla Müzik Akademisi’ vb. ilçe dışından da ilgi çekiyor. Bu arada tarihi emanetlerin gün yüzüne çıkarılmasına önderlik eden Prof. Dr. Güven Bakır ve Prof Dr. Hayat Erkanal hocalarımızı da saygıyla analım.

Yepyeni bir kültür abidesi

Urla’da eylül ayından bu yana yeni bir kültür merkezi açıldı‘Arkas Sanat Urla’. Lucien Arkas, İzmir için kelimenin tam anlamıyla bir mesen; başka bir deyişle sanata ve bilime destek veren bir iş insanı. Urla’ya yerleştikten sonra “yaşadığım bu yere katkıda bulunmalıyım’ diyen birisi. Bunu da kendi adını taşıyan etkileyici bir sanat merkezi ile kanıtlamış oluyor.

İzmir’de Arkas adını taşıyan, yaylı sazlar üçlüsü ve her yıl şampiyonluğa oynayan voleybol takımının yanısıra 2 kültür merkezi daha bulunuyor. İlki 2011 yılında Alsancak’taki Fransız Konsolosluğuna ait tarihi binada hizmete sokulan ‘Arkas Sanat Merkezi’. Bugüne kadar Picasso, Ara Güler gibi heyecan verici birçok sergiye mekân oldu. Bir diğeri 2012 yılında Bornova’da kapılarını açan ‘Arkas Deniz Tarihi Merkezi’; yüzlerce gemi maketi, tablo vb. içeren tarihi bir koleksiyon.

Şimdi de ‘Arkas Sanat Urla’ sanatseverleri kucaklıyor. Lucien Arkas’ın kişisel koleksiyonunda bulunan resim, heykel, goblen halı, zırh gibi eserler burada sergileniyor. Serginin düzenleyicisi (küratörü) Müjde Unustası.

Arazideki kot farkından yararlanarak oluşturulmuş giriş katında, daha çok 19. y.y. sonu ve 20. y.y. başındaki dönemi kapsayanorijinal resimler bulunuyor. Ressamlar arasında Braque, Utrillo, Rodin, H. Ch. Manquin, A. Laugé, Camille Claudel gibi isimler var.

Merkezin üst katında bulunan goblen halılar, zırhlar, gemi topları, yaylı ok atıcı, mızrak, kılıç gibi askeri objeler 16. ve 17 yy’lara tarihleniyor. Üst kattaki camlı bölümde ise, Efes Artemis, Didim Apollon, Bergama Sunağı gibi tapınakların mermer maketleri var şaşırtıcı güzellik ve hassaslıkta… Roma İmparatorlarının renkli mermer büstleri bu maketlerin çevresine sıralanmış. Kökleri 19. y.y.’a dayanan ‘Spartaco Palla’ adlı bir İtalyan mermer atölyesine yaptırılmış bunlar. Hepsi çok etkileyici.

Ödüllü mimari

İçindekiler kadar yapının mimarisi de ilgi çekici. Başında Dr. Ülkü İnciköse ve Uğur Yıldırım bulunan ARTI 3 mimari bürosu binaya adeta bir anıt havası vermiş. Kardelen Peyzajın tasarladığı geniş bir yeşillik ortamından yükselen yapı Isparta’dan getirilen doğal taşlarla kaplanmış. Şimdiye dek 2 ödül almış. ‘Architecture Masterprize – Honorable Mansion – 2019’ ödülüne layık görüldü. Ayrıca Antalya-Kepez Belediyesinin her yıl düzenlediği ‘Turgut Cansever Uluslararası Mimarlık Yarışması’nda mansiyon kazandılar.

Yaklaşık 4500 metrekarelik bir alanda 1400 m2’lik kapalı alanı bulunan ve bir kütüphane de barındıran sanat merkezinin tasarımını, böylesi yetenekli bir mimarlık grubuna verdiği için de Sayın Lucien Arkas’ı kutlamak gerek.

Randevu gerekli

‘Arkas Sanat Urla’ pandemi koşullarını zorlayarak Eylül ayında kapılarını açtı. Bu nedenle gezmek için 0 (232) 761 04 80 nolu telefondan randevu almak gerekiyor. Yoksa sokmuyorlar haklı olarak. Merkez şimdilik yalnız Salı ve Perşembe günleri 10.00 – 17.00 saatleri arası açık.

Kütüphanenin kapalı kalması gibi kısıtlı koşullar var ama buna da şükür. Yoksa merkez yöneticilerinin, tıpkı ‘Arkas Sanat Merkezi’ gibi özellikle çocuklar ve gençler için özel tasarıları var. Bu nedenle geleceğe umutla bakabiliriz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 22 Nisan 2021 Perşembe. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 21 Nisan 2021 Çarşamba. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Nisan 2021 Salı. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 19 Nisan 2021 Pazartesi. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar