Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İMES, OSB’lerin anası gibi

9.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

 

İMES Başkanı Kemal Akar çok şapkası olan bir girişimci... İstanbul'un ortasında olmasına karşın İMES yeşil alanların varlığını da özen gösteriyor.

Geçtiğimiz yüzyılın başında İstanbul’da sanayinin ilk adımları atılıyordu. Sanayi merkezi, tersanelere yakınlığı nedeniyle Haliç’in iki yakası olmuştu. Tornacı, frezeci, dökmeci, modelcilerden oluşan ilk sanayiciler genellikle gayrimüslim vatandaşlarımızın önderliğinde yürüyordu. Daha sonraki yıllarda Anadolu’dan gelenler bu işletmelerde çırak olarak işe başlamışlardı. İşte o çırakların bazılarının da işletme sahibi olması ile Haliç kenarlarındaki olumsuz şartlardaki işletmeleri taşımak şart oldu. Yeni oluşan sanayi sitlerinden ilki İMES’ti… Bu nedenle İMES sanayi sitelerinin anası olarak bilinir. Çoğunluğu Perşembe Pazarı, Kasımpaşa, Balat, Topçular gibi semtlerden esnaf olarak gelen girişimciler İMES’te dünya markası haline geldiler. Çok zor koşullarda başarı hikayelerinin yazıldığı İMES'te kime dokunsanız duygusal hikayeler anlatır. İstanbul’un efsane belediye başkanı Bedrettin Dalan birkaç yıl önce İMES Başkanı Kemal Akar’a ödül verirken bu başarı hikayelerine gönderme yaparak çok duygusal bir konuşma yapmıştı. İMES'te ağırlıklı olarak; özel makine imal edenler, otomotiv yan sanayi olarak çalışanlar, metal dökümcüler, beyaz eşya yan sanayiciler bulunuyor. Ancak sanayi açısından bir ilki başaran İMES sonraki yıllarda durmadı analığın işlevini yerine getirdi ve birbiri ardına yeni sanayi bölgelerinin açılmasına önderlik yaptı.

Eğer iyilik ödülü verilse ve bende jüride olsam tartışmasız tek adayım olacak isim İMES Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Akar süreci ilişkin söze şöyle başlıyor:

- "İMES ülkesine hizmet sevdasıyla gecesini gündüzüne katan, emek ve alın teriyle ülkesine hizmet eden, üreten, istihdam sağlayan sanayicilerden oluşur. Bu yüzden  “bu ülke bir lira daha zenginleşsin” her şeylerini verirler. Kazandıklarını bu ülkenin geleceğine yatırırlar."

Evet işin sırrı bu… Ülkeden kazandığını ülkeye yatırmak… Bu yüzden İMES önce yanındaki sanayi sitelerinin oluşmasını sağladı. Yetmedi. Türkiye’nin diğer bölgelerine taşındı. Yeni Kemal Akar’dan dinleyelim gelişmeleri:

- "İMES, düzenli sanayileşmenin ülkemizdeki ilk örneklerindendir. İMES’in kurulması ve faaliyete geçmesiyle birlikte üretimi artan, ufku genişleyen sanayicilerimiz daha çok üretmeye, ihracat yapmaya ve dünya ile yarışmaya başladı. Yakın zamana kadar ağırlıklı olarak yan sanayinin makine yedek parça ihtiyacını karşılayan İMES Sanayicisi değişen dünya düzenine hızla uyum sağlamış, küresel pazarlarda rekabet edebilir konuma geldi. Artan üretimleri ile birlikte sanayicilerimiz kabuğuna sığmayıp daha geniş çalışma alanlarına daha büyük fabrikalara ihtiyaç duydu. Bu şekilde İMES’te büyüyerek, farklı OSB’lerin içerisinde yer alan çok sanayimiz mevcuttur. Bugün ülkemizde bazı sektörlerde dünya devi olan sanayicilerimizin başlangıç noktası İMES’tir. İMES hep iyi bir sanayici akademisi oldu. Buradan hareketle diyebiliriz ki, Dudullu OSB’nin ve Tuzla’da kurulan Organize Sanayi Bölgelerimizde İMES’ten giden çok sayıda sanayicimiz bulunuyor. Üretimini artıran sanayicilerimizin bir sonraki durağı organize sanayi bölgeleri oluyor. Böylede olmalı. İMES Sanayi Sitemizde büyüyen sanayicilerimizin daha geniş üretim alanlarına ihtiyaçlarını gidermek amacıyla Kocaeli-Dilovası’nda bulunan İMES Organize Sanayi Bölgesini kurarak sanayicimizin hizmetine sunduk. Ancak Dilovası İMES Organize Sanayi Bölgemizin doluluk oranının yüzde 100’e ulaşması ve bölgenin bütün alt yapı yatırımlarını tamamlaması sonucunda İMES OSB’de yer alamayan sanayicilerin yoğun talebi ile karşılaştık. İstanbul ve Kocaeli bölgelerinde faaliyet gösteren ağır sanayi firmalarımız büyümek için daha geniş üretim alanlarına ihtiyaç duyuyor. Demir çelik, döküm, metal ve makine sektörlerindeki sanayicilerimizin ulaşımda ve altyapıda sorun yaşamayacakları, daha geniş üretim alanlarına ihtiyacı var. Ancak İstanbul’a biçilen yeni ticaret, finans ve turizm merkezi olma rolü, sanayicilerimizin üretim alanı bulmak için yeni arayışlar içerisine itiyor. Kocaeli’nde de aynı yoğunluk söz konusu. Bu noktada sanayicilerimizin ihracatlarını kolaylaştıracak, içerisinde limanı bulunan, demir yolu bağlantısı olan, gümrüğü, üretim alanlarını oluşturmamız gerekiyor. Bu alanlar alt yapısıyla, ARGE merkezleriyle, sosyal donatı alanlarıyla dünya standartlarında olmalı. Endüstriyel Silikon Vadisi olabilecek potansiyeli taşımalı. Sanayicimiz sadece üretime odaklanmalı. Alt yapı sorunlarıyla, yer sorunlarıyla yorulmamalı. Bu ihtiyacı göz önünde bulundurarak, ülkemiz sanayicileri için yeni üretim alanı oluşturmak adına Yalova’da Yalova İMES OSB’nin ve Balıkesir Bandırma’da kurulan Marmara Organize Sanayi Bölgelerimizin kuruluş çalışmalarına başladık. Yalova İMES OSB’mizde alt yapı çalışmalarım hızlı şekilde ilerliyor. Marmara OSB’mizde ise uzlaşma komisyonumuzun koordinasyonunda arsa alımlarımız başladı."

Kemal Akar ile sohbetimiz İMES’in ilginç özelliklerine doğru yelken açıyor… İşte Akar’ın o konuda söyledikleri:

- "Türkiye’nin imalat sanayisinde de niteliksel ve niceliksel bir dönüşüm yaşanmış ve özellikle imalat sanayinin genelinde düşük teknolojili üretimden orta teknolojili üretim yapısına geçişte önemli bir mesafe kat edilmiştir. Ancak bu bizim için kesinlikle yeterli değildir. Sanayicilerimiz yüksek teknolojili katma değeri yüksek, kiloda hafif pahada ağır ürünler üretmelidir. İthal ürünlerin yerlileştirilmesi çalışmalarında İMES’in doğru bir merkez olduğunu, araştırma, geliştirme ve ürün geliştirme adına İMES’in doğru nokta olduğunu düşünüyorum. Proje firmalarımız bu konuda çok iddialı çalışmalar yapıyor. Savunma sanayine, sağlık alanına, otomotiv sektörüne üretim yapıyoruz.  İnsan vücudunda kullanılan implantları, protezleri üreten, CNC makine ve teknolojik makine üreten ve hizmet sağlayan kuruluşlarımız mevcut. Bölgemizin konum avantajı ve sunduğumuz imkanlarla arge ve inovasyona önem veren, bilişim ve teknoloji alt yapılı, dünya ile her alanda rekabet edebilen firma sayımız hızla artmaktadır. Bununla birlikte İMES’in start-up firmalara çok büyük avantajı var. İMES’in bütününe baktığımızda İMES’te ciddi bir makine parkuru, insan gücü ve tecrübe birikimi var. Kuluçka merkezi gibi imkânlar sağladığını düşünüyorum. 50 yılı aşkın sanayi firmalarımız var.  Büyük bir bilgi birikimi mevcut. Kitap gibi sanayicilerimiz var. İMES’teki firmalarımızın kendini bu anlamda geliştirmesi için Yönetim olarak üniversite sanayi işbirliği ile ürün geliştirme konusuna önem veriyoruz. Sanayicilerimizde ARGE ve ÜRGE çalışmaları ile mesafe kat edilebileceğinin bilincinde.  Bunun için üniversitelerimizle görüşmelerimiz, toplantılarımız devam ediyor."

 

İMES’in torunu oldu

İMES’in son gözdesi belki de torunu denilebilecek olan Marmara OSB… Bandırma’da kurulan bu önemli özellikler taşıyor. Yeni nesil bir OSB olma özelliğini üstlenen Marmara OSB hem bir ARGE Merkezi gibi çalışıyor. Yüksek teknolojik özellikleri taşıyor. Hem de çevreci bütün çalışmaları içselleştirmiş durumda. Başkanlığını İMES’in önemli isimlerinden Sadettin Çay’ın yaptığı Marmara OSB’nin yönetiminde Menderes Akar, Onur Efe, Bülent Çökmez, Ramzi Sakaoğlu gibi önemli isimler yer alıyor.

 

Yönetimde çok önemli isimler var

Kemal Akar (Başkan) . Abdullah Arslan (İkinci Başkan) . Mehmet Ali Dağıstan . Adnan Koçak . Mehmet Ünal. İslam Kanıtoğlu . Oğuz Zorlu . Murat Yağcı (Denetim) . Mahmut Uzun (Denetim) . Gökhan Küçükay (Denetim)

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test