Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

2021 yılı turizm sezonu da tehlikede

9.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye, dünya turizm klasmanında Covid-19 salgınından önce gayet iyi bir konumda idi. Ancak kriz bütün dünyada yaptığı etkiyi Türkiye’de de yaptı. Ne oldu, özellikle Mart 2020’ye kadarki performans düştü ve panik başladı. Bütün dünya ile neredeyse irtibat kesildi. Herkes kendi ülkesinin sınırları içinde hapis durumuna düştü. Çünkü kimse öncelikle işin farkında olamadı ve bu durum tam turizm mevsimin başında olduğu için ne yapacağını şaşırdı.

Öncelikle tesisler açılsın mı, açılmasın mı? telaşı yaşandı. Sonra konaklama tesislerinin büyük bir kısmı kapalı kaldı. Açanlar ise, her türlü küçük konaklamalar ve çok lüks olanlardı. Bu arada büyük ve kapasiteli tesisler de Antalya, Bodrum ve Marmaris gibi yerlerde açıldı. Ağustos başlarına kadar beklendi ve nihayet ışık göründü. Bazı ülkeler çıkış yasaklarını kaldırdı ve ülkemiz de yasaklananlar arasından çıktı. Bunun üzerine Almanya ve Rusya başta olmak üzere turistler geldi, gelmesine ancak bu arada açılan tesislerden bir kısmı kapanmak mecburiyetinde kaldılar. Antalya başta olmak üzere, Bodrum, Marmaris ve Çeşme’ye gelenler oldu. Ruslar ise ilk defa Çeşme’de görünmeye başladılar.

Lafın kısası, Türkiye Ekim ayına geldi biraz daha gelen olur ve 6- 7 milyon turist sayısı ile mevsimi kapar. Peki, Türkiye’nin zararı ne olur? Tam tamına 25 milyar Dolar.

 

2021 turizmi ne olur?

Türkiye için ve dünya gidişatında bunun açık ve doğru yorumunu yapmak için erken. Ancak ülkemiz salgının tesir ve şartlarını öğrendi ve diğer ülkelerin yaşandıkları dâhil pek çok tecrübeyi adeta okudu ve yazdı kendince.

Peki dediğimiz gibi, 2021 bizim için artık bir gelecek ve şu gerçek her tarafta konuşulmaya başlandı: Corona faciası geçse bile artık dünyadaki hiçbir ülkede hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

 

Gelelim tahminlere….

Denizlerden başlayalım, kruvaziyer gemilerinin kalanları (ki birçoğu kargoya çevrildi) seferlere devam edecekler. Ancak bunun nedeni kâr olmayacak ve şirketler hayatta olduklarını unutturmamak için seferlere başlayacaklardır.

Royal Caribbean Tui’nin yan kuruluşu, “Mein Schiff” Genel Müdürü Wybcke Meier, “Pandemi koşullarının gereği gemilerimizi bu koşula uydurduk. Gemi konseptimiz; yüzde 60 doluluk ve her türlü hijyen koşullarını tatbik ve azami tasarruftur. Ancak servis ve ikramda taviz olmadan. Bunun anlamı ise kâr değil, varlığımızın unutulmaması demektir.” açıklaması yaptı.

Bu arada AB ülkelerinin bakanları, “2021’de ne yapılmalı?” sorusu için aralarında toplandılar. Öncelikle, birtakım yeni sübvansiyonlarla kendi ve AB komşu ülkelerinde tavize teşvik ve bunun için de vatandaşlarına her türlü olanakların arttırılması kararı aldılar.

Peki, Türkiye için şans ne olabilir, avantajları nedir? Türkiye; bu sene en çok turist gelen AB ülkeleri, Rusya ve Almanya başta olmak üzere reklamlarına devam etmelidir. Ancak 2021 yılında turist beklentisinin gerçekleşmesi ise şartlara bağlı olacaktır.

Öncelikle; günlük corona hastalık tablolarında Dünya Turizm Örgütü’nün kriterlerine harfiyen uyulması şarttır. Ayrıca “Türk Turizm Seyahat Acenteleri” çok sıkıntıdadır. Bunun için de sektör toplantılarda birtakım isteklerini, TÜRSAB başkanlığında bakanlığa iletmişlerdir. Sektör; kısa çalışma desteği, SGK muhtasar ve kurumsal vergilerden muafiyet ve önce alınan kredilerin vadesinin 2021 yılı sonuna kadar ertelenmesini istemekte, konaklama vergisi ve turizm katkı paylarının da 2021 sonuna kadar ertelenmesini talep etmektedirler.

Türkiye 2021 turizmi için özellikle Türk vatandaşlarını iç turizmde desteklemesi şarttır. Zira zayıf dış turizm akımından en çok etkilenecek olan konaklama tesislerinin, irili ufaklı yaşamına devam edebilmesi için; iç turizmin hareketlendirilmesi ve vatandaşların buralarda tatillerini geçirebilmesi için maddi olarak desteklenmesi ve birtakım iyileştirmelerin yapılması şarttır. Bu “Türk Turizmi” için 2021’in en etkin çözümlerinden biri olacaktır.

Türkiye’de şu anda en büyük sorun maalesef, Sayın Bakan Mehmet Ersoy ile sektörün çeşitli kademeleri arasında bir ihtilaflı durumun “gizli-açık” devam etmesidir.  Bu ise Türkiye’nin çok acı bir tablosudur. Bu iş sükûnetli bir ara buluculukla halledilmelidir.

Birçok şey yılbaşına kadar belli olacaktır. Bunun için dünya ve hedef ülkeler çok iyi takip edilmeli değişimler ve yeni “trend turizm” istekleri not edilmelidir.

Şu unutulmasın 2021 ve ötesi için hiç bir Turizm durumu eskisi gibi olamayacaktır. Yeni trend turizme uyum sağlayan yaşayacak, uymayanlar ise elveda edeceklerdir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 30 Kasım 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Boris Johnson'ın, göreve geldiği 2019 aralık ayından bu yana ve özellikle pandemi boyunca, halkın gözüne girmek için elinden geleni yapmasına rağmen, etiğe aykırı kara...

Yazarlar
Website Security Test