Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Havacılık hikâyemiz, Dünyanın ilk Siyahi Pilotu bizde!

9.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kör dövüşü olmadan ve insanlar birbirini suçlamadan, aşağılık kompleksi patlamaları yaşanmadan “Şu havacılık tarihimiz nasıl” diye merak ettim.

Tabii Urlalı Anaksagoras ile başlanabilir. O zamanki inanca göre “Tanrı katı olan yıldızlar taştan topraktan” dediği için gittiği Atina’dan sürülmüş Lapseki’de 72 yaşında ölmüş, Evvel Zaman (EZ)  500’de doğan Anadolu bilgesi.

Evvel Zaman’da Çinliler uçurtma kültürünü geliştirmişler.

Yeni Zaman 6 YY’da insan taşıyan uçurtma kayıtları var.

800’lü yıllarda “Arman Firman” diye ismi Latinize edilen Andaluzyalı alim Abbas İbn Firnas’ın iki uçuş gerçekleştirdiği biliniyor.

Yeni Zaman 17 YY’da Hazerfen Ahmet Çelebi’nin Galata kulesinden uçması ise bir efsane sanki.

Yeni Zaman 18 YY’da Hidrojen gazı ile Mongolfier Kardeşler balon ile uçuyorlar. 1803’de ilk helikopter denemesi İtalya’da yıllar sonra ayni yüzyılda Fransa’da yapılıyor.  1930’lara kadar Ferdinand von Zeppelin’in öncülük ettiği Zeplin hava araçları ile gazlı uçuş ve sıcak havalı uçuş devam ediyor.

1800’lü yıllarda planörler ile uçuş denemeleri de yapılıyor. Sonra Samuel Pierpont, Langley  Gustave, Whitehead (Weisskopf) ve Wright kardeşler 1900’ün başından itibaren makine ile uçma hayalini  geliştiriyorlar.

Birinci Balkan Savaşı’nda 1912-13 artık uçaklar kullanılıyor.

Birinci Dünya Savaşı’nda artık önemi kavranan uçma sanayileşiyor.

Almanların ünlü Pilot’u Baron von Richthofen (kırmızı Baron) hava savaşında 80 uçak düşürüyor.

Bizde de hikaye Balkan savaşı ile başlıyor ve dünyanın ilk zenci pilotu bizde! Bunu bilmiyoruz ve yeterince de tanıtmıyoruz; Ahmet Ali Çelikten. Torunları da İzmir’de yaşıyor. Köle olarak Nijerya’dan anneannesi gelen “Arap Ali” adıyla anılan pilot 1969’da İzmir’de vefat etti. Kardeşi Çanakkale’de şehit düşen denizci kökenli havacının kendisi Bahriye Madalyası aldı ve Cumhuriyet’te de pilot yetiştirdi.

Vecihi Hürkuş, Nuri Demirağ isimleri hep zihnimizde.

Cumhuriyet’te 1926 yılında uçak sanayi kuruluyor. Türk Tayyare Cemiyeti ve Alman Junkers firması Kayseri uçak fabrikasını kuruyorlar ve uçak üretimi başlıyor. Junkers firması 2. Dünya Savaşı öncesi çekiliyor ve ama çabalar devam ediyor 1937’de hâlâ ayda 2 uçak imal ediliyor. Eskişehir’de de bir uçak Fabrikası kuruluyor.1947’den itibaren Marşal yardımları olarak ABD’den uçak geldiği için üretim yapılmıyor ve ülkedeki sanayinin gelişmesi duruyor. Hilts (1948) ve Thornburg (1948 -1950) raporlarında bu tür yatırımlar tavsiye edilmiyor.

1948 yılında Hava Kuvvetleri komutanımız “ABD den bedava uçak almak varken ben ülkede pahalı uçak üretilmesine taraftar olsam bu millet beni asar” diyor.

Rusların 2. Dünya Savaşı sonrası soğuk savaşta Kars – Ardahan talepleri vs. sadece İnönü değil, Bayar’ın da dümeni çevirememesi nedeniyle şimdiki bilgi ile dünyaya bakınca havacılık sanayimiz gelişemiyor.

Havacılığa bugünkü göz ile bakınca 15. YY’da yaşasam, “ben olsam” falan diye hikaye yazmak kolay. “Hem buharlı makine, hem helikopter, hem elektrik geliştirirdim” demek de kolay da, tarih öyle gelişmiyor. Bari şu dünyada ilk “uçan siyahi “olan ve ninesi Nijerya’dan gelen pilotumuzu filmciler hikaye yapsalar.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 27 Kasım 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Sosyal medyada dolaşan bir palyaço fotoğrafının Instagram'da hiçbir şekilde profil fotoğrafı yapılamadığı iddia ediliyor. Fotoğrafın üzerinde oynanmış bir palyaço foto...

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Kasım 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Kasım 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 24 Kasım 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 23 Kasım 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test