Facebook ta paylaştweet le

Piyasalara inanıyoruz

9.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bu günlerde yaşananları her şeyi bilen ‘’en’’ Baba Vanga’nın bildiğini zannetmiyorum. Medyaya bakarsanız Donald Trump’ın coronaya yakalanacağını bile biliyordu ama neyse.

Ben gözümle gördüğüm, yaşananlara inanamazken, kör bir ihtiyarın bütün bu olanları önceden bildiğine inanmamızı istiyorlar.

İnsanlar kas ve kemikten oluştuğunu ve yüzde altmışının sudan oluştuğunu derslerde öğrenmiştik fakat insanların duygusal bir varlık olduğunu, öğrendiklerine değil; inandıklarına sadık olduklarını yaşayarak öğrendik.

Doların yükseleceğine inanan insanlarımızın, doları 2 yılda olması gereken 6,20/6,50 aralığını aşmaması gerekirken, 8 liraya dayanmasında, ne kadar payı olduğu tartışma konusudur.

Dünya borsalarıyla birlikte Borsa İstanbul da yatırımcı akınına uğradı ve akın devam ediyor. Halka arzlar son 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Dünya borsalarını çökmekten kurtaran küçük hisse rallisinin bir benzeri bizim borsamızda da yaşanmaya devam ediyor.

Şöyle bir hafızamı tazelediğimde, Suriye operasyonu, Libya operasyonu, ABD - İran gerilimi, pandemi, Doğu Akdeniz gerilimi ve en nihayetinde Azerbaycan - Ermeni savaşı bile borsacıları yolundan çeviremedi.

Bu gidişe bakıldığında borsaları bu rutininden döndürebilecek bir olay ya da gelişmenin olamayacağı düşüncem gün geçtikçe güçlenmeye devam ediyor.

Türkiye’nin dışından, Türkiye hakkında geliştirdikleri olumsuz inançlarının büyük kısmının, olasılık varsayım, paketine sarılmış ön yargılar olduğu her gün bir vesileyle ortaya çıkıyor.

İşin aslına bakarsanız gelişmiş ya da gelişmekte olan tüm ülkelerin krizle başetme konusunda Ülkemizden daha az yetenekli ve daha az başarılı oldukları muhakkak.

Fakat dünya siyaseti ve dünya tarihi, sokaktaki insanları ne kadar etkiliyorsa, finans uzmanlarını, portföy yöneticilerini de aynı seviyede etkiliyor.

İnançlar üzerinden düşündüğümüzde ise Türkiye’nin siyasi arenada attığı her adım, finans dünyasında bir karşılığı oluyor.

Bir Ülke, silahlı çatışmanın içinde olduğunda, ya da bir çatışmaya taraf olduğunda, ona karşı olanların silah ve yedek parça ambargolarına başlamaları gibi; finansal piyasalarda yatırım yapanlarda, bu yatırımın kendilerine ve yatırım yapılan ülkeye getireceği fayda ve zarara çok dikkatli baktıklarını unutmamak gerekiyor.

Piyasalara, inanmak, piyasaların en doğru kararı verdiğine inanmayı gerektirir. Fakat piyasaların yanlış üstüne yanlış yaptığı bir dönemde bu olguya inanmak doğrusu çok zor oluyor.

Fakat işin doğru tarafı şu ki piyasa eninde sonunda dengesini bulur fakat bu denge bulma süreci sarsıntılı ve can acıtıcı olabilir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar