Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Un ihracatında lider kalmak için daha fazla buğday üretmek zorundayız

16.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinde, tahıl öğütme, tohum işleme ve un sektörü uzmanları için etkinlikler düzenleyen ve değirmencilik sektörü uzmanlarını bir araya getiren IAOM’un Avrasya Bölge Direktörlüğü’nü Türkiye ve Başkanlığı’nı ise Eren Günhan Ulusoy üstlendi.

Pandemi süreci bir ürünün stratejik önemini bir kere daha gözler önüne serdi. Herkes un stokladı. Türkiye’nin un ihracatında dünya lideri olması bir anda una yönelik büyük talebi karşılamasını sağladı. İhracat durdu, un üreticileri, ya da ihracatçıları market raflarını unsuz bırakmadı. Türkiye rahat bir nefes aldı…  O günleri Uluslararası Un Sanayicileri ve Hububatçıları Birliği (IAOM) Avrasya Başkanı Eren Günhan Ulusoy şöyle anlatıyor:

-  “Çok sıkıntılı bir süreçti. Un büyük talep gördü. Herkes küçük çapta un stokladı. Eşimiz dostumuz bizden un talep etti. Un üreticilerinin dünya ihracat lideri olması bu süreci doğru yönetmemizi sağladı. Türk halkının un ihtiyacı anında karşılandı. Ama gördük ki un çok önemli. Şu anda başta Çin olmak üzere bütün ülkeler un stoklamaya çalışıyor. Un en stratejik ürün. Bunu bütün dünya gördü. Bu arada sektörümüz de pandemiye göre hazırlıklarını arttırdı. İkinci bir dalga olduğunda hem hammadde olarak, hem üretim, hem ambalaj ve paketleme kapasitesi olarak gerekli hazırlıklarını tamamlamış durumda. Sektörümüz, herkesin bu temel gıdaya ulaşması için bütün hazırlıkları tamamlamış durumda.”

 

Eren Günhan Ulusoy, bu yıl da Türkiye’nin ihracat şampiyonu olacağını vurguladı ancak şu noktalara dikkat çekti:

-  “2020’nin ilk 9 ayında 2 milyon tonun üzerinde bir ihracat gerçekleştirdik. Son 7 yıldır dünyada ihracat şampiyonu olan sektörümüz, bu yılı da yeni bir ihracat rekoruyla kapatmaya hazırlanıyor. Ancak bunun sürdürülebilir olması için buğday üretiminin daha da artması lazım. Pandemi sürecinde verilen mesaj çok önemliydi. Her karış toprak ekilmeli dendi. Buğday üretimini bunun içine sokmamız lazım.  Un ihracatındaki liderliğimizi pekiştirmemiz, kalıcı hale getirmemiz için mutlaka Türkiye’nin daha fazla üretim yapması lazım. Çünkü gördük ki bir kriz anında buğday ithal edip, un ihracatında lider olmak mümkün değil. Üretici ülke bazen buğday satma konusunda cimri davranıyor. Önce kendi ülkesini düşünüyor. Rusya bunu yaptı, yine yapabilir. Bu yüzden bizim liderliğimizin kalıcı olması daha çok buğday üretmemizle ilgili.”

 

Dünya buğday üretiminin 770 milyon ton düzeyinde olduğunu vurgulayan Ulusoy,  ayrıca şu bilgileri verdi:

- “Buna karşılık 750 milyon tonluk bir buğday tüketimi söz konusu. Mevcut stoklarla birlikte toplum dünya buğday stoğu 330 milyon tona çıkacak. Bu duruma rağmen buğday fiyatları artıyor. Karadeniz piyasasında, ki dünyanın en büyük ihracatçısı olan Rusya’da buğday fiyatları sezondan itibaren yüzde 20’lik bir yükseliş gerçekleştirdi. ABD borsalarında da aynı seviyede bir artış söz konusu. Bu arada herkes stoğu artırmaya çalışıyor. Örneğin; Pakistan normal süreçte hiç ithalat yapmayan bir ülkeyken, üst üste ihalelerle buğday aldığını görüyoruz. Çin’in kendi stoklarını güçlendirmek için 7 milyon ton ithalat yapacağı öngörülüyor. Mısır, Suudi Arabistan zaten her sene olduğu gibi güçlü alımlarına devam ediyorlar. Bu yüksek alımlar, fiyatların yükselmesine sebebiyet verdi. Çin’in özelinde baktığımızda dönem sonunda 163 milyon ton stokla kapatması bekleniyor. Bu da dünya stokunun yarısı anlamına geliyor. Pandemi sonrası bütün ülkeler gıda güvenliğinde buğdayı çok önemli, stratejik bir noktaya koydular. Tedarikte aksama olmaması için stoklarını yüksek tutuyorlar. Buradan yine Türkiye’ye dönersek Türkiye’de de benzer bir durum söz konusu. Gıdanın önemi, önceki dönemden artan öneminden dolayı yüksek bir talep görüyoruz. Bütün bunlar gösteriyor ki gıda güvenliğini sağlamak için ve un ihracatında lider kalmak için daha çok buğday üretmemiz lazım. Bunu nasıl yaparız herkesin bunun üzerine düşünmesi lazım.”

 

Un Türkiye’den alınır

Eren Günhan Ulusoy, yaklaşık beş yıldır Türkiye’nin genç liderleri arasında yer alıyor. Başında bulunduğu Ulusoy Un, üretim kapasitesini bir yılda iki kat artırmayı başarıp dünyanın tarımsal sanayi alanında sayılı markalarından biri olma hedefini yakaladı. İhracatta Türkiye 335’incisi olan Ulusoy Un Türkiye’nin 500 devi arasında ilk 380’de yer alıyor. Bu durumun ölçek olarak kendilerini farklı bir noktaya taşıdığını söyleyen Eren Günhan Ulusoy, “Şu anda Türkiye unda bir marka haline geldi. Dünya piyasasında unu nereden alınır sorusuna cevap Türkiye oluyor. Aynı zamanda ölçek olarak farklı bir noktaya geldik. Bir gemi unu nereden buluruz sorusuna cevap da Türkiye oluyor. Biz un işinde artık marka olduk. Bunu kaybetmemek için buğday tedariki konusunda da kendi imkanlarımız güçlü olmalı” diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test