Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Hepatit (Karaciğer iltihabı) ve Nobel

16.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Önce A vardı, Hepatit A; sonra 1960l’arda Hepatit B virüsü bulundu. 1974’de Amerikalı Baruch Blumberg B virüsünü bulduğu için Nobel ödülü aldı.

70’lerde “non A, non B” derdik; ikisi de olmayan ama bir virüs olduğu tahmin edilen etkene. Yani A da, B de olmayan virüs.

Şimdi 2020 yılında Nobel ödülüne “Hepatit C virüsünü net olarak ortaya koydukları için” Harvey Haughton ve Rice Nobel’e layık görüldüler.

Artık benim tıbbiyede okuduğum yıllarda iki olan karaciğer iltihabı yapan virüs sayısı beşe çıktı: A,B,C,D,E virüsleri.

Son Nobel ödülü hakkındaki bilimsel yazıları okurken artık hekim eskisi olarak ahkam kesmemem gerektiğini de tekrar anladım. Çünkü bilgi teknoloji ve tedavi imkanları epeyce gelişmişti. O konu ile “tam zamanlı” ilgilenmeyince insan yanlış tavsiyelerde bile bulunabilir eskimiş bilgi ile. 

Bu yeni bilgi ile birçok siroz vakası zamanla tarihe karışacak. İlerde aşılar geliştirilebilecek vs. Dünya Sağlık Örgütü tahminlerine göre dünyada 70 milyon kadar insan bu hastalıktan yani karaciğer iltihabından muzdarip. Türkiye’deki tahmin edilen hasta sayısını yaklaşık 300.000; yani Kars İlimizdeki nüfustan az fazla, Yozgat nüfusundan biraz daha az.

İyi ki bu tür ödüller ve kutlamalar var. Verilirken hatalar yapılsa da, bu tür ödüller bu konulara kafa yoran insanları teşvik ettikleri için çok önemli. Maddi getirileri çoğu ünlü bir futbolcunun transfer ücretine falan yaklaşamasa bile! Ben doğrusu ekonominin o tarafını hiç mi hiç anlayamıyorum.

Covid ile uğraştığımız şu günlerde bu Nobel ödülü de geleceğe ümit ile bakmamıza bir neden. Bundan 5 ay öncesine göre Covidden ölenlerin de sayısı azaldı.

Covid 19 bize “akciğerde ve tüm organlarda pıhtılaşmanın çok önemli olduğunu” anlattı.  Ben önlem olarak gün aşırı 500 mg’lık tabletten çeyrek aspirin alıyorum veya bir bebek aspirini.

İlk başka solunum cihazı yetersizliği bir sorun idi. Şimdi artık daha fazla bilgi oluştu. O safhaya varmadan tedavi daha başarılı.

Günlük kör döğüşü içinde fazla üzüntüye boğulup moralinizi bozmayın kardeşlerim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test