Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Turizmimiz, Nasrettin Hocalık!..

16.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Pandemi sürecinde “büyük darbe yiyen” turizmimizle ilgili “acı” bir yazı okudum, Antalya Ekspres Gazetesi’nde, Haşmet Öyken imzalı… Anlattığı tablo, tam da Nasrettin Hocamızın bilinen fıkralarından birini hatırlattı, bana…

Hocamız, kasaba pazarının girişinde 1 akçeye 8 yumurta almış, pazarın çıkışında “9 yumurta 1 akçeye, 9 yumurta 1 akçeye!” diye bağırarak satmaya başlamış.

Durumu gören bir arkadaşı “Yahu hocam, 1 akçeye 8 yumurta aldın, 9 tanesini 1 akçeye satıyorsun. Zarar ediyorsun, bu nasıl iş” diye sormuş.

Hoca, “Amaaan” demiş; “Boş ver, dostlar alış – verişte görsün!..”

Haşmet Öyken, yazısına “Durduk durduk bayramdan sonra iki satır turizm yazdık fincancı katırlarını ürküttük. Dediğimiz de şu; ‘Antalya’ya milyon milyon turist geliyor ama biz kent merkezinde görmüyoruz! Antalya'nın turizm politikasında bir yanlışlık mı yapıyoruz? Turizm, Havaalanı ile oteller arasında kalmasın’ dedik” diye başlıyor.

Sonra da “bir arkadaşının kendisine gönderdiği” bir yazıyı “Antalya’ya milyon milyon turist geliyorsa otelciler kazandıkları parayı koyacak yer bulamıyorlar diye düşünmeyin. İşin aslı öyle değilmiş. Benim yazılarım üzerine Barış Balcı isimli arkadaş, yapılan turizmin çok akıllıca olmadığını anlatan bir yazıyı sevgili Emin Altıner'e göndermiş o da bana gönderdi. Buyurun hep birlikte okuyalım” diyerek sütununa alıyor. İşte o yazı…

“Bunlara geri zekalı dediğimde bana kızıyorlar, ya şimdi olayı kısaca anlatacağım bana hak verip vermemek sizin düşüncenizde...

Rusya'dan Antalya'ya erken rezervasyonla 20 dolara her şey dahil müşteri alıyor Rus turizm acenteleri. Velhasıl Antalya otellerinin yüzde 98'i bu şekilde acenteler ile çalışıyor. Sonuçta bu paranın 10 doları bizim otellerimize kalırken geri kalan 10 doları ise Rus turizm acentelerine kalıyor. Ülkelerindeki ekonomik sıkıntıdan dolayı iki yıldır fiyatlara zam yapılamıyor, düşünün ki 30 dolara müşteri bulamıyorlar Antalya'daki her şey dahil sistem otellere. Şimdi asıl konuya gelirsek bu Rus acenteleri Türk Turizm Bakanlığı’ndan uçak başına 5 bin dolar turizm teşvik primi ile yüzde 50 yakıt desteği alıyorlar. Üstüne havalimanı ücreti de ödemiyorlar. Her uçak ise ortalama 200 Rus turist getiriyor. Peki kişi başı otellerimize ne kadar kalıyordu? 10 dolar x 200 = 2 bin dolar, biz ne kadar veriyoruz bu adamlara? 5 bin dolar + uçak yakıtı!..

Gelelim Bodrum'a... Almanların TUI Turizm Acentesine bağlı Mein Schiff gemileri buranın limanına uğruyor, nitekim gemilerin hepsi öğleye doğru gelip akşama doğru gidiyorlar. Alman firması gemilerindeki yolcu sayısıyla isim listesini limana teslim ediyor ve getirdiği her yolcu başına Türk Turizm Bakanlığı’ndan bu firmanın hesabına 30 dolar turizm teşvik primi yatıyor. Eğer 2 bin 500 yolcu getirmiş ise 30 x 2 bin 500 = 75 bin doları cebine atıyor, fakat çoğu zaman Bodrum esnafı bu yolcuları görmüyor bile. Yine çoğu bırakın yemek yemeyi bir çay veya kahve dahi içmeden gemisine geri dönüyor. Yalnız buradaki asıl olay Mein Schiff gemileri Bodrum'dan sonra Yunan adalarına uğruyor ve Yunanistan bu gemilerden yolcu başına 27 dolar liman hizmet ücreti olarak para alıyor. Anlayacağınız Bodrum'a kısa süreli uğrayan bu gemilerin hepsi de aslında Yunanistan'daki liman konaklamalarını bedavaya getirmek için Bodrum'a geliyorlar. Yoksa sevdiklerinden değil yani!..

 

Özetle parayı Türkiye'den alıp Yunanistan'a veriyorlar!..

Şimdi bu geri zekalılar bir de ‘Biz turizm yapıyoruz’ diye övünüyorlar, halbuki yabancı turizmcilerin tecavüzüne uğruyorlar haberleri yok!..

Evet, tekrar tekrar söylüyorum bunlar geri zekalı! Haksız mıyım?  Haydin afiyet olsun...”

 

Acı gerçekler ve kıssadan hisse!..

Haşmet Öyken…

Antalya Ekspres Gazetesi 37 yaşında… Sahibi, 45 yıllık gazeteci olan Haşmet Öyken idi. Sütunumdaki ana yazıyı yazmama sebep olan meslektaşım.

Kısa bir zaman önce, gazeteyi, gene aynı gazetede çalışan bir başka arkadaşına Uğur Keskin’e devretti.

Devrederken yazdığı “Veda” yazısında “Antalya Ekspres, Mustafa Kemal Atatürk'ün yolunda, yurtsever, milliyetçi, çağdaş, haktan ve haklıdan yana yayın politikasını sürdürecektir. Antalya Ekspres'in onunla daha da ileri gideceğine olan inancım tamdır” diyor. Kırgın ve “yerel medyanın acı gerçeklerini” anlatıyor;

“… Bu gazetenin yaşaması için birçok kişi maddi ve manevi bedeller ödedi. Cevat Alp Abi, Hüseyin Demirtaş ve ben... 37 yaşındaki Antalya Ekspres'in 16 yılında ben varım.

Mesleki bir kaderin cilvesiydi Antalya Ekspres. Sonra inandığımız şeyler için mücadele verdiğimiz bir kaleye dönüştü. Yaşamak zordur yerel gazetecilikte, bolca şans gerekir insana. Kimse benden daha iyi bilemez, çünkü tam kırkbeş yıldır bu serüvenin içindeyim. (Öyken, 1975’de Yeni Konya Gazetesi’nde gazeteciliğe başlamış. ÖU.)

“… Eğer bu memleket turizmden nemalanıyorsa biz de turizm şehri Antalya'da yaşıyorsak herkes payını alsın’ dedik.

Turizm nazik bir konu. Antalya basını da bu yumuşak karnı bildiği için her zaman hassasiyetle yanaşmıştır turizm meselesine.

'Aman Antalya turizmi yara almasın' diye gazetecilik mesleğini bile neredeyse feda eder hale gelmişizdir.

Antalya medyası görevini yapmıştır ama 600 kilometre sahil içinde irili ufaklı yüzlerce turizm tesisi biz gazetecilerin Antalya için bu hassasiyetini hiç kaale almamışlardır.

Zaten bizim için de aslolan Antalya’dır. Tesis sahipleri hiç umurumuzda değildir. Kişisel dostluklarla güçlü birliktelikler yaptığımız arkadaşlarımızı bir kenarda tutuyorum. On beş yıldır Antalya Ekspres’teyim bir tek otel reklamı veren olmadı. Gazetelerimize abone olan turizmci sayısı bir elimizin parmakları kadardır.

Tüm bunlara rağmen Antalya medyası turizmci ile ağlamıştır kötü günlerinde ama turizmci ile hiç gülmemiştir.”

 

İnternet’te “esen” rüzgarlar!..

 

İster inanın, ister inanmayın; “bu uygulama yüzünden” Mahkeme kapısında “boşanmaktan vazgeçenler” bile oluyormuş…

 

Erdem ve politika…

Çağdaşlaşmamız politikanın hedefi olduğuna göre geçmişe dönmek yanlıştır. Şair Yahya Kemal’in söylediği gibi politikamız “Kökü mazide olan atidir.”

Geleceği, geçmişe tercih ettiğimiz gibi, aklı, bilimi ve teknolojiyi yaşam kılmış olan batı, rotamızdır.                                                  Ali Naili Erdem

 

Sözün Özü

Bu hafta Sözün Özü, bir İranlı düşünürden… Bizim birçok siyasetçimize, gazetelerde yazan çizenimize, TV’lerde koşuşan uzman ve yorumcularımıza ithaf olunur: “Ben nezaketi ağaçtan öğrendim. Ona tekme attım, o tepeme çiçek yağdırdı. Bu utanç bana ibretlik ders olarak yetti.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test