Facebook ta paylaştweet le

Mahkeme anayasa suçu işliyor

16.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Anayasada iki madde açık açık diyor ki Anayasa ve Anayasa Mahkemesi kararları yasama, yürütme ve yargı organları, idari makamları, kamu kurum ve kuruluşları ile tüzel ve gerçek kişileri bağlar. Burada demek ki Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karar beğenirsin beğenmezsin yargı organlarını da bağlar demektir. 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa’ya aykırı bir işlem yapmıştır. Anayasa ihlal edilerek görev suçu işlemiştir.

Anayasa Mahkemesi, son zamanlarda eleştirilerden öte, bir yüklenme, adeta hedef seçme gibi tepkilere maruz bırakılıyor. Sayın Devlet Bahçeli’nin “AYM’nin kapatılmasını ve yerine bir ‘Yüksek Mahkeme’ kurulması” çağrısı ve Sayın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Anayasa Mahkemesi ile ilgili açıklamaları bana göre bir yüklenmeydi. Akıllara, “Acaba yargı organları üzerinden AYM’nin yapısıyla ilgili bir zemin mi hazırlanıyor” sorusunu getiriyor. Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararı beğenmeyip eleştirebilirsiniz, yüklenme gibi Son zamanlarda Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararlar nedeniyle eleştiri her zaman yapılır bana göre yapılan yüklenmeydi.

14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı üzerine Hakimler ve Savcılar Kurulu mutlaka bir soruşturma açması gerekiyor. Daha 16 Louis zamanında Fransa’da yargının durumunu anlatan çok güzel bir söz vardır. ‘Bizim kurumlarımızın içinde öyleleri vardır ki (yargı organından bahsediyor) biz onlar karşısında kendimizi aciz hissederiz ama bu acizliğimizle onur duyarız, gurur duyarız.” Ülkemizin bu şekilde bir yargı görüşü nasıl olur bilmiyorum. AYM’nin verdiği kararları hukukçular eleştirebilir, ama kararı tanımamak hukukun üstünlüğünü zedeler. Hukukun üstünlüğü, Anayasanın üstünlüğü anayasaya bağlılık, demokratik bir ülkenin en önemli ilkesidir. Bunu sağlayamıyorsanız o azam kaos doğar ve rejimin adı değişir. Doğrudan doğruya yürütmeye bağlı mahkemeler olursa o zaman başka bir yönetim şekli olur. Kuvvetler ayrılığı dediğimiz sistemin geçerli olması lazım. Yargı organlarının bağımsızlığı açısından biraz daha saygılı olmak gerekiyor. Kararını eleştirebilirsiniz, ama kararı uygulamamak adaleti zedeler.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 13 Mayıs 2021 Perşembe. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 12 Mayıs 2021 Çarşamba. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 11 Mayıs 2021 Salı. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 10 Mayıs 2021 Pazartesi Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 8-9 Mayıs 2021 Cumartesi.Pazar Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar