Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Öldüren sahte rakı mı; toplumsal bunalım mı?”

16.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Son günlerde yaşanan sahte rakı ölümleri 50’i aşarken, sorunu sadece bir içki olayı görmek sığ bir bakış açısı olduğu gibi sorunları örtbas etmekten öteye geçemez. Zira Türk Toplumu Cumhuriyet döneminin en büyük bunalımını yaşıyor. Pandemi, işsizlik, yoksulluk, pahalılık, ekonomik krizler ile içerdeki ve dışarıdaki çözümsüzlüğe dayalı siyasi gerilimler insanımızı bunaltmış durumda. Toplumsal sorunları çözmesi gereken siyasiler, çözümün değil gerilimin, siyasi çatışma kavga ve çözümsüzlüğün bir parçası olarak insanımızın gelecek ümitlerini de yok ediyorlar.

Böylesi bir bunalım ortamını, geçici olarak da olsa, unutmak isteyen insanımız içkide sığınma arıyor. Ancak toplumun eriyen orta kesimi içinde kitleler güçlü biçimde yoksullaşırken, ekonomik gücü sağlıklı içki için yetersiz kalıyor. Etil ve metil alkol farkını bilinçli olarak bilen çoğu kimse artık içkisini kendi evinde kendi üretiyor. Ancak toplumsal bunalımın ve ekonomik krizin çözdüğü toplumsal değerler ortamında kaybolan ticaret ahlaki ve etiği birçok fırsatçıyı, insan katili olmaya bile yöneltebiliyor. Hak, hukuk, adalet, etik, doğruluk ve dürüstlük değerlerinin toz duman olduğu ve bu kayboluşa ilişkin sayısız örneklerin her gün medya ortamında gözlendiği, inanması güç bir dönem yaşıyoruz. Toplumda aklı selim değerleri kaybolmuş, empati ve diğer insanları düşünmek ve onların da haklı olabileceği görüşü yok olmuş gözüküyor. Bunun yerine güçlü her zaman haklıdır görüşü daha çok geçerli iken insanlar bu sorunlardan kaçış arıyorlar. Ancak kaçışın sağlıklı yolu bu insanlar için ya pahalı ya da insani değerlerini kaybetmiş fırsatçıların tuzağına yem olmak durumuna düşüyorlar. Toplum adeta bir çürüme süreci yaşıyor.

Bir yerde sorun var ise, mutlaka çözümü de vardır. Türkiye bu bunalım ortamından çıkabilir. Türkiye’nin bu günkü bunalımı en başta ekonomik ve toplumsal ağırlıklı gözüküyor. Ancak ekonomik ve toplumsal bunalımların çözümü de siyasi kararlardan geçiyor. Bu nedenle öncelikle siyasilerin girdikleri çatışmacı rotadan aklıselim, dengeli bakış açısı ve kendileri dışındakilerin de haklı görülebildiği, bütüncül beynin bilinçli ve bilimsel bakış açıları rotasına girmeleri gerekiyor. Bu günkü sorunları orta beyin işlevi olan sadece bizim görüşümüz haklıdır diyen bir tutum ile çözmek asla mümkün olamaz. Bu durumda bunalım daha da derinleşir. Sahte rakı ölümleri yaşanan çözümsüzlüklerin bir göstergesidir. Bu olgular hepimizi aklıselim ve ölçülü davranışa yönlendiremez ise toplumsal bunalım ne yazık ki daha da içinden çıkılmaz duruma dönüşür. Daha başka göstergeleri görme ve bekle lüksümüzün kalmadığı bir toplumsal bunalımdayız. İçinde yaşadığımız durum, istisnasız hepimizi toplumsal sorumluluk bilinci ve sosyal dayanışma içinde davranmaya; birlikte çözüm aramaya davet ediyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test