Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sosyal medyadaki numara komşusu akımında sıkıntılar başladı

20.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Sosyal medyada patlak veren numara komşusu akımı iyice yayıldı ve sıkıntılar ortaya çıkmaya başladı. Uzmanlar numara komşusu akımı için uyarılarda bulunuyor. Numara komşusu nedir, nasıl yapılır, numara komşusu nasıl bulunur? İşte sosyal medyadaki son akım numara komşusu ile ilgili her şey...

Sosyal medyanın son akımı "numara komşusu" olayında sıkıntılar çıkmaya başladı. Öncelikle nasıl yapıldığına bakalım. Sosyal medyada yeni akım olan numara komşusu bulmak şöyle oluyor;

Cep telefonu numaranızın son hanesinin bir üstü veya bir altını yazarak hiç tanımadığınız birine mesaj veya çağrı bırakıyorsunuz. Daha sonra iletişim başlamış oluyor tabi sizin numaranızın bir üstü veya altı kullanılabilir bir numara ise.

Ancak numara komşusu akımında büyük sıkıntılar mevcut ve sosyal medyada dolaşan ekran görüntülerinde yaşanan sıkıntılar ortaya çıkmış durumda. Hiç tanımadığı birine sadece numara komşusu diye mesaj gönderen kişiler, başkalarının numaralarını, profil resimlerini ve yaşanılan konuşmayı internette yayımlayabiliyor.

Bilişim hukuku alanında çalışan Avukat Rıdvan Yıldız, görünüşte bir numaraya "selam" veya "merhaba" yazmanın bir suç ya da hak ihlali gibi görünmediğini belirtiyor ancak ortaya çıkacak sonuçların hukuki açıdan çok farklı olabileceğini söylüyor. Yıldız, "Numara komşusuna mesaj akımının devamında mesaj ısrarı sürebilir. Bu noktada, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 123'üncü maddesinde düzenlenen 'huzur ve sükunu bozma' suçu oluşabileceği gibi cinsel taciz gibi suçlar da ortaya çıkabilir. Yine bu mesajlar yüzünden insanların ilişkileri zarar görebilir, başka sorunlar doğabilir. Basit bir mesaj gibi görünen bir eylem, öngörülemeyen zarar ve sonuçlar doğurabilir. Bunlara dikkat etmek gerekir" diye konuştu. Yıldız, söz konusu mesajlar nedeniyle insanların beklemedikleri bir şekilde kendilerini savcılık ve mahkemelerde bulabileceğini söyledi ve "Kişisel telefonlar insanların özeli olduğu için nasıl ki komşumuzun kapısını rastgele çalmıyorsak elektronik iletişimde de insanların özel hayatına dikkat etmeliyiz. Bir taraf fotoğrafın silinmesini istiyorsa buna rağmen silmemek hukuka uygun olmayacaktır" değerlendirmesini yaptı.

GİZLİLİK AYARI

En sık kullanılan mesajlaşma uygulaması Whatsapp'ta fotoğrafınızın başka kişiler tarafından görülmesini istemiyorsanız uygulama içinde 'Ayarlar > Hesap > Gizlilik' adımlarını takip edebilirsiniz. Bu sekmeden profil fotoğrafınızın, 'Hakkımda' kısmındaki bilgilerinizin kimler tarafından görüleceğini ve sizi kimlerin gruplara ekleyebileceğini düzenleyebilirsiniz.

İşte sosyal medyadaki yeni akımda yaşanan en ilginç olaylardan biri;

Akıma katılan bir Twitter kullancısı da numara komşusunun Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir olduğunu fark etti ve Özdemir'le olan konuşmalarını paylaştı.

 

 

 

 

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test