Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yeni normalde çalışma ortamları nasıl olacak?

23.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Yeni dönemde mekanlar, çalışma ortamları nasıl olacak. Nurus Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Güran Gökyay aylardır bu konuda çalışmalar yapıyor.

Pandemi sonrası iş hayatına yeni kavramlar girdi. Yeni normal, uzaktan çalışma, ev ofis gibi… Şimdi hepimiz bu kavramların altını doldurmaya çalışıyoruz. Etkinlikler yapılıyor, beyin fırtınası toplantıları. Hepsinde yeni ortaya çıkan kavramların altı doldurulmaya çalışıyor.

Virüs daha çok ofise girdi, iş hayatımız kökten değişti. Evimiz, ofisimiz oldu, özel alanlar çalışma alanına dönüştü. Şimdi sistemi yeniden başlatma zamanı. Artık Türkiye ve dünyada yepyeni bir çalışma düzeni, yepyeni bir dönem başlıyor.

İşte bu yeni döneme ilişkin önemli çalışmayı Türkiye’nin en köklü mobilya firmalarından Nurus yapıyor. Nurus Yönetim Kurulu Başkanı Güran Gökyay yapılan çalışmaya sosyologların, bilim insanlarının, sektör yetkililerinin katıldığını vurguluyor ve şu bilgileri ekliyor:

  • "Şu soruların yanıtını arıyoruz. Yenidünyanın yeni insanı için iş hayatı nasıl değişecek, bu değişimin mekân üzerindeki etkileri ne olacak, mimari standartlar ve mekan kurgusu nasıl değişecek, insana yönelik tasarım ve teknolojiler nasıl etkilenecek, dünya örnekleri bize nasıl yol gösterecek, çalışma ve yaşam dengesi nasıl yeniden kurulacak, sosyal mesafe, mekânları nasıl şekillendirecek?"
  • "Bu soruların yanıtı yeni tasarımı, yeni başarıların yolunu açacak. İnsan, çalışan sağlığı ve iş yeri güvenliği, sürdürülebilirlik, teknoloji, tasarım konusunda komisyonlar oluşturduk. Bu çalışmaları sadece kendimiz için değil ülke ve insanlık için yapıyoruz. Türkiye’nin ARGE merkezine sahip tek mobilya şirketi olarak bunu yapmalıydık. Çünkü gelen müthiş değişime ayak uyduran yenidünyada çok etkili olacak."

 

Koltukta katma değer çok önemli

Nurus Yönetim Kurulu Başkanı Güran Gökyay yeni çalışma ve hayat biçimine ilişkin çalışmanın çok önemli olduğunu vurguluyor ve yeni yol haritasını şöyle anlatıyor:

- " Artık bir mobilya şirketinin ötesine geçmeliyiz. En hafif uçak koltuğu ofis koltuğunun fiyatını ikiye katlıyor. Yeni yapılan Atatürk Kültür Merkezi’nin koltuklarını biz yapacağız. Ama onlar koltuk ötesi olacak. Akustik ve ses testleri yapıyoruz."

. "Şimdi akustik pod camla”lar, kalabalık ofislerde her türlü ileri teknolojiye sahip ses geçirmeyen çalışma imkânı sağlayan özel izole kabinler üzerine yaptığımız çalışmayı geliştiriyoruz. Türkiye’den Çin’e bu teknoloji ihraç eden ilk marka. Böylece Nurus Çin’e teknoloji satan tek Türk şirketi oldu."

Bütün bu gelişmeler bakıldığında Nurus yeni dönemde yeni çalışma ortamlarının şekillendirilmesinde büyük rol oynayacak. Türkiye'nin ilk ve tek covid19 test kabinlerini üretip hastanelere bağışlayan Nurus yeni çalışma hayatının donanımı ve yöntemleri konusunda öne çıkacak gibi görünüyor.

Renan - Güran Gökyay kardeşler hem tasarım hem de mucitlik konusunda önümüzdeki dönemde isimlerinden çok bahsettirecekler.

Sektörün önde gelen isimlerinden bazıları, onları tarihte ilk motorlu uçağı uçuran Wright kardeşlere benzetiyor… Güran kardeşler yeni çalışma ortamlarında, uçak koltuğunda ve bir çok alanda şeni nesil çalışmalara imza atarlarsa açıkçası şaşırmayız.

 

Nurus hakkında kısa bilgiler

* Türkiye’nin en büyük ofis mobilya ve tasarım şirketi

* En son İstanbul havalimanının 30 bin koltuğunu tasarlayıp ürettiler

* Ankara’da Teknoloji geliştirme konusunda büyük bir arge merkezleri var

*En son kalabalık ofisler için ürettikleri ‘’akustik pod calma’’ adını verdikleri ürünlerinin patentini ve teknolojisini Çinliler satın aldı.

* Çin’in ardından Avusralya’dan Holanda’ya kadar birçok ülke bu ürünün kendisini ve teknolojisini satın almak için görüşme halinde.

*Akustik pod calma’lar, kalabalık ofislerde her türlü ileri teknolojiye sahip ses geçirmeyen çalışma imkanı sağlayan özel izole kabinler.

* Mobilyanın yanı sıra, THY’ye özel uçak koltuğu, askeri uçaklara fırlatma koltuğu, ileri teknoloji içeren özel drone’lar, uçak tasarım gibi çok farklı teknolojiler üzerine de çalışıyorlar.

*50’den fazla ülkeye ihracat yapıyorlar.

 

Şirketin tarihçesi

Nurus yenilikçi, yaratıcı ve fonksiyonel tasarımlarıyla üretiminin yüzde 40’lık kısmını Abu dabi’den Hindistan’a, İtalya’dan Yeni Zelanda’ya kadar kendi markasıyla 50’dan fazla ülkeye ihraç ediyor. Kuruluş 1927 yılında Ankara’da Nurettin Usta’nın kurduğu bir marangoz atölyesinde başlıyor. Şirketin adı Nurettin Usta’dan geliyor Nurettin Usta’dan sonra işleri ilk kadın sanayici olan kızı Birten Gökyay ve eşi Akın Gökyay devraldı.

Daha sonra Renan ve Güran Gökyay kardeşler görevi devraldı ve dünyada örneği az bulunan üçüncü kuşak başarı hikayesini yazdılar.

Nurus tasarımdaki inovasyon başarısıyla; BOSCH, BMW, DAİMLER, PORSCHE, BRAUN gibi devlerle dünyada geleceği şekillendiren 200 markanın yer aldığı Alman Tasarım Konseyi’ne davet edilen ilk ve tek Türk markası oldu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test