Facebook ta paylaştweet le

Amerika’nın seçimi

23.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Genel seçimler bütün ülkeler için olağanüstülük dönemleridir. Seçmene şirin görünmek için edilen büyük sözler, gerçekleşmesi soru işareti taşıyan vaatler vs. ABD’de 3 Kasım’da yapılacak seçim öncesinde de, buna benzer gelişmeler yaşanıyor.

ABD 2008 krizi sonrasında uzun yıllar sonra; düze çıkma çabası Başkan Trump’un “önce ABD kurtulsun dünya ne olursa olsun” politikaları sayesine bir noktaya gelmişti. Kimsenin söyleyemediklerini dünya kamuoyuna söylemiş, Çin’in ABD sırtından dünyada süper güç olmasına müsaade etmeyeceğini ilan etmişti.

Bütün bunlar dengesiz bazı hareket ve sözlerini dengelemiş ABD kamuoyu tarafından destek bulmuştu. Ancak her insan gibi her siyasetçi de şanslı olmak zorunda.

Coranavirüsün geleceğini elbette hiçbir ülke ve siyasetçi tahmin edemezdi. Ancak alınan tedbirler ve genel inanışa aykırı; bu konu karşısında alınan tavır, tüm batı halklarında olduğu gibi ABD vatandaşlarını da rahatsız etti.

On binlerce insanın işsiz kalması, bazı sıkıntılar çekmesi doğal olarak bunun sorumlusunu bulmaya yöneltti. Karşılarında sürekli gördükleri başkan bu olumsuzlukların günah keçisi ilan edilmesi medyanın desteğiyle çok zor olmadı.

Trump’ın emekle, kavgayla küreselleşmecilere karşı verdiği savaş pandemi sürecinde ağır darbe aldı. ABD’nin yüzde 31,7 oranındaki devasa küçülmesi işyerlerinin kapanması ve işsizlik olarak halka yansıdı.

Hizmet sektörü ağızlıklı ekonomi ağır darbe aldı. 2. çeyrekten sonra toparlanma gayreti görünse de başkanlık seçimlerinde atı alan beyaz saraya kurulmuş olacak.

İşin bizi ilgilendiren tarafı ABD’nin içe dönük politikalarıyla alan bulan Türkiye; Suriye ,Irak ve Libya ve doğu Akdeniz  coğrafyasında kendine yönelik oyunları bozdu ve Tüm karşı oyunculara karşı set aldı.Oyun  alabilmek için ise maçın 90 dakika sonunda bitiş düdüğünü duymak gerekecek.

Dünya ekonomisi demek bir anlamda dolar demek olduğuna göre bu dönemde diğer para birimleriyle birlikte doların bollaşması bir şans olarak görünebilir. Ancak toparlanma süreci başladığında ABD’ye göre göreceli olarak daha hızlı toparlanan ülkelerin ABD dolarının zayıf seyrinden yararlanarak ABD’ye fark atabilecekleri muhakkak. Son Çin verilerine bakıldığında toparlanma hızının öncüsü olabileceği izlenimini vermektedir.

Türkiye’nin de bu yarışta ve son virajda atak yaparak kulvar değiştirmesi ve bazı ülkelerin önüne geçmesi mümkündür. Buna dair bazı emareler de var.

Ancak doğru ve reel politikalarla ilerlemek ve fazla hayal dünyasına girmeden dinamik ve girişimci insan sermayemizi kullanarak ön sıralarda yer tutmak mümkündür.

ABD’de seçimi kimin kazanacağı önemli olmakla birlikte, bizim kim olduğumuz ne söylediğimiz ne yapabileceğimiz daha önemlidir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar